Πήρε το «ντέρμπι» κορυφής ο Ανθότοπος κόντρα στην Γαλατινή (φωτογραφίες)

Την νίκη με σκορ 2-1 πανηγύρισε ο Ανθότοπος και μάλιστα με ανατροπή στο ντέρμπι του Β' Τοπικού Ε.Π.Σ. Κοζάνης κόντρα στην ομάδα της Γαλατινής.

Με αυτό το «τρίποντο» οι «Πόντιοι» πέρασαν στην κορυφή της βαθμολογίας, αφήνοντας στη δεύτερη θέση την Γαλατινή με διαφορά δύο βαθμών, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής.

Το top-sport.gr βρέθηκε στο γήπεδο του Ανθοτόπου και έχει το ρεπορτάζ.

Ένα δυνατό παιχνίδι παρακολούθησαν οι φίλαθλοι ανάμεσα στους δύο πρωτοπόρους στον 2ο Όμιλο του Β Τοπικού Ε.Π.Σ. Κοζάνης.

Η Γαλατινή είχε τις φάσεις στον αγώνα, αλλά οι γηπεδούχοι βρήκαν τον τρόπο να πάρουν την νίκη στο 84ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ας πάρουμε το παιχνίδι από την  αρχή.

Στο πρώτο μέρος οι φιλοξενούμενοι πάτησαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, δημιουργώντας μόλις στο 2ο λεπτό καλή ευκαιρία με σουτ από τον Κατσίρη, το οποίο εξουδετέρωσε ο Παπαδόπουλος. Η Γαλατινή συνέχιζε να πιέζει, πίεση που επέφερε το 1-0. Συγκεκριμένα στο 11ο λεπτό, ο Βουρονίκος με δυνατό σουτ εκτός περιοχής, έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία της αντίπαλης εστίας, ανοίγοντας το σκορ για την ομάδα, αρκετά νωρίς στο παιχνίδι.

Η αντίδραση από τον Ανθότοπο ήταν άμμεση, αφού στο 15ο λεπτό ο Μαρτιρόσοφ, με διαγώνιο εξωτερικό σουτ θα σημειώσει ένα πανέμορφο γκολ, ισοφαρίζοντας το ματς σε 1-1. Από εκεί και πέρα ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν κυρίως με ψηλές μπαλιές να βρουν τον επιθετικό τους, χωρίς αποτέλεσμα. Στο 40ο λεπτό η Γαλατινή έχασε κλασσική ευκαιρία να προηγηθεί ξανά, αφού το κοντινό σουτ που εξαπέλυσε ο Αλεξίου, σταμάτησε με αρκετά καλή απόκρουση ο Παπαδόπουλος.

Οι ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το σκορ του ντέρμπι να είναι ισόπαλο 1-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι παίχτες του Θωμά Παπαδόπουλου άλλαξαν πρόσωπο και έγιναν πιο απειλητικοί στο παιχνίδι τους. Σε διάστημα δέκα λεπτών, ο Βρόικος έχασε δύο μοναδικές ευκαιρίες για την ομάδα του. Αρχικά στο 49ο λεπτό, είδε τον Μακρή να αποκρούει με τα ακροδάχτυλα, το ψηλοκρεμαστό σουτ που επιδίωξε, ενώ στο 59ο λεπτό ο ίδιος παίχτης σε απευθείας εκτέλεση φάουλ, έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της Γαλατινής. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν με δύο καλά σουτ από τους Κατσίρη και Παπαϊωάννου, με τον Παπαδόπουλο να δηλώνει και πάλι παρών, αποκρούοντας την μπάλα και στις δύο περιπτώσεις.

Στο 84ο λεπτό όμως και ενώ ο αγώνας έδειχνε πως θα τελειώσει ισόπαλος, ο Ανθότοπος με πρωταγωνιστή τον Μαντζιάρη θα «κλέψει» το τρίποντο της νίκης, κάνοντας το2-1. Συγκεκριμένα, ο επιθετικός των «Ποντίων», όπου είχε περάσει στο 61ο λεπτό ως αλλαγή, έπειτα από λάθος γύρισμα από τους αμυντικούς της Γαλατινής, βγήκε σε τετ α τετ όπου δεν είχε κανένα πρόβλημα να τελειώσει την φάση επιτυχώς, στέλνοντας τη  μπάλα στα δίχτυα του Μακρή.

