Νίκη με «υπογραφή» Καλογήρου για την Α.Ε. Κοζάνης κόντρα στον Ατρόμητο Πτολεμαΐδας (φωτογραφίες)

Εντός έδρας νίκη με σκορ 2-0 πανηγύρισε η ομάδα της Α.Ε. Κοζάνης, κόντρα στον Ατρόμητο Πτολεμαΐδας, με πρωταγωνιστή τον Καλογήρου

, ο οποίος σκόραρε και τα δύο τέρματα των «κιτρινόμαυρων».

Το παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής του Α' Τοπικού Ε.Π.Σ. Κοζάνης.

Μπροστά σε λιγοστούς φιλάθλους αλλά και το κρύο τσουχτερό, η Α.Ε. Κοζάνης φιλοξένησε στο γήπεδο της Λευκόβρυσης, τον Ατρόμητο Πτολεμαΐδας, με τον αγωνιστικό χώρο να δυσκολεύει τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών, αφού βρισκόταν σε κακή κατάσταση.

Από τη μία πλευρά, μπορεί οι παίχτες του κύριου Μαλούτα  να μην πραγματοποίησαν καλή εμφάνιση, αλλά βρήκανε τον τρόπο να πάρουν το «τρίποντο» της νίκης, έχοντας σε πολύ καλή μέρα το νεαρό Καλογήρου, ο οποίος σημείωσε και τα δύο γκολ της ομάδας του, δείχνοντας το ταλέντο που έχει στο σκοράρισμα.

Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι ίσως να αδικούνται από το τελικό αποτέλεσμα, αφού όχι μόνο έχασαν πέναλτι, αλλά  έδειξαν να είναι πιο απειλητικοί στο παιχνίδι τους, έχοντας μάλιστα και κάποιες ευκαιρίες για να πετύχουν κάτι θετικό, πράγμα που δεν ήρθε, αφού στο ποδόσφαιρο δεν μετράνε οι ευκαιρίες, αλλά τα γκολ!

Αρνητικό της αναμέτρησης, ο ταυτισμός του Λάζαρου Ευθυμιάδη στο 40ο λεπτό, ο οποίος αποχώρησε με διάστρεμμα. Το www.top-sport.gr του εύχεται γρήγορη επιστροφή στα γήπεδα.

Η Α.Ε. Κοζάνης αρκετά νωρίς άνοιξε το σκορ, με τον Πολυχρονιάδη να βγάζει ωραία μπαλιά στον προωθημένο Καλογήρου, ο οποίος με ωραίο κοντρόλ και ψηλοκρεμαστό σουτ, θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 1-0 στο 8ο λεπτό.

Τρία λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 11ο λεπτό, ο Ξανθόπουλος θα κάνει την σέντρα από τα δεξιά, η μπάλα θα χτυπήσει στο χέρι του αμυντικού Ευθυμιάδη, με τον κύριο Τσιμεντερίδη να καταλογίζει  πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Χαριτωνίδης στο 12ο λεπτό, στέλνοντας την μπάλα στο κέντρο της εστίας, με τον Παναγιωτίδη να το καταλαβαίνει και ψύχραιμα να αποκρούει το πέναλτι του Ατρόμητου Πτολεμαΐδας, σώζοντας την Α.Ε. Κοζάνης από την ισοφάριση.

Στο 21ο λεπτό ο Αργυρόπουλος με σουτ έξω από την περιοχή θα απειλήσει, αλλά η μπάλα θα φύγει ελάχιστα δίπλα από το οριζόντιο δοκάρι. Ο ίδιος παίχτης στο επόμενο λεπτό (22’), θα δοκιμάσει και πάλι το πόδι του, αλλά ο Παναγιωτίδης θα μπλοκάρει την μπάλα.

