Με ένα χάλκινο μετάλλιο με εξαιρετικές εμφανίσεις και πολλές εμπειρίες, επέστρεψε η αποστολή των 3 σκακιστικών συλλόγων
της Πτολεμαΐδας, από την Ερέτρια Εύβοιας όπου διεξήχθησαν από τις 4 έως 6 Απριλίου οι τελικοί του Πανελλήνιου Σχολικού Πρωταθλήματος σκάκι Ελλάδος, στο ξενοδοχειακό συγκρότημα EretriaVillageResort, στους οποίους συμμετείχαν 13 σκακιστές και σκακίστριες από τους συλλόγους της πόλης μας.
Η συνολική αποστολή μαζί με τους γονείς των σκακιστών και τους συνοδούς έφτασε στα 25 άτομα, ενώ για τις ανάγκες της μετακίνησης ναυλώθηκε λεωφορείο που μετέφερε την αποστολή στην Ερέτρια.
Στις εγκαταστάσεις του ξενοδοχείου βρέθηκαν για τρεις ημέρες πάνω από 800 παιδιά από Νηπιαγωγείο μέχρι και Λύκειο.
Στα αγωνιστικά μεγάλη επιτυχία από τον Παπαδημητρίου Αλέξανδρο που ανεδείχθη τρίτος στο Ατομικό Πρωτάθλημα ΣΤ΄ Δημοτικού και στην Ε΄Δημοτικού της 7ης θέσης της Λιούρη Στυλιανής και της 8ης της Λιούρη Μαρίας. Αξίζει να σημειωθεί ότι οι αθλητές από την Πτολεμαΐδα μέχρι τον τελευταίο γύρο διεκδικούσαν θέση στην πρώτη δεκάδα των τάξεων τους.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα ανά τάξη ήταν:
ΤΑΞΗ | ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ | ΘΕΣΗ | |
Α΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ | ΚΟΝΤΕΟΣ | ΘΕΟΔΩΡΟΣ | 39η /60 |
ΛΙΤΣΑ | ΣΟΝΙΑ | 15η /60 | |
Γ΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ | ΚΟΝΤΕΟΣ | ΣΤΕΡΓΙΟΣ | 23η /69 |
ΛΙΟΥΡΗ | ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ | 19η /69 | |
Ε΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ | ΒΟΥΤΣΚΙΔΗΣ | ΙΩΑΝΝΗΣ | 11η /84 |
ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΥ | ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ | 55η /84 | |
ΛΙΟΥΡΗ | ΣΤΥΛΙΑΝΗ | 7η /84 | |
ΛΙΟΥΡΗ | ΜΑΡΙΑ | 8η /84 | |
ΣΤ΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ | ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ | ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ | 3η /77 |
ΠΑΠΑΠΑΥΛΙΔΗΣ | ΠΕΤΡΟΣ | 33η /77 | |
ΚΑΡΥΔΗΣ | ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ | 35η /77 | |
ΔΑΤΣΙΑΔΗΣ | ΝΙΚΟΛΑΟΣ | 39η /77 | |
ΛΥΚΕΙΑ | ΤΣΕΜΠΕΡΛΙΔΟΥ | ΓΕΩΡΓΙΑ | 12η /61 |
Την πρώτη ημέρα διεξήχθησαν οι τελικοί των ομαδικών για τα Δημοτικά , Γυμνάσια και Λύκεια στα οποία την πόλη μας εκπροσώπησε το 11ο Δημοτικό Πτολεμαΐδας που κατετάγη στην 17η θέση μεταξύ 34 σχολείων.
Αναλυτικά η σύνθεση της ομάδας είχε ως εξής:
ΣΧΟΛΕΙΟ |
11ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΠΤΟΛ/ΔΑΣ |
ΚΑΡΥΔΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ |
ΚΟΝΤΕΟΣ ΣΤΕΡΓΙΟΣ |
ΔΑΤΣΙΑΔΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ |
ΛΙΟΥΡΗ ΜΑΡΙΑ |
Εκτός από τους αγώνες του Ομαδικού και Ατομικού Πανελλήνιου Σχολικού Πρωταθλήματος στις παράλληλες εκδηλώσεις περιλαμβανόταν η διοργάνωση του ‘11ου Ανοικτού Κυπέλλου Μαθητών-τριών’ που περιλάμβανε τρία τουλάχιστον ηλικιακά γκρουπ μαθητών (Α΄-Β΄-Γ΄ Δημοτικού, Δ΄-Ε΄-ΣΤ΄ Δημοτικού και Γυμνάσια-Λύκεια).
Η αποστολή των συλλόγων ξεκίνησε από την Πτολεμαΐδα το βράδυ της Παρασκευής με υπεύθυνο τον εκπαιδευτή κ. Εμμανουηλίδη Ειρηναίου. Στην αποστολή συμμετείχαν από τις διοικήσεις των συλλόγων της πόλης μας το μέλος του Δ.Σ. η κα. Καραγιαννάκου Ελένη. Η επιστροφή έγινε αμέσως μετά την τελετή λήξης, το μεσημέρι της Μ.Δευτέρας 6 Απριλίου.
