www.top-sport.gr | Αναδρομή στο παρελθόν | Το "ντέρμπι" κορυφής του Δεκεμβρίου ανάμεσα σε Κοζάνη και Αλιάκμων Αιανής είχε λήξει χωρίς νικητή (φωτογραφίες)

www.top-sport.gr | Αναδρομή στο παρελθόν | Το "ντέρμπι" κορυφής του Δεκεμβρίου ανάμεσα σε Κοζάνη και Αλιάκμων Αιανής είχε λήξει χωρίς νικητή.

Θυμηθείτε το ρεπορτάζ του www.top-sport.gr, το οποίοι έλαβε χώρα στο ΔΑΚ Κοζάνης την Κυριακή 8 Δεκεμβρίου:

Ισόπαλοι με σκορ 1-1 αναδείχτηκαν Κοζάνη και Αλιάκμων Αιανής το απόγευμα της Κυριακής, στο «ντέρμπι» της αγωνιστικής του Α Τοπικού Ε.Π.Σ. Κοζάνης.

Το παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του Α' Τοπικού Ε.Π.Σ. Κοζάνης.

Μπροστά σε αρκετό φίλαθλο κόσμο και των δύο ομάδων και με τις καιρικές συνθήκες ιδανικές για ποδόσφαιρο, η ομάδα της Κοζάνης φιλοξένησε στο Δημοτικό Στάδιο της πόλης, τον Αλιάκμων Αιανής. Οι δύο ομάδες πριν την αναμέτρηση είχαν τέσσερις βαθμούς διαφορά, με τους «ερυθρόλευκους» να προηγούνται στον βαθμολογικό πίνακα.

Από τη μία οι γηπεδούχοι ήθελαν είτε το «τρίποντο» της νίκης για να ξεφύγουν περισσότερο στην βαθμολογία, είτε την ισοπαλία όπου θα τους κρατούσε στην κορυφή. Από την άλλη, ο Αλιάκμων Αιανής επιζητούσε τη νίκη, για να φτάσει την Κοζάνη στον πόντο και να διεκδικήσει κάτι περισσότερο στη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Ένα «ντέρμπι» όπου τα είχε όλα! Μεγάλη ένταση εντός και εκτός αγωνιστικού χώρου, πολύ δυνατές μονομαχίες καθ’ όλη την διάρκεια του, εναλλαγές συναισθημάτων, αρκετές κίτρινες κάρτες τόσο σε ποδοσφαιριστές όσο και στους πάγκους των ομάδων, χαμένες κλασσικές ευκαιρίες και από τον Αλιάκμων Αιανής και από την Κοζάνη, αναγκαστικές αλλαγές λόγω τραυματισμών, όπως και δύο γκολ, ένα για κάθε ομάδα.

Οι παίχτες του κύριου Τσέπουρα ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ με την κεφαλιά του Πελέκα στο πρώτο ημίχρονο, για να ισοφαρίσει στο δεύτερο μέρος ο Ηλίας Δούμας με εντυπωσιακό ανάποδο ψαλιδάκι.

Η πρώτη καλή φάση ανήκει στην Κοζάνη, όπου στο 9ο λεπτό μετά από απομάκρυνση του Πατουλίδη, ο Αθανασιάδης θα πάρει το «ριμπάουντ» κάνοντας σουτ στην κίνηση, αλλά η μπάλα θα κοντράρει σε αμυντικό της Αιανής και θα περάσει ελάχιστα δίπλα από το κάθετο δοκάρι, σε κόρνερ.

Η ομάδα της  Αιανής έκανε αισθητή την παρουσία της στο 18ο λεπτό, με τον Καλογήρου να μπαίνει από τα αριστερά στην μεγάλη περιοχή, να σπάει την μπάλα στον Παπαρίζο, ο οποίος με πλασέ στην κίνηση θα απειλήσει, με τον Μαργαρίτη να μπλοκάρει την μπάλα.

