SirTheodor834

ezgif.com gif maker 3

to kotetsi 834pix

zervantaridis banner 3

Νίκη για το Βατερό κόντρα στην Α.Ε. Κοζάνης με τον Μαλούτα να «πληγώνει» την πρώην ομάδα του (φωτογραφίες)

Μια σπουδαία εκτός έδρας νίκη με σκορ 1-0 πήρε ο Εθνικός Βατερού, απέναντι στην Α.Ε. Κοζάνης.

Πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ο Παναγιώτης Μαλούτας, ο οποίος σκόραρε απέναντι στην παλιά του ομάδα.

Το παιχνίδι ήταν στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής του Α' Τοπικού Ε.Π.Σ. Κοζάνης.

Το top-sport.gr βρέθηκε στο Στρατιωτικό γήπεδο Κοζάνης και έχει το ρεπορτάζ.

Περισσότεροι από 150 φίλαθλοι παρακολούθησαν την αναμέτρηση από τις κερκίδες του γηπέδου, ανάμεσα στην Α.Ε. Κοζάνης και τον Εθνικό Βατερού.

Το ματς ήταν αμφίρροπο από την αρχή έως και το τέλος, με τις δύο ομάδες να δίνουν πολλές μονομαχίες μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Το πάθος κυριάρχησε από τους ποδοσφαιριστές, με τους φιλοξενούμενους να τελειώνουν το παιχνίδι με 10 παίχτες, αφού αποβλήθηκε ο Τακίδης με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 83ο λεπτό.

Η Α.Ε. Κοζάνης διαμαρτύρεται για την φάση του 33ο λεπτού, με τον διαιτητή της αναμέτρησης κύριο Σουλίδη να ακυρώνει γκολ των γηπεδούχων. Στην συγκεκριμένη φάση, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Κουμπούρα, Σαριόγλου και Πουλατσόγλου πήδηξαν στον αέρα, με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα. Οι έντονες διαμαρτυρίες των παιχτών της Α.Ε. Κοζάνης δεν άλλαξαν την απόφαση του διαιτητή, με το παιχνίδι να συνεχίζεται κανονικά.

Ας πάρουμε την αναμέτρηση από την αρχή.

Στο πρώτο μέρος είδαμε ένα μοιρασμένο παιχνίδι, με τον Εθνικό Βατερού να πατάει καλύτερα μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Οι δύο ομάδες δεν έβρισκαν ρυθμό, με τις καλές φάσεις να είναι ελάχιστες. Παρ’ όλα αυτά οι δυνατές μονομαχίες στην μεσαία γραμμή «έδιναν» και «έπαιρναν», με τους δύο τερματοφύλακες να έχουν λίγη δουλειά, αφού η μπάλα έφτανε στην μικρή περιοχή, κυρίως με ψηλές μπαλιές. Η μοναδική καλή ευκαιρία, έγινε στο 33ο λεπτό, όπου ακυρώθηκε το γκολ για την Α.Ε. Κοζάνης, όπως προαναφέραμε παραπάνω.

Έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια, χωρίς να δούμε κάτι ιδιαίτερο, με το αποτέλεσμα να παραμένει στο 0-0.

Στο δεύτερο μέρος είδαμε τελείως διαφορετικό παιχνίδι και από τις δύο ομάδες. Οι παίχτες του κύριου Μαλούτα ευτύχισαν να ανοίξουν το σκορ στο 59ο λεπτό, με έναν «πρώην» να πληγώνει την ομάδα που αγωνιζότανε τα προηγούμενα χρόνια. Συγκεκριμένα ο Τακίδης έβγαλε πολύ όμορφη μπαλιά στον κενό χώρο, με την άμυνα της Α.Ε. Κοζάνης να αδρανεί, πράγμα που εκμεταλλεύτηκε ο Μαλούτας. Ο «κοντόσωμος» επιθετικός του Βατερού βγήκε τετ α τετ με τον Καρανάνο, πλασάροντας ιδανικά ανοίγοντας το σκορ για τη ομάδα του, χωρίς να πανηγυρίσει το γκολ, σεβόμενος την προηγούμενη ομάδα που αγωνίστηκε.

