SirTheodor834

ezgif.com gif maker 3

to kotetsi 834pix

zervantaridis banner 3

«Αυτοκτόνησε» στις καθυστερήσεις η ΑΕΠ Κοζάνης, ισοπαλία στην βροχή κόντρα στον Θεσπρωτό (φωτογραφίες)

Ένα απίστευτο φινάλε παρακολουθήσαμε στο Δημοτικό Στάδιο Κοζάνης, ανάμεσα σε ΑΕΠ Κοζάνης και Θεσπρωτό, με τις δύο ομάδες

να αναδεικνύονται ισόπαλες με σκορ 1-1 και τους «Πόντιους» να μένουν με ένα «γιατί», αφού άνοιξαν το σκορ στο 89ο λεπτό με τον Ντινόπουλο και ισοφαρίστηκαν στο 93’ από τον Σαραντίδη, χάνοντας την ευκαιρία να πανηγυρίσουν την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα.

Επιμέλεια - Ρεπορτάζ - Φωτογραφίες: Χρήστος Τσαρτσιανίδης | Γιάννης Τοπαλίδης | www.top-sport.gr

Το παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής του Βορείου Ομίλου της Football League.

Μόνο ως ποδοσφαιρική «αυτοκτονία» μπορεί να χαρακτηριστεί αυτό που συνέβη το απόγευμα της Κυριακής, αφού η ΑΕΠ Κοζάνης, στην καλύτερη φετινή  της εμφάνιση, δεν μπόρεσε να κερδίσει τον Θεσπρωτό, δεχόμενη γκολ «μαχαιριά» στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Στο βροχερό ΔΑΚ Κοζάνης, οι «βυσσινή» ήταν κυρίαρχοι στο πρώτο ημίχρονο, χάνοντας ευκαιρίες για γκολ, ενώ παράλληλα είχαν και την πρωτοβουλία των κινήσεων μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Στο δεύτερο μέρος ο Θεσπρωτός παρουσιάστηκε βελτιωμένος, αφού ήταν η σειρά του να γίνει απειλητικός στο παιχνίδι, κάνοντας τελικές προσπάθειες για γκολ στην εστία του Σταυρίδη.

Στο 89ο λεπτό όμως, ο Νίκος Ντινόπουλος που είχε περάσει ως αλλαγή, σκόραρε για το 1-0 της ΑΕΠ Κοζάνης, γκολ που πανηγυρίστηκε έξαλλα τόσο από τους παίχτες, όσο και από το τεχνικό επιτελείο, αφού όλοι πίστεψαν πως θα έρθει η πρώτη νίκη της ομάδας στην Football League. Κάτι που δεν πίστεψε όμως ο Σαραντίδης του Θεσπρωτού, ο οποίος στο 93ο λεπτό σκόραρε για τους φιλοξενούμενους, ισοφάρισε σε 1-1, όπου ήταν και το τελικό αποτέλεσμα, αφήνοντας στην ΑΕΠ Κοζάνης, μία γλυκόπικρη γεύση.

Ας δούμε όμως την αναμέτρηση από την αρχή.

Στο 9ο λεπτό, ο Σέλσο θα πασάρει στον Λι, ο τελευταίος θα μπει στην περιοχή κάνοντας το σουτ, αλλά ο Κίναλης θα αποκρούσει την μπάλα. Στο 16ο λεπτό, ο δραστήριος Σέλσο θα κάνει την σέντρα, η μπάλα θα φτάσει στον Ταΐρη, ο οποίος θα κάνει το σουτ, αλλά η μπάλα θα καταλήξει άουτ, με την ΑΕΠ Κοζάνης να απειλεί για δεύτερη φορά.

Στο 20’ ο Φωλίνας θα σεντράρει, ο Πάλλας θα πιάσει την κεφαλιά, αλλά ο Κίναλης θα μπλοκάρει την μπάλα . Στο 27ο λεπτό, ο Πάλλας θα πιάσει και δεύτερη κεφαλιά, έπειτα από σέντρα του Τρομπούκη, με τον πορτιέρο του Θεσπρωτού να μπλοκάρει και πάλι την μπάλα.

Στο 32ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι θα γίνουν απειλητικοί για πρώτη φορά στο παιχνίδι, με τον Πέντσα να σπάει την μπάλα στον Σαραντίδη, τον τελευταίο να κάνει το σουτ, αλλά ο Σταυρίδης θα μπλοκάρει την μπάλα. Η τελευταία καλή φάση του πρώτου ημιχρόνου, θα γίνει στο 45ο λεπτό, με τον Ντούκα να σεντράρει από τα δεξιά, ο προωθημένος Κοτταρίδης θα πιάσει καρφωτή κεφαλιά, με την μπάλα να φεύγει ελάχιστα άουτ, χάνοντας την πιο σημαντική ευκαιρία, του πρώτου σαρανταπενταλέπτου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Θεσπρωτός θα χάσει ευκαιρίες για γκολ, βρίσκοντας την άμυνα της ΑΕΠ Κοζάνης αποσυντονισμένη.