Στο 25ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Παπαρίζος στάθηκε άτυχος, αφού τραυματίστηκε, δίνοντας την θέση του στον Πελέκα, αρκετά νωρίς. Στην αλλαγή του, τον χειροκρότησε όλο τον γήπεδο, δίνοντάς του δύναμη.

Στο 28ο λεπτό, θα χαθεί μία απίστευτη ευκαιρία από πλευράς Αιανής και πιο ειδικά από τον Αροσβίλι, ο οποίος θα την θυμάται για καιρό. Ο μεσοεπιθετικός των «μπλε» θα βγει στην αντεπίθεση έπειτα από μπαλιά του Μετικάνου, θα προλάβει την έξοδο του τερματοφύλακα της Κοζάνης Μαργαρίτη και τσιμπώντας την μπάλα θα μπει στην περιοχή, όπου σε κενή εστία ούτε θα πλασάρει ούτε θα δώσει πάσα σε κάποιον συμπαίκτη του, με αποτελέσματα να μπερδευτεί, με τους αμυντικούς της Κοζάνης να τον προλαβαίνουν και να διώχνουν την μπάλα. Πραγματικά μοναδική χαμένη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ η Αιανή.

Ότι δεν μπόρεσε να κάνει όμως ο Αροσβίλι, το έκανε ο Πελέκας όπου είχε περάσει ως αλλαγή στο 33ο λεπτό. Ο «πιτσιρικάς» του Αλιάκμων Αιανής, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, με κεφαλιά θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα της Κοζάνης, κάνοντας το 1-0 για την Αιανή μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς παιχτών και φιλάθλων.

Στο 36’ ο Βάσσος με απευθείας εκτέλεση φάουλ θα απειλήσει, αλλά η μπάλα θα περάσει ελάχιστα έξω. Μέχρι εκείνο το σημείο οι παίχτες του κύριου Καπετάνου από πλευράς Κοζάνης, προβλημάτισαν με την απόδοσή τους, αφού όχι μόνο έκαναν πάρα πολλά λάθη στο χώρο της μεσαίας γραμμής, δεν μπορούσαν ταυτόχρονα να δώσουν κάτι στην επίθεση.

Μετά το γκολ που δέχτηκαν ανέβασαν τις γραμμές τους, προσπαθώντας να γίνουν πιο απειλητικοί. Στο 38’ έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Τραυλού, ο προωθημένος Ναθαναηλίδης θα πιάσει την κεφαλιά, αλλά η μπάλα θα περάσει λίγο δίπλα από το κάθετο δοκάρι. Στο 45ο λεπτό, ο Ττσαγκαλίδης με απευθείας εκτέλεση φάουλ θα στείλει την μπάλα στο δοκάρι, χάνοντας έτσι την ευκαιρία η Κοζάνη να ισοφαρίσει στηην εκπνοή του ημιχρόνου.

Αυτή η φάση ήταν και η τελευταία του πρώτου μέρους, με τον Αλιάκμων Αιανής να πηγαίνει προηγούμενος στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο μέρος, η Κοζάνη έδειξε καλύτερη διάθεση να διεκδικήσει κάτι από την αναμέτρηση, χάνοντας ευκαιρίες για γκολ και πιέζοντας ασφυκτικά τον Αλιάκμων Αιανής, όπου είχε περιοριστεί σε παθητικό ρόλο για αρκετά λεπτά.

Στο 48’ έπειτα από σέντρα του Τραυλού, ο νεοσυλθέντας Σέχι θα πιάσει γυριστή κεφαλιά, αλά ο Πατουλίδης θα πραγματοποιήσει μία εξαιρετική απόκρουση. Ο ρυθμός της αναμέτρησης έπεσε στα επόμενα λεπτά, με την Κοζάνη να προσπαθεί και την Αιανή να αμύνεται σωστά. Στο 59ο λεπτό ο Μανακίτσας θα περάσει στην θέση του Χατζή, αλλάζοντας όλο το παιχνίδι της Κοζάνης, αφού με το πάθος του ώθησε τους συμπαίχτες του να φτάσουν στόχο.

