Α' Ε.Π.Σ. Κοζάνης: Ισόπαλη "ματσάρα" ανάμεσα σε Ατρόμητο Πτολεμαΐδας και Αναγέννηση Εράτυρας (φωτογραφίες)

Ένα πολύ όμορφο παιχνίδι διεξήχθη σήμερα στο γήπεδο Ατρομήτου στην Πτολεμαΐδα μεταξύ του Ατρομήτου Πτολεμαΐδας και της Αναγέννησης Εράτυρας

στα πλαίσια της 14ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Ά’ Κατηγορίας της Ε.Π.Σ.Κοζάνης.

Η Αθλητική Ανασκόπηση βρέθηκε στο γήπεδο και έχει το ρεπορτάζ του αγώνα.

Παρά το τσουχτερό κρύο οι ποδοσφαιριστές και ο κόσμος που βρέθηκε στο γήπεδο απόλαυσαν ένα συναρπαστικό παιχνίδι μεταξύ των δύο ομάδων με το τελικό 2-2 να αφήνει “γλυκόπικρη” γεύση τόσο στους γηπεδούχους όσο και στους φιλοξενούμενους.Αλλωστε το παιχνίδι μπορούσε και η μία και η άλλη ομάδα να το κερδίσει,σημασία έχει ότι παίχθηκε ένα όμορφο παιχνίδι σε αθλητικά πλαίσια με πολύ δύναμη,πάθος,πολλές ευκαιρίες εκατέρωθεν και φυσικά 4 γκολ που άφησαν ικανοποιημένους τους θεατές.

Η νεανική ομάδα του Ατρομήτου που είχε στην ενδεκάδα της και το νέο απόκτημα της,Επαμεινώνδα Κωτίδη που ευτύχησε να σκοράρει στο παιχνίδι.Οι γηπεδούχοι με κύριους εκφραστές τους Κωτίδη,Ζάρζο και Αργυρόπουλο δημιούργησε αρκετά ρήγματα στην αμυντική διάταξη της Εράτυρας με αρκετές ευκαιρίες στην εστία του νεοαποκτηθέντα portiero Γιάννη Κοκκινίδη.

Από την άλλη πλευρά η ενισχυμένη μεταγραφικά ομάδα της Εράτυρας μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και με τους Μπούρτζο και τον νεοαποκτηθέντα Κοτζαντίσογλου Ελένης τον ρυθμό στο χώρο του κέντρου και ήταν απειλητική καθ’ όλη την διάρκεια του παιχνιδιού.Με Γιάννη Κοκκινίδη κάτω από την εστία της η ομάδα του Βασίλη Βικιάρη έδειξε πολύ καλά στοιχεία με συνοχή στο άξονα της και πολύ απειλητική κοντά στην εστία του Μπερμπερίδη,που για ακόμη ένα αγώνα έκανε εκπληκτικές αποκρούσεις.

Φάσεις και γκολ

Μόλις στο 6′ λεπτομερής αναμέτρησης ο Τσάμης για τους φιλοξενούμενους θα σουτάρει δυνατά με τον Μπερμπερίδη να αποκρούει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Στο επόμενο λεπτό σέντρα του Κοτζαντίσογλου σουτ από τον Τσαντσάρη η μπάλα άουτ.Στο 11’λεπτο δυνατό σουτ του Μπούρτζου,και πάλι ο Μπερμπερίδης θα πει “όχι”,διώχνοντας σε κόρνερ.

Στο 31′ η Εράτυρα θα ανοίξει το σκορ με τον Κοτζαντίσογλου μετά από ασίστ του Τσαντσάρη και με ωραίο πλασέ ο έμπειρος μέσος της Εράτυρας θα κάνει το 0-1.

Στο 20′ λεπτό σουτ του Ηλία λίγο άουτ,και στο 28′ πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον Ατρόμητο να ισοφαρίσει με τον Βλάχο.Στο 30′ σουτ του Ντεμάι για την Εράτυρα λίγο άουτ.

Στο 39′ λεπτό οι γηπεδούχοι θα φέρουν το ματς στα ίσια ισοφαρίζοντας σε 1-1 με γκολ του Επαμεινώνδα Κωτίδη που εκμεταλλεύτηκε τα λάθη μέσα στην περιοχή τον φιλοξενούμενων και με ωραίο πλασέ νίκησε τον Κοκκινίδη κάνοντας το 1-1 μέσα σε πανηγυρισμούς.

Στο 40′ λεπτό δυνατό σουτ του Αργυροπούλου η μπάλα λίγο άουτ απ’ τα δοκάρια του Κοκκινίδη.

Στο 44′ πολύ μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους να προηγηθούν με τον Αργυρόπουλο αλλά το σουτ που επιχείρησε απέκρουσε ο Κοκκινίδης σε κόρνερ.

Στο δεύτερο ημίχρονο και οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι με δυνατές μονομαχίες στο χώρο του κέντρου αλλά και μπροστά στις δύο εστίες.

Στο 55′ πολύ μεγάλη ευκαιρία με τον Κωτίδη,μετά από εξαιρετική ασίστ του Ζάρζου στην πλάτη της άμυνας της Εράτυρας ο Κωτίδης δεν θα καταφέρει να νικήσει με σουτ τον Κοκκινίδη που μπλόκαρε την μπάλα.

Αυτό 64′ λεπτό ο Σίσκος με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι θα βάλει μπροστά τον Ατρόμητο στο σκορ με 2-1.

Τρία λεπτά αργότερα από την βούλα του πέναλτι ο Ηλίας για τους φιλοξενούμενους θα σκοράρει και θα φέρει το ματς και στην ισοπαλία 2-2.

Από εκεί και πέρα η μπάλα δεν σταμάτησε να βρίσκεται πότε στην μια και πότε στην άλλη περιοχή με πολλές χαμένες ευκαιρίες για τον Ατρόμητο Πτολεμαΐδας με τους Βλάχο,Αργυρόπουλο,Σίσκο,και Κωτίδη και στην αντίπερα όχθη με τους Μπούρτζο, Κοτζαντίσογλου,Ηλία και Λαμπίρη για την Εράτυρα.

Το τελευταίο σφύριγμα της λήξης του αγώνα από τον διαιτητή Σία άφησε μια γλυκόπικρη γεύση και στις δύο ομάδες.

Ατρόμητος Πτολεμαΐδας (Κώστας Μαργιορίδης) Μπερμπερίδης,Βασιλειάδης,Ραμπίδης,Χαραλαμπίδης,Κοκόζογλου,Σαρρής, Ρούσσης,Βλάχος,Ζάρζος,Κωτίδης, Αργυρόπουλος

Στον πάγκο έκατσαν οι: Μυλωνάς,Τζήκας,Μουσιάνας, Δαλκερανίδης,Ιωάννου,Παναγιωτίδης,Σίσκος,Καραφουλίδης,Σίσκος Ι.

Αναγέννηση Εράτυρας (Βασίλης Βικιάρης)Κοκκινίδης,Ρούσης, Καρπόζηλος,Τσάμης,Φουργκατσιώτης,Ντεμάι,Τζαντζάρης, Κοτζαντίσογλου,Μπούρτζος,Ηλίας, Λαμπίρης

Στον πάγκο έκατσαν οι: Τσάμης,Βικιάρης,Τσάμης Αγγ.Μπόζιαρης,Τσιόρκας,Σαλαμάγκας