«Κόλλησαν στο μηδέν» Κοζάνη και Ελασσόνα, παραμένουν αήττητοι στην κορυφή οι «ερυθρόλευκοι» (φωτογραφίες)

Δεύτερη συνεχόμενη ισοπαλία (0-0) απέσπασε η ομάδα της Κοζάνης, κόντρα στην ομάδα του Π.Ο. Ελασσόνας, παραμένοντας στην κορυφή

της βαθμολογίας, αυξάνοντας και την διαφορά από τον δεύτερο Πιερικό, που ηττήθηκε.

Το παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του 2ου Ομίλου της Γ' Εθνικής Κατηγορίας.

Μπροστά σε περίπου 300 φιλάθλους που άντεξαν το τσουχτερό κρύο και την βροχή, η ομάδα της Κοζάνης υποδέχτηκε στο Δημοτικό γήπεδο της πόλης, τον Π.Ο. Ελασσόνας.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν περισσότερο απειλητικοί στο πρώτο ημίχρονο, αφού στο δεύτερο μέρος ξεκίνησε να βρέχει, με τον αγωνιστικό χώρο να δυσκολεύει τις προσπάθειες των παιχτών, βλέποντας διαφορετικό ματς μετά την ανάπαυλα.

Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού, περιορίστηκαν σε παθητικό ρόλο, προσπαθώντας να χτυπήσουν στην αντεπίθεση, έχοντας αρκετά σφιχτή άμυνα, δυσκολεύοντας αρκετά το έργο των πρωτοπόρων.

Οι παίχτες του κύριου Μπαδήμα δεν ενθουσίασαν με την απόδοσή τους καθ’ όλη την διάρκεια της αναμέτρησης, αφού σίγουρα η ομάδα της Κοζάνης δεν έπαιξε την μπάλα που μας είχε συνηθίσει, έχοντας μεν την πρωτοβουλία των κινήσεων στο χορτάρι, της έλειψε δε η ουσία στις τελικές ευκαιρίες που της παρουσιάστηκαν.

THEODORIDIS1

Παρ’ όλα αυτά η Κοζάνη αρνείται να χάσει και όταν δεν βρίσκεσαι σε καλή μέρα, η ισοπαλία είναι ένα καλό αποτέλεσμα ενόψει της συνέχειας.

Να τονίσουμε πως ο κεντρικός αμυντικός της ομάδας, Θ. Γιαλαμίδης αποχώρησε τραυματίας στο ημίχρονο, ενώ ο Τσαπακίδης έκανε το ντεμπούτο του με τη νέα του ομάδα, αφού πέρασε ως αλλαγή στο 90ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν πολύ έντονα προς τον διαιτητή στο 84ο λεπτό για πέναλτι που δεν έδωσε, σε χέρι μέσα στην περιοχή.

Στο 6ο λεπτό χάθηκε η πρώτη ευκαιρία για την Κοζάνη, όπου μετά από εκτέλεση κόρνερ του Πάνου, ο Κανούλας θα πιάσει την κεφαλιά αλλά η μπάλα θα φύγει άουτ.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό (7’), ο Λάμπογλου θα κάνει την σέντρα από τα δεξιά, ο Μπίντσης θα πατήσει περιοχή, όπου με σουτ στην κίνηση θα απειλήσει από το ύψος του πέναλτι, η μπάλα θα περάσει ελάχιστα δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

Στο 18’ μετά από ακόμα μία εκτέλεση κόρνερ του Πάνου, ο Πιριτζάους θα πιάσει την κεφαλιά, με την μπάλα να περνάει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 30’ ο Κανούλας θα πασάρει στον Αποστολίδη, με τον τελευταίο να κάνει το σουτ στην κίνηση και τον Γούπο να μπλοκάρει την μπάλα.

Στο 43ο λεπτό θα γίνει η τελευταία καλή φάση του πρώτου ημιχρόνου, με τον Πάνο να σεντράρει από τα δεξιά, ο Λάμπογλου θα πιάσει γυριστό σουτ στην κίνηση μέσα από την περιοχή, αλλά ο Γούπος θα μπλοκάρει την μπάλα.

