Ε.Π.Σ. Καστοριάς: Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία της "πρεμιέρας" στο Α' Τοπικό

Με τέσσερα διπλά και τρείς άσους το άνοιγμα της αυλαίας του νέου πρωταθλήματος. Ενώ, δεν σημειώθηκε καμία ισοπαλία.

Ορεξάτοι ήταν οι παίκτες των 12 ομάδων που ρίχτηκαν σήμερα το απόγευμα στην… μάχη του πρωταθλήματος, χαρίζοντας πλούσιο θέαμα και πετυχαίνοντας πολλά γκολ στην πρεμιέρα της Α΄ κατηγορίας (Givova) της ΕΠΣ Καστοριάς. Μάλιστα, το… κοντέρ σταμάτησε στα 34 (συνολικά σε όλα τα παιχνίδια) τέρματα!

Πιο αναλυτικά, στο γήπεδο των Μανιάκων, η ΑΕ Γραμμοχωρίων υποδέχθηκε τον ΑΣ Νταηλάκη, του οποίου επικράτησε -και μάλιστα με ανατροπή- με σκορ 5-1, με πρωταγωνιστή τον Γρηγόρη Μήλιο, που ξεκίνησε τη σεζόν πετυχαίνοντας χατ τρικ.

Το προβάδισμα στην ομάδα του, έδωσε στο 22′ ο Σπυριδωνίδης (0-1), όμως 11 λεπτά αργότερα (33′), ο Νίκας έφερε, ξανά, το παιχνίδι στα… ίσια (1-1). Ενώ, την ανατροπή του σκορ (2-1) έκανε στο 39′ ο Γρηγόρης Μήλιος. Στην επανάληψη, τα «ελάφια» σημείωσαν 3 ακόμη τέρματα, με τον Γρηγόρη Μήλιο να πετυχαίνει τα δύο από αυτά, στο 60′ και στο 67′ αντίστοιχα. Ενώ το τελικό σκορ (5-1) διαμόρφωσε στο 71′ ο Νίκας.

Στην Κορησό, η τοπική Δόξα φιλοξένησε τον Ηρακλή Πολυκάρπης και ύστερα από ένα άκρως ενδιαφέρον από πλευράς εξέλιξης και θεάματος ματς, πέτυχε τη νίκη με σκορ 3-2.

Συγκεκριμένα, οι γηπεδούχοι, άνοιξαν το σκορ (1-0) στο 40′ με τον Παντελή Γάκια, ενώ οι «πράσινοι» ισοφάρισαν (1-1) στο 63′ με τον Στεργίου. Στο 70′ και πάλι ο Γάκιας έδωσε εκ νέου το προβάδισμα (2-1) στην ομάδα του, όμως μόλις 3 λεπτά αργότερα (73′) ο Σπύρος Καρανάσιος έφερε, για δεύτερη φορά στον αγώνα- την… ισορροπία (2-2).

Στο 78′ η Δόξα έμεινε με έναν παίκτη λιγότερο, καθώς είδε τον διαιτητή της αναμέτρησης κ. Πετρόπουλο, να βγάζει από το τσεπάκι του την κόκκινη (δεύτερη κίτρινη) κάρτα στον Γιώργο Τσόπρα. Αυτό, όμως, δεν φάνηκε να την πτοεί και δύο λεπτά πιο μετά (80′) ο Καραγιάννης πέτυχε το νικητήριο τέρμα (3-2) για την ομάδα του.

Πετυχαίνοντας δύο τέρμα σε κάθε ημίχρονο, ο Παναργειακός έκανε ποδαρικό με το δεξί στο φετινό πρωτάθλημα, επικρατώντας με 0-4, στο Μαυροχώρι, κόντρα στον τοπικό Γράμμο.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά από τα πρώτα, κιόλας, λεπτά του αγώνα και δεν άργησαν να πετύχουν και το γκολ. Συγκεκριμένα, στο 5′ ο Τσιγαρίδας άνοιξε το σκορ για την ομάδα του (0-1). Στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (44′) ο Παναργειακός διπλασίασε τα τέρματά του με τον Γκαλίτσα, ενώ στην επανάληψη μέσα σε επτά λεπτά καθάρισε το ματς με τον Κυδωνάκη και τον Κόζαρη να πετυχαίνουν το 0-3 και 0-4, στο 50′ και 62′ αντίστοιχα.

Με το διπλό έφυγε και η Δόξα Αμπελοκήπων από το Τοιχιό, επικρατώντας της ΑΕ Βιτσίου με σκορ 1-4, με τα δύο τέρματά της να σημειώνονται από το σημείο του πέναλτι.

Οι «μαυραετοί» έκαναν στο 40′ το 0-1 με τον Χρ. Μιχαλόπουλο, από τα 11 μέτρα, στο 52′ το 0-2 πέτυχε ο Μπούνας, στο 65′ ο Ν. Μιχαλόπουλος έκανε το 0-3 και στο 79′ ο Σουκαλόπουλος και πάλι από την άσπρη βούλα πέτυχε το 0-4. Τέλος, το τελικό 1-4 διαμόρφωσε ο Δ. Τραϊανός στο 84ο λεπτό της αναμέτρησης.

Το τέταρτο και τελευταίο διπλό της αγωνιστικής, πέτυχε η Αστραπή Μεσοποταμίας στην Πεντάβρυσο με σκορ 2-4, χαρίζοντας, οι δύο ομάδες, σε όσους κατάφεραν να παραβρεθούν στο γήπεδο πλούσιο θέαμα.

Το πρώτο γκολ της Αστραπής για την φετινή σεζόν πέτυχε στο 28′ ο Γρηγόρης Καραμανιδης και στο 34′ ο Κοκοβίδης διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα από την Μεσοποταμία.

Με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 1-2 με τον Ταχτατζή (48′), όμως στο 71′ και πάλι ο Καραμανίδης έδωσε στην ομάδα του προβάδισμα δύο τερμάτων (1-3). Το τέταρτο γκολ των «κιτρινόμαυρων» πέτυχε στο 73′ ο Βασίλης Μηλιάτης, ενώ το τελικό 2-4 διαμόρφωσε ο Καπατασίδης στο 80′.

Με το δεξί ξεκίνησε στο πρωτάθλημα και η Καστοριά 1980 που είχε ένα εύκολο απόγευμα στο ΔΑΚ Καστοριάς κόντρα στον νεανικό ΑΟ Κάστωρ, του οποίου και επικράτησε με το ευρύ σκορ 8-0.

Το σκορ άνοιξε στο 14′ ο Θωμάς Σιαραφέρας (1-0), ο Βαγγέλης Σαββόπουλος πέτυχε το 2-0 στο 29ο λεπτό και δέκα λεπτά αργότερα ο Γιώργος Τσαμτσάκης ανέβασε τον… πήχη του σκορ στο 3-0.

Στο 2ο λεπτό της επανάληψης (47′) ο Μπλάντος έκανε το 4-0, στο 53′ ο Βαγγέλης Σαββόπουλος πέτυχε το δεύτερο προσωπικό και 5ο της ομάδας του τέρμα (5-0), ενώ στο 58′ ο 16χρονος Αφεντουλίδης έκανε το 6-0.

Τα δύο τελευταία τέρματα της Καστοριάς πέτυχε ο νεοαποκτηθέντας Σ. Τσικόπουλος στο 72′ και 83′ αντίστοιχα.

Τέλος, ρεπό στην 1η αγωνιστική ημέρα της νέας σεζόν είχε η Ομόνοια Βογατσικού.