Α' Ε.Π.Σ. Καστοριάς: Διπλό κορυφής για την Α.Ε. Γραμμοχωρίων - Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία

Αποσπάστηκε μόνη της στην κορυφή η ΑΕ Γραμμοχωρίων – Πρώτο… τρίποντο για την Πεντάβρυσο.

ΠΗΓΗ: sentra.com.gr

Ολοκληρώθηκε αισίως και η 5η αγωνιστικής της της Α’ κατηγορίας της ΕΠΣ Καστοριάς, όπου και σημειώθηκαν τρεις «άσσοι» και τρία «διπλά», ενώ δεν είχαμε καμία ισοπαλία. Από πλευράς παραγωγικότητας οι 12 ομάδες που αγωνίστηκαν σήμερα, βρήκαν 16 φορές δίχτυα.

Ένα πολύ σημαντικό διπλό πέτυχε η ΑΕ Γραμμοχωρίων στην Μεσοποταμία, επικρατώντας της τοπικής Αστραπής με σκορ 1-2 και μάλιστα με ανατροπή, χάριν στο οποίο αποσπάστηκε μόνη της στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Οι «κιτρινόμαυροι» ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ στο 22ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Κουσίδη (1-0), όμως τα «ελάφια» απάντησαν πολύ γρήγορα και δύο λεπτά αργότερα (24′) ισοφάρισαν με τον Γουίλιαμ Αντωνιάδη (1-1). Το γκολ που χάρισε τη νίκη στους φιλοξενούμενους, πέτυχε ο Αλέξης Λιάπης στο 37′ (2-1), ενώ στο 85′ θα μπορούσαν να είχαν πετύχει και τρίτο γκολ, όμως, ο Βελένης δεν κατάφερε να βρει δίχτυα από το σημείο του πέναλτι.

Ο Παναργειακός πήρε εύκολα τη νίκη, εκτός έδρας, από την Δόξα Αμπελοκήπων, της οποίας και επιβλήθηκε με το ευρύ σκορ 0-4. Την αρχή (0-1) έκανε ο Παπαθανασίου στο 36′, ο Βασιλείου στο 48ο λεπτό διπλασίασε τα τέρματα των «κοκκινόμαυρων» (0-2) και ο Μπόδας στο 65′ μεγάλωσε κι άλλο την διαφορά του σκορ (0-3). Το… κερασάκι στην τούρτα της νίκης του Παναργειακού έβαλε ο Κυδωνάκης στο 78′ (0-4).

Στο τοπικό ντέρμπι της Πολυκάρπης, ο Γράμμος Μαυροχωρίου ήταν αυτός που βγήκε νικητής, επικρατώντας του τοπικού Ηρακλή με σκορ 0-2 και έπιασε στην τρίτη θέση την Αστραπή Μεσοποταμίας. Το 0-1 έκανε ο Γάκκιας στο 23ο λεπτό, ενώ το τελικό 0-2 διαμόρφωσε ο Σαχινίδης στο 40′.

Μια πολύτιμη νίκη πέτυχε η ΑΕ Βιτσίου στο γήπεδο του Τοιχιού, κόντρα στον ΑΣ Νταηλάκη με σκορ 2-1. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με αυτογκόλ του Παπαθωμά στο 47′, όμως οι «κυανόμαυροι» ισοφάρισαν, άμεσα (49′), με τον Ζήκο. Το νικητήριο γκολ (2-1) των γηπεδούχων ήρθε από τα πόδια του τερματοφύλακα της ΑΕ Βιτσίου, με τον Χρήστο Κράτσιο να ευστοχεί από το σημείο του πέναλτι.

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη πέτυχε η Δόξα Κορησού, που εκμεταλλεύτηκε τον παράγοντα της έδρας της και επιβλήθηκε του ΑΟ Κάστωρ με σκορ 2-0 και τον άφησε, πλέον, στην τελευταία θέση της βαθμολογίας. Ο Σπυρόπουλος στο 23′ άνοιξε το σκορ για τους «μαυραετούς», ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Θ. Τσόπρας πέτυχε και το δεύτερο τέρμα της ομάδας του.

Τέλος, την πρώτη του νίκη, για φέτος, πέτυχε ο ΑΣ Πενταβρύσου κόντρα στο Τυφώνα Λακκωμάτων με σκορ 2-0. Ο Αποστολίδης στο 3ο, μόλις, λεπτό της αναμέτρησης έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του, ενώ στο 17′ οι φιλοξενούμενοι έμειναν με έναν παίκτη λιγότερο, καθώς ο Ντενής αντίκρισε την κόκκινη κάρτα του διαιτητή κ. Στυλιάδη. Το τελικό 2-0 ήρθε στο 63′ από το σημείο του πέναλτι, με τον Νούλα να εκτελεί εύστοχα.