Με την 34η και τελευταία αγωνιστική ολοκληρώνεται το πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής Κατηγορίας στον 2ο Όμιλο, την Κυριακή 28 Απριλίου.
Επιμέλεια: Χρήστος Τσαρτσιανίδης | www.top-sport.gr
Μία αγωνιστική όπου θα ξεκαθαρίσει ο πρωταθλητής, ποια ομάδα θα υποβιβαστεί και θα ακολουθήσει τις υπόλοιπες έξι που έχουν πέσει ήδη, καθώς και ποια ομάδα θα πάει στα μπαράζ σωτηρίας.
Ο Εορδαϊκός Πτολεμαΐδας παίζει ματς «ζωής κα θανάτου», αφού υποδέχεται τον Αστέρα Πετριτή. Οι παίχτες του κύριου Κατακαλίδη σε περίπτωση νίκης παραμένουν στην κατηγορία και πέφτει ο Πετριτής, σε περίπτωση ισοπαλίας, εάν κερδίσει ο Θεσπρωτός πηγαίνουν στα μπαράζ παραμονής και πέφτει ο Πετριτής, ενώ σε περίπτωση ήττας, εάν κερδίσει ο Θεσπρωτός, ο Εορδαϊκός πέφτει κατηγορία και ο Πετριτής πηγαίνει στα μπαράζ παραμονής.
Σύμφωνα με όλα τα παραπάνω, οι «πράσινοι» για να μην «μπλέξουν» έχουν στο μυαλό τους μόνο ένα αποτέλεσμα και αυτό είναι η νίκη. Καθοριστικό ρόλο θα παίξει και ο φίλαθλος κόσμος που θα βρεθεί στο γήπεδο της Πτολεμαΐδας, για να δώσει ώθηση στους ποδοσφαιριστές, στο πιο κρίσιμο παιχνίδι της χρονιάς!
Από την άλλη, η ομάδα της Καστοριάς, υποδέχεται τον Σβορώνο, σ’ ένα παιχνίδι διαδικαστικού χαρακτήρα, αφού από τη μια οι «γουναράδες» έχουν υποβιβαστεί και μαθηματικά, ενώ από την άλλη ο Σβορώνος έχει παραμείνει την κατηγορία.
Τέλος, ο Εθνικός Νέου Κεραμιδίου υποδέχεται το Κιλελέρ και ετοιμάζεται να πανηγυρίσει τόσο τον τίτλο όσο και την άνοδο στην Super League 2.
Αναλυτικά το πρόγραμμα:
Γ' Εθνική (2ος Όμιλος | 34η Αγωνιστική)
Κυριακή 28 Απριλίου (12:00)
Ζάκυνθος - Βατανιακός
Κυριακή 28 Απριλίου (16:00)
Εορδαϊκός - Αστέρας Πετριτή
Καστοριά ΑΣ 1980 - Σβορώνος
ΑΕ Λευκίμμης - Θεσπρωτός
Εθνικός Νέου Κεραμιδίου - Κιλελέρ
Πιερικός - Αναγέννηση Άρτας
Θύελλα Κατσικά - Αστέρας Λιανοκλαδίου Σταυρού
ΠΟ Φήκης - ΑΟ Νέας Αρτάκης 0-3 α.α.
Μαγνησιακός - ΑΟ Τρίκαλα 0-3 α.α.
Η Βαθμολογία έως τώρα:
ΘΕΣΗ |
ΟΜΑΔΑ |
ΑΓΩΝΕΣ |
ΒΑΘΜΟΙ |
1 |
Εθνικός Νέου Κεραμιδίου |
33 |
75 |
2 |
ΑΟ Νέας Αρτάκης |
33 |
73 |
3 |
Σβορώνος |
33 |
69 |
4 |
Πιερικός |
33 |
55 |
5 |
Ζάκυνθος |
33 |
55 |
6 |
Κιλελέρ |
33 |
53 |
7 |
Αστέρας Λιανοκλαδίου Σταυρού |
33 |
52 |
8 |
Αναγέννηση Άρτας |
33 |
51 |
9 |
Εορδαϊκός |
33 |
50 |
10 |
ΑΟ Τρίκαλα |
33 |
49 |
11 |
Θεσπρωτός |
33 |
49 |
12 |
Αστέρας Πετριτή |
33 |
47 |
13 |
Θύελλα Κατσικά |
33 |
45 |
14 |
Καστοριά ΑΣ 1980 |
33 |
33 |
15 |
ΑΕ Λευκίμμης |
33 |
30 |
16 |
Βατανιακός |
33 |
28 |
17 |
ΠΟ Φήκης |
32 |
-8 |
18 |
Μαγνησιακός |
32 |
-14 |
* Με πράσινο: Ανεβαίνει απευθείας στην Super League 2
** Με πορτοκαλί: Παίζει Μπαράζ παραμονής
*** Με κόκκινο: Υποβιβάζονται απευθείας στα τοπικά πρωταθλήματα
Επιμέλεια: Χρήστος Τσαρτσιανίδης | www.top-sport.gr