Κύπελλο Ε.Π.Σ. Κοζάνης: Εύκολη πρόκριση για τον Μακεδονικό Σιάτιστας απέναντι στον Ανθότοπο (φωτογραφίες)

Ένα εύκολο απόγευμα είχε ο Μακεδονικός Σιάτιστας απέναντι στην ομάδα του Ε.Α.Σ Ανθοτόπου.

Η ομάδα της Σιάτιστας νίκησε με 3-0 και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κυπελλου Ε.Π.Σ. Κοζάνης.

Το top-sport.gr βρέθηκε στο γήπεδο του Ανθοτόπου και έχει το ρεπορτάζ.

Κάτω από υψηλές θερμοκρασίες πραγματοποιήθηκε το σημερινό παιχνίδι.

Ο Ανθότοπος πάλεψε τον αγώνα, αλλά η διαφορά δυναμικότητας ανάμεσα στις δύο ομάδες ήταν εμφανής μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Άλλωστε ο Μακεδονικός Σιάτιστας αγωνίζεται στο Α Τοπικό με υψηλές βλέψεις για την φετινή χρονιά, ενώ ο Ανθότοπος παίζει στο Β' Τοπικό Ε.Π.Σ. Κοζάνης.

Οι παίχτες του Θωμά Παπαδόπουλου ξεκίνησαν δυνατά την αναμέτρηση, αλλά ο Μακεδονικός Σιάτιστας ήταν εκείνος που μπόρεσε να βρει λύση επιθετικά. Ο Ζηνόβιος, μέσα σε τέσσερα λεπτά έβαλε δύο γκολ για την ομάδα του, καθαρίζοντας το παιχνίδι από νωρίς. Αρχικά στο 20ο λεπτό της αναμέτρησης, μετά από κόρνερ του Παπαρίζου, ο Ζηνόβιος έπιασε ανενόχλητος την κεφαλιά και άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους. Στο 24ο λεπτό και πάλι ο ίδιος παίχτης με κεφαλιά, έπειτα από σέντρα του Τσιούκρα θα γράψει το 0-2. Σκορ που έμεινε μέχρι το ημίχρονο, με τους παίχτες του Ανθοτόπου να περιορίζονται σε παθητικό ρόλο, χωρίς να έχουν κάποια αξιόλογη ευκαιρία.

Στο δεύτερο μέρος  το σκηνικό δεν άλλαξε, με τον Μακεδονικό να συνεχίζει να πιέζει επιθετικά. Στο 47ο λεπτό, έπειτα από σέντρα του Ζηνόβιου, ο Παπαρίζος με ωραίο δυνατό σουτ θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Παπαδόπουλου και θα γράψει το τελικό 3-0. Στην συνέχεια ο ρυθμός από τις δύο ομάδες έπεσε, αφού πλέον τα υπόλοιπα λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Από την ομάδα του Ανθοτόπου, ξεχώρισε ο τερματοφύλακας Παπαδόπουλος, ο οποίος με ωραίες επεμβάσεις, κράτησε το σκορ σε χαμηλά επίπεδα.

Το τελευταίο σφύριγμα του κύριου Πελετίδη, έδωσε την πρόκριση στον Μακεδονικό Σιάτιστας για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ε.Π.Σ. Κοζάνης. Από την άλλη ο Ανθότοπος περιμένει να ξεκινήσει το πρωτάθλημα του Β Τοπικού, ώστε να μπει σε αγωνιστικούς ρυθμούς, ενόψει της νέας χρονιάς.

Άριστος ο διαιτητής της αναμέτρησης, κύριος Πελετίδης, όπως και οι βοηθοί του, Κουτζιακουτζίδης και Μπακατάρη.

Οι φάσεις και τα γκολ:

15’ Σέντρα από τον Kugja, οι αμυντικοί της Σιάτιστας παραλίγο να πετύχουν αυτογκόλ

20’ (ΓΚΟΛ 0-1) Ο Παπαρίζος εκτελεί το κόρνερ, ο Ζηνόβιος πιάνει την κεφαλιά και ανοίγει το σκορ

24’ (ΓΚΟΛ 0-2) Ο Τσιούκρας θα κάνει την σέντρα, ο Ζηνόβιος πιάνει την κεφαλιά και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα

26’ Απευθείας φάουλ από τον Παπαρίζο, αποκρούει ο Παπαδόπουλος

33’ Γυριστό σουτ από τον Τσιούκρα, η μπάλα θα περάσει λίγο άουτ

40’ Σουτ από τον Ταφαρλή, αποκρούει εκπληκτικά ο Παπαδόπουλος

42’ Σουτ από τον Παπαρίζο, η μπάλα λίγο άουτ

44’ Ατομική προσπάθεια από το Στεργιόπουλο, κάνει το σουτ και η μπάλα καταλήγει κόρνερ

47’ (ΓΚΟΛ 0-3) Ο Ζηνόβιος θα κάνει την σέντρα, ο Παπαρίχος θα πιάσει δυνατό σουτ και θα σκοράρει για την ομάδα του

64’ Σουτ από τον Ταφαρλή, αποκρούει ο Παπαδόπουλος

68’ Ο Ταφαρλής θα κάνει δυνατό σουτ από τα πλάγια, ο Παπαδόπουλος θα διώξει καταπληκτικά σε κόρνερ

80’ Μακρινό σουτ από τον Ζιώγο, η μπάλα λίγο άουτ

Ε.Α.Σ. Ανθοτόπου: (Παπαδόπουλος Θ.) Παπαδόπουλος, Μπόντσας(52’ Παπαγερίδης), Βρόικος, Δούμας, Μπίχας, Μαρτιρόσοβ(33’ Γιαννόπουλος), Γουτουχίδης, Τριανταφυλλίφης, Kugja, Αλεξανδρίδης(89’ Κουρκούτας), Χαραλαμπίδης

Μακεδονικός Σιάτιστας: (Κάλφας) Κοκκινίδης, Στεργίου, Στεργιόπουλος, Νασιόπουλος, Αθανασιάδης, Στεργίου Κ., Ταφαρλής, Τσιούκρας(60’ Ζιώγος), Τσακνάκης, Παπαρίζος(65’ Δαινας) Ζηνόβιος(73’ Κοσμίδης)

Διαιτητές: Πελετίδης, Κουτζιακουτζίδης, Μπακατάρη

Παρατηρητής: Σαλτσίδης Σάββας

Γιατρός Αγώνα: Μίχου Αθανασία