Στο δεύτερο μέρος, η πρώτη ομάδα που απείλησε ήταν η Ελασσόνα, η οποία έκανε την πρώτη της αξιόλογη φάση στην εστία της Κοζάνης. Συγκεκριμένα, ο Περγκιόνι στο 51ο λεπτό θα εκτελέσει σχεδόν απευθείας το κόρνερ της ομάδας του, με τον Καραγκιόζη να αποκρούει εντυπωσιακά την μπάλα.

Στο επόμενο λεπτό (52’) η Ελασσόνα θα απειλήσει και πάλι, με τον Κυρίτση να κάνει δυνατό συρτό σουτ έξω από την περιοχή, αλλά ο Καραγκιόζης θα αποκρούσει και πάλι την μπάλα.

Στο 68ο λεπτό, ο Παπαργυρίου θα δώσει ωραία την μπάλα στον Αποστολίδη από την αριστερή πλευρά τη επίθεσης, ο Αποστολίδης θα σεντράρει με τον Καραγιάννη να μπαίνει στην πορεία της μπάλας κάνοντας σουτ στην κίνηση, αλλά αυτή θα κοντράρει σε αμυντικό και θα περάσει ελάχιστα δίπλα από το κάθετο δοκάρι της εστίας.

Στο 70ο λεπτό μετά από φάση διαρκείας μέσα στην περιοχή των φιλοξενούμενων, η μπάλα θα στρωθεί στον Ίσακσον, ο οποίος με σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή θα στείλει την μπάλα λίγο άουτ.

Στο 84ο λεπτό ο Αποστολίδης με σουτ θα αναγκάσει τον Γούπο σε απόκρουση, σε μία φάση όπου η Κοζάνη διαμαρτυρήθηκε πολύ έντονα στους διαιτητές, ζητώντας χέρι αμυντικού της Ελασσόνας, πριν γίνει το σουτ του Αποστολίδη,

Στο 93ο λεπτό χάθηκε η πιο σημαντική ευκαιρία της Κοζάνης στο παιχνίδι, με τον Ψάλτη να μην πιστεύει τι έχασε. Πιο συγκεκριμένα η μπάλα έφτασε στον μέσο της Κοζάνης, ο οποίος από το ύψος του πέναλτι και με σχεδόν άδεια εστία αφού ο Γούπος είχε εξουδετερωθεί, έκανε τα σουτ αλλάς οι αμυντικοί της Ελασσόνας έδιωξαν την μπάλα πάνω στην γραμμή!

Έτσι με αυτή την ισοπαλία η Κοζάνη έφτασε τους 28 βαθμούς και παραμένει αήττητη στην κορυφή της βαθμολογίας στο +6 από τον Πιερικό. Την επόμενη αγωνιστική θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον Εδεσσαϊκό.

Από την άλλη, ο Π.Ο. Ελασσόνας έφτασε τους 18 βαθμούς και παρέμενε στην 3η θέση. Την επόμενη αγωνιστική θα υποδεχτεί τον Πιερικό.

Φ.Σ. Κοζάνη: (Μπαδήμας) Καραγκιόζης, Πάνος, Παπαδόπουλος (57’ Καραγιάννης), Πιριτζάους (90’ Τσαπακίδης), Παπαργυρίου, Ψάλτης, Λάμπογλου (67’ Βοριαζίδης), Μπίντσης (46’ Ίσακσον), Κανούλας, Γιαλαμίδης (46’ Κούφας α.α.), Αποστολίδης

Π.Ο. Ελασσόνας: (Αρσένος) Γούπος, Νταμπώσης, Λαγός, Περγκιόνι, Κοντοθανάσης, Γκαμπέτας (87’ Κούκος), Τσάτσος (32’ Κυρίτσης α.α.), Μούλτσιας (16’ Κωστούλας α.α.), Καραγκούνης (46’ Μπέλλος), Ιγγλέζος (46’ Καραμούλας), Κακάμης