Μάλιστα με την είσοδό του η Κοζάνη θα κερδίσει πλάγιο, πηγαίνοντας ο ίδιος στην εκτέλεση, βάζοντας την μπάλα μέσα στην περιοχή, με τον Χατζηνίκου να κάνει το σουτ αμαρκάριστος, αλλά η μπάλα θα περάσει λίγο άουτ.

Στο 61’ ο Σαββούδης θα βγει στην αντεπίθεση, ο οποίος θα κάνει την σέντρα από τα αριστερά, με τον Βάσσο να πιάνει το σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή και την μπάλα να καταλήγει σε άουτ.  Στο 66’ ο Ναθαναηλίδης για την Κοζάνη θα πιάσει σουτ στην κίνηση, αλλά η μπάλα θα περάσει άουτ. Στο 68’ ο υπερκινητικός Μανακίτσας θα κάνει το σουτ, αλλά η μπάλα θα κοντράρει σε αμυντικούς θα περάσει λίγο έξω σε κόρνερ.

Στο 77ο λεπτό μετά από φάση διαρκείας μέσα στην περιοχή της Κοζάνης, η μπάλα θα φτάσει στον Δούμα, ο οποίος με ανάποδο ψαλιδάκι θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Πατουλίδη, ισοφαρίζοντας σε 1-1, με αυτό το μοναδικό γκολ.

Δύο λεπτά αργότερα (79’), ο Μανακίτσας με δυνατό ψηλό σουτ από μακρινή απόσταση, θα στείλει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 80’ ο Καλογήρου θα βγει στην αντεπίθεση, όπου απέναντι από τον Μαργαρίτη θα χάσει μοναδική ευκαιρία για το 2-1, αφού το σουτ θα καταλήξει στην αγκαλιά του τερματοφύλακα της Κοζάνης.

Η τελευταία καλή ευκαιρία της αναμέτρησης ανήκει στους «ερυθρόλευκους», με τον Αποστολίδη να σουτάρει μέσα από τη μεγάλη περιοχή και την μπάλα να καταλήγει σε άουτ.

Το τελευταίο σφύριγμα της λήξης από τον κύριο Πανυτσίδη, θα μοιράσει στις δύο ομάδες από έναν βαθμό. Αυτό σημαίνει ότι η Κοζάνη έφτασε τους 31 βαθμούς και παρέμεινε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, ενώ ο Αλιάκμων Αιανής υποχώρησε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, έχοντας 27 βαθμούς.

Την επόμενη αγωνιστική η Κοζάνη θα φιλοξενήσει τον Μακεδονικό Σιάτιστας, ενώ ο Αλιάκμων Αιανής θα αντιμετωπίσει το Βέρμιο Καρυοχωρίου.

Τέλος να τονίσουμε πως μετά το πέρας της αναμέτρησης, παίχτες και προπονητές έδωσαν τα χέρια, αφήνοντας πίσω τους όλη την ένταση του ντέρμπι, δείχνοντας έτσι πως ήταν αντίπαλοι μόνο για 90 λεπτά.

Φ.Σ. Κοζάνη: (Καπετάνος) Μαργαρίτης, Τρομπούκης, Μωυσιάδης, Μπαλίτσας, Ναθαναηλίδης, Τσαγκαλίδης (71’ Τζερεμές), Χατζής (59’ Μανακίτσας), Τραυλός (54’ Χατζηνίκου), Δούμας, Αθανασιάδης (46’ Σέχι), Αποστολίδης

Αλιάκμων Αιανής: (Τσέπουρας) Ππατουλίδης, Κεϊσίδης, Κουρτίδης, Κουσίδης, Κοντός, Μετικάνος, Καλογήρου, Βάσσος, Αροσβίλι (54’ Γκουρτζιούμης), Σαββούδης, Παπαρίζος (25’ Πελέκας α.α.) (88’ Βλάχος α.α.)

Διαιτητής: Πανυτσίδης

Βοηθοί: Τζιουβάρας | Τζιαμπάσης

Παρατηρητής: Κορυφίδης Π.

Γιατρός: Μπλιάγκος Γ.