Ε.Π.Σ. Καστοριάς: Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία στο Α' Τοπικό

Χορταστικά ήταν τα δύο παιχνίδια της Α΄κατηγορίας Givova Hellas με την Ομόνοια Βογατσικού και τον Μέγα Αλέξανδρο Καλλιθέας

να είναι αυτοί που πήραν μεγάλες νίκες, ενώ πιο… ζόρικη νίκη πήρε ο Ηρακλής Πολυκάρπης, με αποτέλεσμα η κορυφή να παραμείνει γι ακόμη μια αγωνιστική αμετάβλητη.

Συγκεκριμένα, οι «αρκούδες» του Βογατσικού δεν δυσκολεύτηκαν να κάμψουν την αντίσταση της ΑΕ Γραμμοχωρίων, πέτυχαν την 6η νίκη στην έδρα τους και 12η συνολικά, με το ευρύ σκορ 8-0 και παρέμειναν μόνες στην κορυφή! Ενώ στα αξιοσημείωτα είναι πως και τα οκτώ τέρματα της Ομόνοιας ήρθαν από διαφορετικά πόδια!

Οι παίκτες του Νίκου Εμμανουηλίδη για άλλη μια φορά ήταν ασταμάτητοι και πήραν εύκολα το πάνω… χέρι από το πρώτο κιόλας ημίχρονο όπου και έφτασαν να προηγούνται με διαφορά τριών τερμάτων (3-0), με τον Χρήστο Νούλα να ανοίγει το σκορ στο 16′, τον Νίκο Τραυλό να κάνει στο 23′ το 2-0 και τον Αλέξη Λιάπη να «πληγώνει» την προηγούμενη ομάδα του, στο 29′ για το 3-0.

Στο 2ο ημίχρονο η Ομόνοια ήταν αυτή που είχε και πάλι τον πρώτο λόγο και «γκρέμισε» τα Γραμμοχώρια πετυχαίνοντας ακόμη πέντε τέρματα. Συγκεκριμένα, το 4-0 έκανε ο Δημήτρης Λαζαρίδης στο 55′, ο Παρασκευόπουλος στο 62′ από την άσπρη βούλα το 5-0, ο Γιώργος Αλεξίου στο 75′ το 6-0, ο Κώστας Αντωνιάδης το 7-0 στο 79′ και το τελικό σκορ 8-0 διαμόρφωσε στο 80′ ο Γιώργος Πατσογιάννης.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γιάννη Χασάι, ο Μέγας Αλέξανδρος Καλλιθέας, πήρε εύκολα στο ΔΑΚ Καστοριάς τη νίκη με το εμφατικό σκορ 7-0 από την Πεντάβρυσο, διεύρυνε το αήττητο σερί του και εξακολουθεί να βρίσκεται σε απόσταση αναπνοής (-1) από το Βογατσικό. Ο δεινός σκόρερ των «κυανοκίτρινων» έβαλε φαρδιά πλατιά την… υπογραφή του στην εύκολη επικράτηση της ομάδας του, πετυχαίνοντας τα 3 από τα 7 γκολ της.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν από το 7ο -κιόλας- λεπτό με τον Χασάι, ενώ ο ίδιος παίκτης πέντε λεπτά αργότερα (12′) ανέβασε το σκορ στο 2-0. Το τελικό σκορ του 1ου ημιχρόνου (3-0) διαμόρφωσε ο Καραγιάννης στο 22′.

Στην επανάληψη, οι παίκτες του Πασχάλη Δημητρίου, δεν έβαλαν κανένα «φρένο» και σκόραραν ακόμη τέσσερις φορές, με τον Τσετιροκλή να κάνει το 4-0, τον Ραφαήλ Αποστολίδη στο 58′ το 5-0, τον Γιάννη Χασάι το 6-0 στο 60′ και τον Μητρούλη το τελικό 7-0 στο 71′.

Δυσκολεύτηκε αλλά πήρε τη νίκη από τον Παναργειακό ο Ηρακλή Πολυκάρπης με το αγχωτικό σκορ 1-0 και έμεινε… ζωντανός στην διεκδίκηση του τίτλου.

