Β' Ε.Π.Σ. Κοζάνης: Γαλατινή - Δόξα Μικροκάστρου 5-0 (φωτογραφίες)

Δυο εντελώς διαφορετικά ημίχρονα παρακολούθησαν οι αρκετοί φίλαθλοι που βρέθηκαν στο γήπεδο της Γαλατινής.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν στο γήπεδο όπως αρμόζει στον αήττητο πρωτοπόρο, είχαν την κατοχή και πίεσαν σε όλο το γήπεδο καταφέρνοντας να πετύχουν 2 τέρματα στις ισάριθμες τελικές φάσεις που είχαν στο πρώτο ημίχρονο.

Οι φιλοξενούμενοι με καλά στημένη άμυνα απειλούσαν κυρίως με μεγάλες μπαλιές και αντεπιθέσεις, έτσι δημιουργήθηκε η πρώτη καλή φάση του αγώνα.

Στο 15’ ο Τζίλιας σέντραρε από δεξιά βγάζοντας “μάτι” τον Ζάχο που ολιγώρησε και κόπηκε από τους αμυντικούς. Στο 27’, στην πρώτη καλή επίθεση της Γαλατινής, ο Ηλίας πέρασε τον Δάρδα από αριστερά, πάσαρε συρτά και ο Κατσίρης άνοιξε το σκορ με ωραίο πλασέ. Μετά το γκολ οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν και πίεσαν στο τελευταίο τέταρτο του ημιχρόνου, στο 36’ είχαν δοκάρι σε σουτ του Νιανιάκα και μεγάλη χαμένη ευκαιρία στο 41’ πάλι από τον Ζάχο που έκανε απελπιστικά κακό σουτ μέσα στη μικρή περιοχή.

Στην επόμενη φάση ο Παπαϊωάννου έκλεψε στο κέντρο, έφτασε στην περιοχή, πάσαρε στον Τσιολάκη το πλασέ του οποίου απέκρουσε ο Ν. Τσιούκρας αλλά ο επερχόμενος Παπαϊωάννου έκανε το 2-0. Στο 45’ το Μικρόκαστρο κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Ρούση. Στο πιο κομβικό σημείο του αγώνα την εκτέλεση ανέλαβε ο Μυλωνάς που νικήθηκε όμως από τον Μακρή και έγινε ο τρίτος παίχτης που αποτυγχάνει να σκοράρει από τα 11 μέτρα φέτος για την ΔΟΞΑ.

Κι ενώ όλοι περίμεναν μια εξίσου συναρπαστική συνέχεια, οι παίχτες του Μικροκάστρου ήταν σαν να μην βγήκαν από τα αποδυτήρια στην επανάληψη.

Δέχτηκαν γρήγορα 3 εύκολα τέρματα και το ματς τελείωσε νωρίς. Στο 58’ και στο 70’ ο Κουτσόμητρος έδωσε ασίστ στους Τσιολάκη και Βουρονίκο αντίστοιχα ενώ στο 67’ ο Τσιάρτας χρίστηκε σκόρερ μετά από κλέψιμο και πάσα του Βουρονίκου.

Χαρακτηριστικό της κακής εικόνας των φιλοξενούμενων στο 2ο ημίχρονο είναι ότι οι μοναδικές φάσεις που δημιούργησαν ήρθαν από εκτέλεση φάουλ των Κ. Τσιούκρα και Ζιώγου.

ΑΜΣ Γαλατινή: (Σαμαράς) Μακρής, Ζαγκουντίνος, Ηλίας, Κοτρώτσιος, Ρούσης, Παπαϊωάννου, Κατσίρης, Αλεξίου (68’ Μαντζιάρης), Πλάνος (48’ Κουτσομήτρος), Τσιολάκης (60’ Τσιάρτας ), Βουρονίκος.

ΔΟΞΑ Μικροκάστρου: (Χατζής) Τσιούκρας Ν, Μυλωνάς Θ, Τσίτσας, Δάρδας (45’ Τριανταφύλλου), Καλαϊτζής, Τσιούκρας Κ, Γκαραγκούνης Φ, Νιανιάκας, Ζιώγος, Τζίλιας (58’ Ντερος), Ζάχος (45’ Τσιούκρας Στ)

Ρεπορτάζ - Φωτογραφίες: Δόξα Μικροκάστρου