Στο 58ο λεπτό, ο Ραμίρεζ θα κάνει το σουτ, η μπάλα θα κοντράρει σε αμυντικό και θα περάσει ελάχιστα δίπλα από την εστία σε κόρνερ. Στο 62’ ο Πατσέκο θα κάνει δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, ο Σταυρίδης θα εκτιναχθεί, κάνοντας την απόκρουση του αγώνα, στέλνοντας την μπάλα σε κόρνερ.

Στο 68’, ο Κωνσταντακόπουλος με κεφαλιά θα απειλήσει, αλλά η μπάλα θα περάσει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 73ο λεπτό, ο Βασίλης Πάλλας θα κάνει το σουτ από διαγώνια θέση, η μπάλα θα κοντράρει και θα περάσει ελάχιστα δίπλα από το κάθετο δοκάρι σε κόρνερ, χάνοντας πολύ μεγάλη ευκαιρία. Στο 82’ ο Πουφλής θα απειλήσει για τον Θεσπρωτό, αλλά η μπάλα θα περάσει άουτ. Στο επόμενο λεπτό (83’), ο Κωνσταντακόπουλος θα κάνει την σέντρα, ο Σαραντίδης το σουτ, αλλά και πάλι η μπάλα θα καταλήξει άουτ.

Ο Ραμίρεζ στο 84’ θα δημιουργήσει ακόμα μία τελική για τον Θεσπρωτό, αλλά το σουτ που θα κάνει, θα κοντράρει και θα περάσει η μπάλα κόρνερ.

Έτσι φτάσαμε στο 89ο λεπτό, όπου μετά από μία αναμπουμπούλα στην άμυνα των φιλοξενούμενων, η μπάλα θα φτάσει στον Ντινόπουλος, ο οποίος με σουτ θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 1-0 για την ΑΕΠ Κοζάνης, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς, παιχτών, προπονητών και όσων φιλάθλων ήταν στο γήπεδο.

Δυστυχώς όμως, οι πανηγυρισμοί των «Ποντίων» δεν κράτησαν πολύ, αφού ο Θεσπρωτός δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Συγκεκριμένα, σχεδόν στην τελευταία φάση του παιχνιδιού, στο 93ο λεπτό, ο Σαραντίδης θα γίνει ο «ήρωας» των φιλοξενούμενων, ισοφαρίζοντας σε 1-1, χαρίζοντας στην ομάδα του τον βαθμό της ισοπαλίας, με την ΑΕΠ Κοζάνης να μην πιστεύει την εξέλιξη που πήρε το παιχνίδι.

Αυτή είναι η 5η ισοπαλία της ΑΕΠ, η οποία έφτασε τους 5 βαθμούς και παρέμεινε στην τελευταία θέση της βαθμολογίας. Την επόμενη αγωνιστική, θα υποδεχτεί την πρωτοπόρο Καβάλα.

Από την άλλη, ο Θεσπρωτός, έφτασε τους 12 βαθμούς και βρίσκεται στην 8η θέση.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΑΕΠ Κοζάνης: (Ρόμαν Ναντβόρνικ) Σταυρίδης, Saint Duk Selso, Lee (70’ Shea), Κοτταρίδης, Παπαδόπουλος, Ντούκα, Πάλλας (78’ Ντινόπουλος), Ταΐρης, Νικολίτσας, Τρομπούκης (85’ Κυριαλάνης), Φωλίνας

Θεσπρωτός: (Χουάν Ραμόν Ρότσα) Κίναλης, Γώγος (61’ Πουφλής), Κωνσταντακόπουλος, Κωνσταντίνου, Μπίκας, Πέντσας (71’ Γώγος Γ.), Σαραντίδης, Σταυρίδης (92’ Κατσής), Ganchier, Pacheco, Ramirez

Διαιτητής: Κατσικογιάννης Α. (ΕΠΣ Ηπείρου)

Α’ Βοηθός: Τυριακίδης Ν. (ΕΠΣ Μακεδονίας)

Β’ Βοηθός: Μποζατζίδης (ΕΠΣ Μακεδονίας)

4ος: Βουρνέλης Μ. (ΕΠΣ Μακεδονίας)