spartakosBanner2

Δαναοί Κοζάνης και Ατρόμητος Πτολεμαΐδας μοιράστηκαν βαθμούς στην «ματσάρα» της Καλαμιάς (φωτογραφίες - βίντεο)

Ισόπαλοι με σκορ 1-1 αναδείχτηκαν Δαναοί Κοζάνης και Ατρόμητος Πτολεμαΐδας, το Σάββατο 21 Σεπτεμβρίου, στο γήπεδο της Καλαμιάς.

Το παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του Α’ Τοπικού Ε.Π.Σ. Κοζάνης.

Οι δύο ομάδες ήταν άκρως ανταγωνιστικές μέχρι και το τελευταίο δευτερόλεπτο και σίγουρα όποιος βρέθηκε στην αναμέτρηση, παρακολουθούσε ένα πολύ δυνατό ματς, «χ»ωρίς όμως νικητή.

Η μπάλα ήταν συνεχώς πάνω κάτω στον αγωνιστικό χώρο, με τις δύο ομάδες να χάνουν ευκαιρίες στις αντίπαλες εστίες, με τους Δαναούς Κοζάνης να έχουν όμως τις πιο κλασσικές, αλλά βρήκαν απέναντί τους τον Μήτκα σε πολύ καλή ημέρα, αφού ο τερματοφύλακας του Ατρόμητου Πτολεμαΐδας «κατέβασε ρολά».

3 461A2047

Κόντρα στην ροή του παιχνιδιού οι «μπλε» άνοιξαν το σκορ (0-1) στο 74’ με γκολάρα του νεαρού Δαβίτη, ενώ οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 87’ με τον Σάκη Τσικόπουλο.

Ο Ατρόμητος μπήκε καλύτερα, με την πρώτη τελική να καταγράφεται στο 7ο λεπτό, με τον Τοπάλη να σουτάρει έξω από την περιοχή και τον Πάζη να μπλοκάρει την μπάλα.

Στο 14ο λεπτό και πάλι ο Τοπάλης θα σουτάρει έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα θα φύγει άουτ.

Στο 18’ ο Μαυροματίδης με σουτ στην κίνηση έξω από την περιοχή, θα στείλει και αυτός την μπάλα άουτ.

Στο 21ο λεπτό θα έρθει η πρώτη καλή στιγμή για τους Δαναούς, με τον Παππά να κάνει την σέντρα μέσα από την περιοχή, τον Λαζαριώτη να πιάνει ψηλοκρεμαστή κεφαλιά και την μπάλα να καταλήγει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

1 461A2152

Στο 35ο λεπτό, ο Σίσκος θα σεντράρει από τα δεξιά, ο Μαυροματίδης με κοντινό πλασέ στην κίνηση θα σουτάρει, αλλά ο Πάζης θα αποκρούσει την μπάλα σε κόρνερ.

Στο 36’ οι Δαναοί θα χάσουν μοναδική ευκαιρία, με τον Λαζαριώτη να σπάει το την μπάλα στον αμαρκάριστο Παππά, με τον τελευταίο να σουτάρει από το ύψος του πέναλτι και τον Μήτκα να αποκρούει εντυπωσιακά την μπάλα.

Στο 37’ ο Μπαλτζής θα δοκιμάσει το πόδι του έξω από την περιοχή, αλλά ο Μήτκας θα μπλοκάρει την μπάλα.

Στο 39’ ο Λαζαριώτης θα πάρει την μπάλα μετά από λάθος της άμυνας του Ατρόμητου, θα μπει στην περιοχή και με δυνατό σουτ θα αναγκάσει τον Μήτκα σε ακόμα μία απόκρουση.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους (45+2), μετά από κόντρες μέσα στην περιοχή των φιλοξενούμενων, η μπάλα θα φτάσει στον Πολύμερο, ο οποίος θα σουτάρει από πλεονεκτική θέση, αλλά η μπάλα θα κοντράρει στα σώματα και θα καταλήξει κόρνερ.

1 461A2127

Στο δεύτερο μέρος οι Δαναοί Κοζάνης συνέχισαν να είναι πιεστικοί, με τον Πολύμερο στο 49’ να περνάει ωραία κάθετη μπαλιά στον Τσικόπουλο, ο οποίος θα σουτάρει μέσα από την περιοχή, αλλά θα δει και πάλι τον Μήτκα να αποκρούει την μπάλα.

Στο 70ο λεπτό χάθηκε μοναδική διπλή ευκαιρία για τους Δαναούς Κοζάνης. Πιο συγκεκριμένα, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Λ. Παπαδόπουλου, ο Τσικόπουλος θα πιάσει την κεφαλιά, η μπάλα θα χτυπήσει στο οριζόντιο δοκάρι, ο Παππάς θα πάρει το «ριμπάουντ» κάνοντας και αυτός κεφαλιά, βλέποντας και πάλι την μπάλα να χτυπάει στο δοκάρι!

Στο 71’ και πάλι από εκτέλεση κόρνερ του Λ. Παπαδόπουλου, ο Τσικόπουλος θα βρεθεί αμαρκάριστός, με την άμυνα του Ατρόμητου να τον έχει ξεχάσει, θα κάνει την κεφαλιά αλλά ο Μήτκας θα πει σε ακόμα μία περίπτωση «όχι», αποκρούοντας την μπάλα.

Ο νόμος του ποδοσφαίρου που λέει «αν δεν το βάλεις, θα το φας», λειτούργησε για ακόμα μία φορά, αφού ο Ατρόμητος Πτολεμαΐδας στο 74ο λεπτό, θα βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα. Πιο συγκεκριμένα, μετά από ωραίο 1-2 ανάμεσα σε Σίσκο και Μαυροματίδη, ο νεαρός θα σεντράρει στην περιοχή, με τον Δαβίτη να σκοράρει με γυριστό σουτ μέσα από την περιοχή, κάνοντας το 0-1 με εντυπωσιακό τρόπο!

1 461A2092

Από εκεί και πέρα οι Δαναοί Κοζάνης πίεσαν για την ισοφάριση, η οποία ήρθε στο 87ο λεπτό.

Ο Μπαλτζής με ωραία προσπάθεια και σέντρα από τα δεξιά, θα στείλει την μπάλα στα καρδιά της άμυνας, εκεί όπου ο Τσικόπουλος με σουτ στην κίνηση θα κάνει το 1-1 για την ομάδα του, σκορ που έμεινε μέχρι και το τέλος.