Το περασμένο Σάββατο ο Ναυτικός όμιλος Κοζάνης «Αλιάκμονα» έκανε αισθητή την παρουσία του στο 2ο πανελλήνιο πρωτάθλημα
κλειστής κωπηλασίας που διεξήχθη στο κλειστό γήπεδο της Κατερίνης.
Ο Όμιλος μας συμμετείχε με 16 αθλητές και συνολικά στο Πρωτάθλημα οι συμμετοχές ξεπέρασαν τους 900 αθλούμενους απο ηλικίες 12 έως 65+ , αξίζει να σημειωθεί πως οι Αγώνες παρουσίασαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον στο κοινό καθώς τους παρακολουθούσαν πάνω από 5.000 θεατές σε Live μετάδοση .
-Ο Παγκόσμιος πρώταθλητης μας
Παναγιώτης Μακρυγιαννης για ακόμα μια φορά έδειξε την αξία του κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο στα 2000μ.Παίδων ισοφαρίζοντας το πανελλήνιο ρεκόρ .
-Ο Παναγιώτης αν και παίδας έφερε στον όμιλο και στην Ελλάδα μας γι το 2023
2 χρυσά πανελλήνια ,ασημένιο μετάλλιο
στον διεθνή αγώνα στο Πιεντηλούκο,
Ασημένιο Παγκοσμίο μετάλλιο εφήβων στο Παρίσι
Αργυρό Ευρωπαϊκό μετάλλιο Under23 στο Krefeld .2 χρυσά στο βαλκανικό πρωτάθλημα στην Ρουμανία .
-Η Παγκόσμια πρωταθλήτρια
Γαβριέλα Λιόλιου η οποία πλέον
αγωνίζεται με τον Ναυτικό όμιλο
Κοζάνης ( μεταγραφή από τον Ολυμπιακό)
Κατέκτησε την 2η θέση (ασημένιο μετάλλιο) στα 2000μ Νεανιδα .
Η Γαβριέλα φέτος για το έτος 2023 κατέκτησε
-Δυο ασημένια μετάλλια
Και ένα αργυρό στα πανελλήνια πρωταθλήματα
-Ασημένιο μετάλλιο στο πανευρωπαϊκό
-Ασημένιο μετάλλιο στο παγκόσμιο
εφηβων - νεανίδων.
-Ασημένιο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό u23
-Και 6 θέση στοΠαγκόσμιο πρωτάθλημα .
-Γιώργος Χαρισίου κατέκτησε
το ασημένιο μετάλλιο στα 500μ Εφήβων στο κλειστό πανελλήνιο.
Ο Γιώργος φέτος κατέκτησε
ένα ακόμα Ασημένιο μετάλλιο στο πανελλήνιο και 14ος στο Παγκόσμιο .
- Στέφανος Δημητρίου ήρθε με μεταγραφή στον όμιλο μας από τον όμιλο Ιωαννίνων.
-ο Στέφανος στο κλειστό πανελλήνιο βγήκε 7ος .
Έχει κερδίσει το 2023 δυο χρυσά και ένα ασημένιο μετάλλιο στο πανελλήνιο Ά φάση στο Ολυμπιακό Κωπηλατοδρόμιο Σχοινιά .
Και 5ος στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στο Μπριβ κα Γκαγιαρντ.
Αναλυτικα τα αποτελέσματα Κλειστής Κωπηλασίας:
Παναγιώτης 1ος 2000μ. Παίδων
Γαβριέλα 2η 2000μ. Νεανίδων
Γιώργος 2η 500μ. Εφήβων
Στέφανος 7ος 500μ. Εφήβων
Δημήτρης 8ος 500μ. Παίδων 2009/2010
Θοδωρής 7ος 1000μ. Παίδων 2011
Αχιλλέας 9ος 1000μ. Παίδων 2011
Βασιλική 8η 1000μ.κορασίδων2011
Χρυσάνθη 7η 1000μ.κορασιδων 2009/2010
Άνθη 9η 1000μ. Κορασίδων 2009/2010
Χριστίνα 9η 500 μ. Κορασίδων 2009/2010
Οργκέσα 12η 500μ. Κορασίδων 2009/2010
Στέφανος/ Γαβριέλα 7οι μικτή σκυτάλη
Αλέξανδρος, Ευθύμης, Λευτέρης, Γιώργος 6οι σκυτάλη ανδρών open.