Πρόκριση της Κοζάνης επί του Πανδραμαϊκού στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος (φωτογραφίες)

Την πρόκρισή της στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος πανηγύρισε η ομάδα της Κοζάνης, κερδίζοντας εντός έδρας τον Πανδραμαϊκό

με σκορ 2-0, σε νοκ άουτ παιχνίδι.

Η αναμέτρηση πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της δεύτερης φάσης του θεσμού, με τους «ερυθρόλευκους» να περιμένουν πλέον τον αντίπαλό τους από την Super League 2, για την τρίτη φάση της διοργάνωσης του Κυπέλλου.

Το «ντεπούτο» του με την φανέλα της Κοζάνης, έκανε η νέα μεγάλη μεταγραφή της ομάδας, Αλέξανδρος Καραγιάννης, αφού πέρασε ως αλλαγή στο 73ο λεπτό.

IMG-1292

Με τις καιρικές συνθήκες ιδανικές για ποδόσφαιρο και τον φίλαθλο κόσμο που βρέθηκε στο ΔΑΚ Κοζάνης να δίνει τον παλμό, η ομάδα της Κοζάνης φιλοξένησε τον Πανδραμαϊκό, έχοντας ως μοναδικό στόχο την πρόκρισή της. Η ομάδα του κύριου Κερλίδη, άνοιξε το σκορ στο 48ο λεπτό, χάρις σε αυτογκόλ του Κονταξή, ενώ το τελικό 2-0 έγραψε ο Ζήσης Νάνος στο 69ο λεπτό.

Η πρώτη καλή φάση στο πρώτο ημίχρονο ήρθε από τους φιλοξενούμενους στο 10ο λεπτό, με τον Αχαλινόπουλο να κάνε το σουτ από διαγώνια θέση μέσα από την περιοχή και τον Κυριακίδη να αποκρούσει την μπάλα.

IMG-1328

Η Κοζάνη απάντησε στο 13’, με τον Μαυροματίδη να πασάρει στον Baro, ο τελευταίος θα κάνει σουτ στην κίνηση μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα θα περάσει δίπλα από το κάθετο δοκάρι. Στο 25ο λεπτό, σε μία αντεπίθεση της Κοζάνης, ο Παπαργυρίου θα κάνει ψηλοκραμαστό σουτ έξω από την περιοχή, με την μπάλα να περνάει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας.

Στο 27’ ο Μαυροματίδης από πλάγια θέση θα πιάσει ένα φαλτσαριστό σουτ στην κίνηση, αλλά η μπάλα θα περάσει ελάχιστα σε άουτ. Στο 30ο λεπτό, ο Baro με δυνατό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή θα προσπαθήσει να αιφνιδιάσει, αλλά ο Κιουμουρτζής θα μπλοκάρει.

IMG-1378

Οι παραπάνω φάσεις είναι ότι καλύτερο είδαμε στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να αποχωρούν προς τα αποδυτήρια, χωρίς σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν νωρίς, αφού στο 48ο λεπτό, μετά την ασφυκτική πίεση του Baro στον Κονταξή, ήρθε το αυτογκόλ από τον παίχτη του Πανδραμαϊκού, αφού στην προσπάθειά του να γυρίσει την μπάλα στο τερματοφύλακα, την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του για το 1-0 της Κοζάνης.

Στο 61ο λεπτό ο Μαυροματίδης θα μπει στην περιοχή, κάνοντας δυνατό σουτ, αλλά ο Κιουμουρτζής θα αποκρούσει την μπάλα σε κόρνερ.

IMG-1272

Έτσι φτάνοντας στον 69ο λεπτό, ο δραστήριος Μαυροματίδης θα κάνει την σέντρα από τα αριστερά, με τον Νάνο να μπαίνει στην πορεία της μπάλας και με πολύ όμορφο τακουνάκι θα γράφει τα 2-0 για την Κοζάνη, δίνοντας «μαξιλαράκι» ασφαλείας στην ομάδα του.

Ο Πανδραμαϊκός στη συνέχεια προσπάθησε να πιέσει αφού βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, όμως δυσκολευόταν να κάνει τελικές ευκαιρίες και έτσι μοιραία αποκλείστηκε από την επόμενη φάση του Κυπέλλου. Η τελευταία καλή φάση του παιχνιδιού, έγινε στο 91ο λεπτό για τους φιλοξενούμενους, με τον Μπερούκα να πιάνει την κεφαλιά από πολύ κοντινή απόσταση, αλλά η μπάλα θα περάσει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

IMG-1320

Έτσι το τελευταίο «σφύριγμα» της λήξης από τον κύριο Πέτσα, έδωσε τη νίκη-πρόκριση στην ομάδα της Κοζάνης για την Γ’ Φάση του Κυπέλλου Ελλάδος, εκεί όπου θα περιμένει να δει ποιος θα είναι ο αντίπαλος της, από την Super League 2.

Κοζάνη: (Κερλίδης) Κυριακίδης, Κατσουλίδης (88’ Ντούκα), Παπαργυρίου, Σερσέμης, Ρογγότης, Μπακάλης, Μπίντσης (56΄Νάνος), Μαυροματίδης (73’ Καραγιάννης), Baro (88’ Τσώτσος), Ιορδανίδης, Κωστούλας (88’ Μωυσιάδης)

Πανδραμαϊκός: Κιουμουρτζής, Κεχαγιάς, Κονταξής (79’ Γρηγοριάδης), Αϊβάζης, Τουμανίδης, Τζελίδης, Αχαλινόπουλος (66’ Παυλίδης), Belmani, Μπάμπαλης (46’ Καζαντζίδης), Γιαννόπουλος, Μπερούκας

Διαιτητής: Πέτσας Σ.

Βοηθοί: Σκουτας Ν. | Παπαγεωργόπουλος Π.