spartakosBanner2

Δύσκολο «διπλό» του Μακεδονικού Σιάτιστας κόντρα στην «μαχητική» Α.Ε. Κοζάνης (φωτογραφίες - βίντεο)

Το αήττητο σερί του συνέχισε ο Μακεδονικός Σιάτιστας, κερδίζοντας εκτός έδρας με σκορ 1-0 την Α.Ε. Κοζάνης

, χάρις σε γκολ που πέτυχε ο Γιώργος Σικαλόπουλος.

Το παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του Α’ Τοπικού Ε.Π.Σ. Κοζάνης.

Μπροστά σε φιλάθλους και των δύο ομάδων στο γήπεδο της Λευκόβρυσης, η Α.Ε. Κοζάνης υποδέχτηκε τον Μακεδονικό Σιάτιστας, σε μία ηλιόλουστη ημέρα.

Από τη μία οι «κιτρινόμαυροι» περιορίστηκαν περισσότερο σε παθητικό ρόλο, ενώ προσπάθησαν να «χτυπήσουν» στις αντεπιθέσεις, ενώ από την άλλη ο Μακεδονικός  Σιάτιστας ήθελε από την αρχή να βρει το γκολ, χάνοντας ευκαιρίες στην αντίπαλη εστία, με τον Σικαλόπουλο τελικά να λύνει τον «γόρδιο δεσμό» στο 72ο λεπτό, χαρίζοντας στην ομάδα του ακόμα ένα «τρίποντο», κόντρα σε ένα «μαχητικό» σύνολο όπως είναι η Α.Ε. Κοζάνης.

1 461A3740

Μόλις στο 2ο λεπτό ο Βασίλης Μπατσής θα χάσει δύο σημαντικές ευκαιρίες. Αρχικά θα σουτάρει με την μπάλα να χτυπάει στο δοκάρι, ενώ στη συνέχεια της φάσης ο Σικαλόπουλος θα σεντράρει, με τον Μπατσή να πιάνει την κεφαλιά και την μπάλα να περνάει λίγο έξω.

Στο 7ο λεπτό και πάλι ο Μπατσής θα φύγει στην αντεπίθεση, θα «σπάσει» την μπάλα στον Σικαλόπουλο, ο οποίος από κοντινή απόσταση θα σουτάρει, αλλά ο Πασχαλίδης με σωτήριο τάκλιν θα διώξει τον κίνδυνο για την Α.Ε. Κοζάνης.

Στο 15ο λεπτό θα έρθει η πρώτη τελική για την Α.Ε. Κοζάνης, με τον Παπαχαρίση να σουτάρει έξω από την περιοχή με καλές προϋποθέσεως, αλλά το σουτ θα είναι αδύναμο, με τον Παπαδόπουλο να μπλοκάρει.

2 461A3851

Στο 37’ ο «υπερκινητικός» Βασίλης Μπατσής θα βρεθεί σε θέση βολής μέσα στην περιοχή, αλλά το σουτ που θα κάνει θα κοντράρει σε αμυντικό της Α.Ε. Κοζάνης και θα περάσει ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι.

Αυτή ήταν και η τελευταία καλή φάση που είδαμε στο πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος, ο Παπουτσίδης με ωραίο σουτ στην κίνηση έξω από την περιοχή στο 48ο λεπτό, θα στείλει την μπάλα λίγο άουτ.

Στο 52ο λεπτό θα έρθει ακόμα ένα σουτ, αυτή τη φορά από τον Σικαλόπουλο, ο οποίος δεν μπόρεσε να σκοράρει μέσα από την περιοχή, βλέποντας την μπάλα να περνάει άουτ.

Στο 60ο λεπτό η Α.Ε. Κοζάνης θα χάσει μοναδική ευκαιρία, «χτυπώντας» στην αντεπίθεση με το νεαρό Τρέβλα, αλλά  το σουτ που θα κάνει λίγο έξω από την περιοχή, θα περάσει ελάχιστα σε άουτ.

3 461A3883

Στο 64ο λεπτό ο Σικαλόπουλος μετά από φάση διαρκείας θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα, αλλά το γκολ του θα ακυρωθεί από τον κύριο Καρατέρπο, για χέρι ποδοσφαιριστή της Σιάτιστας.

Στο 72ο λεπτό όμως, ο Μπατσής μετά από ωραία κούρσα θα προλάβει την μπάλα μέσα στην μεγάλη περιοχή, θα την «σπάσει» πολύ ωραία στον Σικαλόπουλο, με τον τελευταία να σουτάρει στην κίνηση, νικώντας τον Φωτιάδη, για το 0-1 του Μακεδονικού Σιάτιστας.

4 461A3918

Στο 74’ ο Βασίλης Μπατσής θα σουτάρει μέσα από την περιοχή, αλλά ο Φωτιάδης θα αποκρούσει την μπάλα, ενώ στο 75’ μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο προωθημένος Μάρκος Μπούρτζος με σουτ στην κίνηση θα δει την μπάλα να χτυπάει το κάθετο δοκάρι και να καταλήγει σε κόρνερ.

Στο 88’ ο Γκάργκας με ωραίο σουτ έξω από την περιοχή παραλίγο να ισοφαρίσει για την Α.Ε. Κοζάνης, αλλά η μπάλα πέρασε «σύριζα» δίπλα από το κάθετο δοκάρι της εστίας.

Στο 90ο λεπτό, ο Δούμας με κοντινή προβολή δεν θα μπορέσει να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του, με την μπάλα να φεύγει ψηλά άουτ.

Το τελευταίο «σφύριγμα» της λήξης έδωσε και το «τρίποντο» στον Μακεδονικό Σιάτιστας, ο οποίος έφτασε τους 10 βαθμούς, παραμένοντας αήττητος στην 1η θέση της βαθμολογίας, παρέα με τον ΠΑΟΚ Κοίλων Κοζάνης, Την επόμενη αγωνιστική (5η), οι «πράσινοι» θα φιλοξενήσουν στην έδρα τους τον Τιτάν Σερβίων.

Από την άλλη, η Α.Ε. Κοζάνης παρέμεινε στους 4 βαθμούς και την επόμενη αγωνιστική θα κάνει το ρεπό της.

Α.Ε. Κοζάνης: (Μίχος) Φωτιάδης, Ζάχος, Βουνουρυπίδης, Πασχαλίδης, Τσιφτσής, Παπαχαρίσης, Γκάργκας, Τρέβλας (86’ Κανάβας), Σακαλής, Γουρζουλίδης, Μούτος (72’ Παπαδόπουλος)

Μακεδονικός Σιάτιστας: (Βόλτσης) Παπαδόπουλος, Σίμος Χ., Καλόγηρος, Μπατσής Χ., Μπούρτζος Μ., Αργυρόπουλος, Σικαλόπουλος (83’ Μπεΐνης), Σίμος Β., Μπατσής Β., Παπουτσίδης, Δούμας (92’ Δίκος)

Διαιτητής: Καρατέρπος

Α’ Βοηθός: Τζιουβάρας

Β’ Βοηθός: Τζιαμπάζης