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΓΡΗΓΟΡΟΥ ΣΚΑΚΙΟΥ
Διεξήχθησαν το Σάββατο 4 Απριλίου 2015 τα πρωταθλήματα γρήγορου σκακιού Rapid (15λεπτα) των τμημάτων της Ακαδημίας Πτολεμαΐδας για την αγωνιστική περίοδο 2014-2015.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα:
ΤΜΗΜΑ Α1
ΘΕΣΗ | ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ | ΒΑΘΜΟΙ |
1. | ΛΙΤΣΑ ΜΑΡΙΑ | 6,0 |
- | ΚΩΤΣΙΔΗΣ ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΗΣ | 6,0 |
2. | ΣΑΛΑΣΙΔΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ | 5,0 |
3. | ΚΟΛΙΤΣΑ ΡΑΦΑΕΛΑ | 4,0 |
- | ΛΙΤΣΑΣ ΜΙΧΑΗΛ | 4,0 |
4. | ΖΑΦΕΙΡΙΔΗΣ ΣΤΡΑΤΗΣ | 3,0 |
5. | ΠΑΜΠΟΡΗΣ ΜΙΛΤΙΑΔΗΣ | 2,0 |
- | ΑΓΓΕΛΙΔΗΣ ΣΩΚΡΑΤΗΣ | 2,0 |
- | ΠΟΛΙΤΙΔΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ | 2,0 |
ΤΜΗΜΑ Α2
ΘΕΣΗ | ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ | ΒΑΘΜΟΙ |
1. | ΘΕΟΦΥΛΑΚΤΙΔΟΥ ΜΑΡΙΑ | 5,0 |
- | ΤΥΠΟΥ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ | 5,0 |
2. | ΘΕΟΦΥΛΑΚΤΙΔΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ | 4,0 |
- | ΜΗΤΡΟΥΛΗΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ | 4,0 |
ΤΜΗΜΑ Β
ΘΕΣΗ | ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ | ΒΑΘΜΟΙ |
1. | ΒΑΚΑΛΗ ΔΕΣΠΟΙΝΑ | 6,0 |
2. | ΙΩΣΗΦΙΔΗΣ ΠΑΥΛΟΣ | 4,0 |
- | ΧΑΤΖΗΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ | 4,0 |
3. | ΛΙΟΥΡΗ ΜΙΧΑΕΛΑ | 3,0 |
- | ΧΑΣΑΠΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ | 3,0 |
4. | ΙΩΣΗΦΙΔΟΥ ΕΛΙΣΑΒΕΤ | 2,0 |
- | ΜΑΥΡΙΔΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ | 2,0 |
- | ΜΗΝΑ ΑΘΑΝΑΣΙΑ | 2,0 |
- | ΠΑΜΠΟΡΗΣ ΤΗΛΕΜΑΧΟΣ | 2,0 |
- | ΠΑΠΑ ΜΑΡΙΑ | 2,0 |
- | ΤΑΡΑΣΙΔΟΥ ΕΥΓΕΝΙΑ | 2,0 |
ΤΜΗΜΑ Γ
ΘΕΣΗ | ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ | ΒΑΘΜΟΙ |
1. | ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ | 6,0 |
- | ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ ΙΩΑΚΕΙΜ | 6,0 |
- | ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ ΑΓΓΕΛΟΣ | 6,0 |
- | ΚΟΛΙΤΣΑΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ | 6,0 |
- | ΜΥΛΩΝΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ | 6,0 |
2. | ΠΟΛΥΧΡΟΝΙΑΔΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ | 4,0 |
ΤΜΗΜΑ Δ
ΘΕΣΗ | ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ | ΒΑΘΜΟΙ |
1. | ΤΣΙΡΑΝΙΔΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ | 4,0 |
2. | ΧΑΤΖΗΙΩΑΝΝΟΥ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ | 2,0 |
- | ΒΑΪΡΙΝΟΥ ΕΛΙΣΑΒΕΤ | 2,0 |
ΤΜΗΜΑ Ε
ΘΕΣΗ | ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ | ΒΑΘΜΟΙ |
1. | ΚΑΤΣΙΔΗΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ | 6,0 |
2. | ΓΚΟΓΚΟΥ ΒΑΣΙΛΙΚΗ | 5,0 |
- | ΤΣΙΡΑΝΙΔΟΥ ΒΑΣΙΛΙΚΗ | 5,0 |
- | ΚΕΡΜΕΝΙΩΤΗΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ | 5,0 |
3. | ΦΑΝΑΚΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ | 4,0 |
4. | ΧΑΛΑΪΔΟΠΟΥΛΟΣ ΜΙΛΤΙΑΔΗΣ | 3,0 |
ΤΜΗΜΑ ΠΡΟΠΟΝΗΤΙΚΟ
ΘΕΣΗ | ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ | ΒΑΘΜΟΙ |
1. | ΣΑΜΑΡΑ ΦΑΝΗ | 5,0 |
- | ΤΣΑΚΜΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ | 5,0 |
2. | ΠΑΥΛΙΔΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ | 4,0 |
3. | ΠΕΠΑ ΜΑΡΙΟ | 3,0 |
- | ΛΙΟΥΡΗ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ | 3,0 |
Για πληροφορίες - εγγραφές επικοινωνήστε στα τηλέφωνα των συλλόγων 2463021070 & 2463100794 καθημερινά 5:00-9:00μ.μ.