Στο 23’ και ενώ ο Ατρόμητος Πτολεμαΐδας είχε γίνει πιεστικός, ο Αργυρόπουλος θα πασάρει την μπάλα στον Λόφτσαλη, ο οποίος με σου μέσα από την περιοχή, θα αναγκάσει τον Παναγιωτίδη να αποκρούσει δύσκολα την μπάλα.

Η Α.Ε. Κοζάνης εκτός από το γκολ που σημείωσε, κατάφερε να κάνει ακόμα μία τελική προσπάθεια στο 28ο λεπτό, αλλά το σουτ που θα κάνει ο Μαλιόγκας στην κίνηση, θα φύγει ελάχιστα άουτ.

Αυτές οι φάσεις ήταν ότι καλύτερο είδαμε σ’ ένα φτωχό πρώτο ημίχρονο.

Το δεύτερο μέρος, ο Ατρόμητος Πτολεμαΐδας θα απειλήσει στο 56ο λεπτό, αλλά ο Μουρούζης θα αστοχήσει από κοντινή απόσταση, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Στο 71’ ο Μιχαηλίδης θα κάνει δυνατό σουτ, αλλά ο Παναγιωτίδης θα μπλοκάρει σταθερά την μπάλα.

Έτσι στο 74ο λεπτό και κόντρα στην ροή του παιχνιδιού, ο Ψιάνος θα βγάλει ωραία μπαλιά στον Καλογήρου, ο οποίος με πανέμορφο κοντρόλ και σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή, θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Χατζησάββα, γράφοντας το τελικό 2-0 για την Α.Ε. Κοζάνης.

Το 79ο λεπτό ο Τσαραμανίδης με κοντινό σουτ θα χάσει μοναδική ευκαιρία να σκοράρει, αλλά ο Παναγιωτίδης σε ακόμα μία περίπτωση θα πει «όχι». Η τελευταλια καλή φάση της αναμέτρησης ανήκει και αυτή στον Ατρόμητο Πτολεμαΐδας, με τον Αργυρόπουλο στο 90ο λεπτό να πιάνει κεφαλιά από πολύ κοντινή απόσταση και τον Παναγιωτίδη να εκτινάσσετε εντυπωσιακά, διώχνοντας την μπάλα με τα ακροδάχτυλα, σε μία εντυπωσιακή απόκρουση.

Με αυτό το «τρίποντο» η Α.Ε. Κοζάνης έφτασε τους 28 βαθμούς και ανέβηκε στην 5η θέση, ενώ ο Ατρόμητος Πτολεμαΐδας παρέμεινε στους 17 βαθμούς και την 9η θέση,

Την επόμενη αγωνιστική οι «κιτρινόμαυροι» θα αντιμετωπίσουν εκτός έδρας τον Μακεδονικό Φούφα, ενώ η ομάδα της Πτολεμαΐδας θα φιλοξενήσει την Δόξα Βερμίου Πύργων.

Α.Ε. Κοζάνης: Παναγιωτίδης, Ντούκα (58’ Βουνοτρυπίδης), Τσάκος, Ευθυμιάδης (40’ Μαντασάς), Πολυχρονιάδης, Μαλούτας, Μαλιόγκας (58’ Ψιάνος), Γουρζουλίδης, Καλογήρου, Τζέλος (84’ Κορκίδας), Παπαδόπουλος (84’ Βαρβεσιώτης)

Ατρόμητος Πτολεμαΐδας: Χατζησάββας, Χαριτίδης, Τσίκας (46’ Μουρούζης), Χαριτωνίδης (78’ Σαρρής), Εμμανουήλ, Κούσης, Λόφτσαλης, Καραφουλίδης (64’ Τσαραμανίδης), Ξανθόπουλος (64’ Δαμιανίδης), Μιχαηλίδης (78’ Λιόντας), Αργυρόπουλος

Διαιτητής: Τσιμεντερίδης

Βοηθοί: Τσιαμπάζης | Πανυτσίδου

Γιατρός: Δημητράκης