Πιο αναλυτικά, οι «πράσινοι» του Γιώργου Σαββίδη στο 1ο ημίχρονο είχαν την υπεροχή και στο 16′ έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξουν το σκορ, με τον Δημήτρη Στασινόπουλο να σημαδεύει το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Γρηγόρη Κοσμίδη, ενώ και οι «κοκκινόμαυροι» του Βαγγέλη Σιώμου θα μπορούσαν να προηγηθούν στο 29′ με τον Γιώργο Χαραλαμπίδη, όμως, έπειτα από σωτήρια επέμβαση του νεαρού πορτιέρο, Ευαγγέλου, η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Τέλος, το «χρυσό» γκολ της νίκης πέτυχε στο 55′ ο Σπύρος Καρανάσιος και χάρισε στην ομάδα του μια πολύτιμη νίκη που την κρατάει… ζωντανή στο θέμα τίτλου.

Ματσάρα με αγγλικό σκορ (4-3) στο Μαυροχώρι, όπου ο τοπικός Γράμμος επικράτησε τελικά και μάλιστα με ανατροπή του ΑΟ Κάστωρ! Το σκορ 4-3 αποδεικνύει πως και οι δύο ομάδες ήθελαν το παιχνίδι και το πάλεψαν έως το τέλος αλλά εν τέλει οι «κυανόλευκοι» ήταν αυτοί που πήραν το τρίποντο.

Οι παίκτες του Μίμη Μπαχαδέρογλου, γι ακόμη μια φορά είχαν μια πολύ καλή εμφάνιση όμως, στα… χασομέρια έχασαν -έστω- τον βαθμό της ισοπαλίας. Σε ένα χαλαρό πρώτο μέρος οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα έπειτα από αυτογκόλ του Παπαχρήστου (στο 20′) και στο 50′ αύξησαν τη διαφορά τους (0-2) με τον Τόσκο.

Οι «κυανόλευκοι» του Αποστόλη Ρέββα, δεν το έβαλαν κάτω και μέσα σε επτά λεπτά ανέτρεψαν το εις βάρος του σκορ. Πιο συγκεκριμένα, ο Αποστόλου μείωσε σε 1-2 στο 53′, ο Μπιτζίκος έφερε το παιχνίδι στα… ίσια (2-2) στο 57′ και ο Τσαδήλας στο 60′ έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του (3-2).

Από εκεί και έπειτα, το ματς πήρε φωτιά και στο 85′ ο Λοβάτσης ισοφάρισε (3-3) και ενώ όλα έδειχναν πως οι δύο ομάδες θα μοιραστούν τους βαθμούς της ισοπαλίας, ο Κανάτσιος των «βυσσινί» με αυτογκόλ στα… χασομέρια (90’+1′) του αγώνα έδωσε τη νίκη στον Γράμμο.

Στην πρώτη του εντός έδρα ήττα υποχρεώθηκε σήμερα ο ΑΣ Νταηλάκης από την Δόξα Κορησού. Οι «κυανόμαυροι» του Γιάννη Τσεμπερίδη δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν το παράγοντα έδρα και γνώρισαν την ήττα από τους «μαυραετούς» του Σπύρου Μηλιάτη, με σκορ 0-1. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε στο 49′ ο Βαγγέλης Γάκιας, ενώ οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 10 παίκτες, καθώς ο διαιτητής κ. Παπαδόπουλος απέβαλε στο 90′ τον Παπαρούπα.

Τον πρώτο της βαθμό στο φετινό πρωτάθλημα πήρε η ΑΕ Βιτσίου που ήρθε ισόπαλη χωρίς τέρματα στους Αμπελόκηπους με την τοπική Δόξα.

Δόξα Αμπελοκήπων και ΑΕ Βιτσίου, λοιπόν, όπως προαναφέρθηκε, κόλλησαν στο «0», ωστόσο, αξίζει να σημειωθεί, ότι οι ευκαιρίες που δημιούργησαν και οι δύο ομάδες στην μεταξύ τους κόντρα, δεν έφτασαν τελικά για να τους χαρίσουν τη νίκη.