Από εκεί και πέρα οι φιλοξενούμενοι «κλείστηκαν» στα καρέ τους, με τους παίχτες της Α.Ε. Κοζάνης να πιέζουν για την ισοφάριση. Η είσοδος του Νάννου στον αγωνιστικό χώρο, έδωσε το κάτι παραπάνω στην επιθετική γραμμή των «κίτρινων», όπου δημιούργησαν φάσεις στην αντίπαλη εστία. Στα τελευταία λεπτά, όλοι η Α.Ε. Κοζάνης ανέβηκε ψηλά, δημιουργώντας ευκαιρίες κυρίως με σουτ έξω από την περιοχή, αφού η άμυνα του Βατερού είχε πολύ καλές τοποθετήσεις. Μια πολύ όμορφη στιγμή έγινε στο 90ο λεπτό, αφού αντικαταστάθηκε ο σκόρερ της αναμέτρησης, με τους φιλάθλους και των δύο ομάδων να τον χειροκροτούν, δείχνοντας τον σεβασμό προς το πρόσωπό του.

Παρά την πίεση που άσκησαν οι γηπεδούχοι. Το τελικό σφύριγμα της λήξης έδωσε το «τρίποντο» στον Εθνικό Βατερού και άφησε την Α.Ε. Κοζάνης να διαμαρτύρεται για την φάση του 33ου λεπτού.

Το τελικό 0-1 άφησε απολύτως ικανοποιημένο τον κύριο Μαλούτα, ο οποίος γύρισε στο Στρατιωτικό γήπεδο ως αντίπαλος, έπειτα από πολλά χρόνια θητείας του στην Α.Ε. Κοζάνης. Από την άλλη η Α.Ε. Κοζάνης έμεινε με τον παράπονο της ήττας, αφού ίσως άξιζε την ισοπαλία στο σημερινό παιχνίδι. Ο Εθνικός Βατερού έφτασε τους 25 βαθμούς, ενώ οι «κίτρινοι» έμειναν στους 17.

Οι φάσεις του παιχνιδιού:

23’ Μακρινό σουτ από τον Λεωνιδάκη, αρκετά άστοχο

31’ Δυνατό σουτ από τον Τακίδη, η μπάλα θα φύγει ψηλά άουτ

33’ Σέντρα από τον Κουμπούρα, Πουλατσόγλου και Σαριόγλου βρίσκουν την μπάλα, η οποία καταλήγει στα δίχτυα του Ζηνόβιου. Ο κύριος Σουλίδης θα ακυρώσει το γκολ για επιθετικό φάουλ, με τους παίχτες της Α.Ε. Κοζάνης να διαμαρτύρονται πολύ έντονα

36’ Μακρινό σουτ από τον Καραγεώργο, η μπάλα ψηλά άουτ

48’ Απευθείας φάουλ από τον Μπαλίτσα, μπλοκάρει ο Ζηνόβιος

59’ (ΓΚΟΛ 0-1, Μαλούτας) Η Τακίδης θα βγάλει μπαλιά στον κενό χώρο, με τον Μαλούτα να το εκμεταλλεύεται και να σκοράρει σε τετ α τετ

63’ Σουτ από τον Κουμπούρα, η μπάλα άουτ

73’ Αδύναμο σουτ από τον Νάννο, μπλοκάρει εύκολα ο Ζηνόβιος

75’ Σουτ από τον Παναγιωτίδη, η μπάλα στην αγκαλιά του Ζηνόβιου

83’ Δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβολή για τον Τακίδη, έπειτα από σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Μπαλίτσα

84’ Κεφαλιά από τον Αβραμίδη, η μπάλα θα περάσει άουτ

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Α.Ε. Κοζάνης: (Δουλγερίδης) Καρανάνος, Βογιατζής, Κουμπούρας(85’ Αρνίδης), Μαντζώλας, Σαριόγλου, Αβραμίδης, Σακαλής, Μπαλίτσας, Τσαρσιταλίδης(68’ Παναγιωτίδης), Καραγεώργος, Χατζάκης(64’ Νάννος)

Στον πάγκο: Κουμπούρας Ν., Μακρής, Μαυρόπουλος, Καρανάνος Μ.

Εθνικός Βατερού: (Μαλούτας) Ζηνόβιος, Σαρημπαλας, Χατσίδης, Πολυχρονιάδης, Κίλης, Πουλατσόγλου, Μαλούτας(92’ Παυλίδης), Λεωνιδάκης(90’ Δεληογλάνης), Κρασώνης, Τακίδης, Κεμεντσετζίδης(50’ Σοφογλου)

Στον πάγκο: Ιωαννίδης, Βασιλη, Μισύρης, Τσακιλτζίδης

Διαιτητής: Σουλίδης Ε.

Βοηθοί: Τζιαμπάζης, Παπαδόπουλος

Παρατηρητής: Βαρυτιμίδης Γ.

Γιατρός αγώνα: Σοφίδης Π.

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ (Βρείτε τις φωτογραφίες και στο facebook του top-sport.gr)