Το τελευταίο σφύριγμα του κύριου Δεληζήση, έδωσε μια σημαντική νίκη στον Ανθότοπο, ο οποίος ξεπέρασε την Γαλατινή και σκαρφάλωσε στην κορυφή της βαθμολογίας με 21 βαθμούς. Από την άλλη, η ομάδα της Γαλατινής έμεινε στην δεύτερη θέση με 19 βαθμούς, που ίσως να άξιζε και το βαθμό της ισοπαλίας στο σημερινό παιχνίδι, αλλά υστέρησε στην τελική προσπάθεια.

Την επόμενη αγωνιστική οι γηπεδούχοι θα παίξουν εκτός έδρας με τον Μέγα Αλέξανδρο Χαραυγής, ενώ η Γαλατινή θα αντιμετωπίσει στην έδρα της την ομάδα της Ποντοκώμης.

Οι φάσεις του παιχνιδιού:

2’ Δυνατό σουτ από τον Κατσίρη, ο Παπαδόπουλος αποκρούει

11’ (ΓΚΟΛ 0-1) Ο Βουρονίκος θα ανοίξει το σκορ με δυνατό συρτό σουτ εκτός περιοχής

15 (ΓΚΟΛ 1-1) Με ωραίο διαγώνιο σουτ και εξωτερικό φάλτσο, ο Μαρτιρόσοβ θα ισοφαρίσει για τον Ανθότοπο

40’ Κοντινό σουτ από τον Αλεξίου, ο Παπαδόπουλος θα αποκρούσει ενστικτωδώς.

49’ Ψηλοκρεμαστό σουτ από τον Βρόικο, ο Μακρής θα διώξει σε κόρνερ με τα ακροδάχτυλα

69’ Απευθείας φάουλ από τον Βρόικο, η μπάλα θα τραντάξει το οριζόντιο δοκάρι

66’ Δυνατό διαγώνιο σουτ από τον Κατσίρη,  ο Παπαδόπουλος θα αποκρούσει και πάλι

67’ Απευθείας φάουλ από τον Παπαϊωάννου, δύσκολα με γροθιές ο Παπαδόπουλος

84 (ΓΚΟΛ 2-1) Οι παίχτες της Γαλατινής θα κάνουν λάθος γύρισμα προς τα πίσω, ο Μαντζιάρης θα κλέψει την μπάλα, θα βγει τετ α τετ πλασάροντας ιδανικά τον Μακρή

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ε.Α.Σ. ΑΝΘΟΤΟΠΟΥ: (Παπαδόπουλος) Παπαδόπουλος, Μπόντσας, Βρόικος, Δούμας, Μπίχας, Τριανταφυλλίδης, Μαρτιρόσοβ(68’ Γουτουχίδης), Κατσίκας, Χαραλαμπίδης(61’ Μαντιάρης), Kuesa, Βρόικος Χ.(92’ Παπαγερίδης)

Στον πάγκο: Γιαννόπουλος, Μαρασλίδης, Λαζαρίδης, Κεϊσίδης

Α.Μ.Σ. ΓΑΛΑΤΙΝΗΣ: (Σαμαράς) Μακρής, Ζαγκουντίνος, Ηλίας, Κοτρώτσιος, Ρούσης, Πλάνος(55’ Τσιάρτας), Παπαϊωάννου, Κατσίρης, Αλεξίου, Τσιολάκης(41’ Γκαραγκούνης), Βουρονίκος(65’ Κουτσομήτρος)

Στον πάγκο: Τσάμος, Μεντζιάρης, Μούσιος, Κοτρώσιος

Διαιτητής: Δεληζήσης

Βοηθοί: Διαμαντής – Μπακατάρη

Γιατρός: Κουϊμτσίδης Ιωάννης

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ (Βρείτε τις φωτογραφίες του αγώνα και στο facebook του top-sport.gr)