Ε.Π.Σ. Καστοριάς: Συνεχίζουν ακάθεκτοι Καστοριά και Παναργειακός - Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία στο Α' Τοπικό

Επικράτησαν οι έδρες στην 5η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας (Miss Kid) της ΕΠΣ Καστοριάς. Δύο είναι οι ομάδες πλέον που βρίσκονται στην κορυφή.

Στην σημερινή αγωνιστική ημέρα σημειώθηκαν μόνο νίκες και τις πέτυχαν όλες οι ομάδες στο γήπεδό τους, ενώ η Καστοριά 1980 και ο Παναργειακός μετά την 5η -σερί- νίκη τους στο φετινό πρωτάθλημα παρέμειναν μόνοι στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Πιο αναλυτικά, το σερί νικών της διεύρυνε η ομάδα της Καστοριάς 1980, η οποία υποδέχθηκε στο ΔΑΚΚ την Δόξα Κορησού και επικράτησε με σκορ 5-0, παίρνοντας έτσι τους 3 βαθμούς και παρέμεινε στην 1η θέση.

Οι γηπεδούχοι είχαν ένα εύκολο απόγευμα στο γήπεδό τους και με πρωταγωνιστές τον Γιώργο Τσαμτσάκη και τον Μπλάντο, που πέτυχαν όλα τα γκολ της ομάδας τους, πήραν τη νίκη από τους «μαυραετούς» της Κορησού.

Το σκορ άνοιξε (1-0) στο 30′ ο Γιώργος Τσαμτσάκης, ο Μπλάντος διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του (2-0) στο 35′, ενώ ο ίδιος πέτυχε και το τρίτο γκολ (3-0) της Καστοριάς στην επανάληψη και στο 48ο λεπτό συγκεκριμένα. Το 4-0 πέτυχε στο 56′ και πάλι ο Τσαμτσάκης και το τελικό σκορ (5-0) διαμόρφωσε στο 66′ ο Μπλάντος, σημειώνοντας παράλληλα και χατ τρικ.

Τέλος να θυμίσουμε, ότι ο προπονητής, Πασχάλης Δημητρίου, πλέον αποτελεί παρελθόν από τον σύλλογο, καθώς την περασμένη Πέμπτη κατέθεσε την παραίτησή του, η οποία και έγινε δεκτή από το σωματείο.

Το 5 στα 5 πέτυχε και ο Παναργειακός επικρατώντας στο ΔΑΚ Άργους Ορεστικού του Ηρακλή Πολυκάρπης με 3-1, έκανε και αυτός τους βαθμούς του 15, και συνέχισε να προπορεύεται στην βαθμολογία μαζί με την Καστοριά 1980.

Οι γηπεδούχοι αν και δυσκολεύτηκαν να βρουν δίχτυα, τελικά το κατάφεραν με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου (47′) με τον Κόζαρη. Δύο λεπτά αργότερα (49′) ο Δινάδης έκανε το 2-0 από τα 11 μέτρα, ενώ και πάλι ο Κόζαρης στο 69′ πέτυχε το δεύτερο προσωπικό και τρίτο της ομάδας του τέρμα. Το τελικό σκορ 3-1 διαμόρφωσε ο Παναγιώτης Παπαϊωάννου στο 86′.

Αήττητη παρέμεινε για μια ακόμη αγωνιστική και η Αστραπή Μεσοποταμίας, που πήρε τη νίκη στο γήπεδό της από τον ΑΣ Νταηλάκη με σκορ 6-0.

Την αρχή για την ευρεία νίκη των «κιτρινόμαυρων» έκανε στο 15′ ο Γρηγόρης Καραμανίδης (1-0), το 2-0 πέτυχε στο 30′ ο Πολυχρονόπουλος, ο πρώτος σημείωσε το 3-0 στο 43′, ενώ και πάλι ο Πολυχρονόπουλος έκανε τέσσερα (4-0) τα τέρματα της ομάδας του στο 48′. Ο Καραμανίδης στο 63′ πέτυχε χατ τρικ και ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 5-0. Το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε στο 79′ ο Κοκοβίδης διαμορφώνοντας το τελικό σκορ 6-0.

Την τέταρτη νίκη της στο φετινό πρωτάθλημα πέτυχε σήμερα το απόγευμα η ΑΕ Γραμμοχωρίων που επικράτησε -και μάλιστα με ανατροπή- της ΑΕ Βιτσίου με σκορ 4-1.

Οι φιλοξενούμενοι αν και κατάφεραν να προηγηθούν στο 27′ με τον Τραϊανό (0-1) δεν μπόρεσαν να αντισταθούν στην πίεση των «ελαφιών» και δέχθηκαν την ισοφάριση τρία λεπτά αργότερα (30′) από τον Βελένη (1-1). Την ανατροπή του σκορ (2-1) έκανε ο Αντωνιάδης στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (45′).

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι είχαν και πάλι τον πρώτο λόγο και στο 72′ έκαναν το 3-1 με τον Γρηγόρη Μήλιο. Ενώ ο Νάκος στο 77′ διαμόρφωσε το τελικό 4-1.

Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε ο ΑΟ Κάστωρ κόντρα στην Ομόνοια Βογατσικού με 2-1.

Οι «βυσσινή» ευτύχισαν να πετύχουν στο πρώτο κιόλας μέρος του αγώνα δύο τέρματα, με τον Εστιάδη και τον Κυριακού στο 37′ το 1-0 και στο 42′ το 2-0 αντίστοιχα. Ενώ οι… αρκούδες του Βογατσικού το μόνο που κατάφεραν είναι να μειώσουν σε 2-1 με τον Νούλα στο 88′.

Πρώτη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα και για την Πεντάβρυσο η οποία επικράτησε με 3-2 του Γράμμου Μαυροχωρίου στο γήπεδό της, έχοντας σε φόρμα τον Ταχτατζή που πέτυχε και τα τρία γκολ της ομάδας του.

Το 1-0 και το 2-0 έκανε ο Ταχτατζής στο 9′ και στο 42′ αντίστοιχα, ενώ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν προσωρινά σε 2-1 με τον Κυριάκο στο πρώτο λεπτό της επανάληψης (46′). Οι γηπεδούχοι με τον Ταχτατζή πήραν και πάλι προβάδισμα δύο τερμάτων στο 65′ (3-1) από το σημείο του πέναλτι, ενώ, το τελικό 3-2 διαμόρφωσε στο 85′ ο Τσαδήλας.

Τέλος, ρεπό σήμερα είχε η ομάδα της Δόξας Αμπελοκήπων.