SirTheodor834

ezgif.com gif maker 3

to kotetsi 834pix

zervantaridis banner 3

«Τσίμπησε» την ισοπαλία στο τέλος η Αν. Πτολεμαΐδας απέναντι στην Αστραπή Κλείτου (φωτογραφίες)

Ένα πολύ καλό παιχνίδι διεξήχθη σήμερα το απόγευμα στο γήπεδο του Αργίλου, ανάμεσα στην Αστραπή Κλείτου και την Αναγέννηση Πτολεμαΐδας.

Οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες με σκορ 1-1, με την Αναγέννηση να παίρνει τον βαθμό της ισοπαλίας κυριολεκτικά στο τελευταίο λεπτό, με διαγώνιο σουτ από τον Κουρκουτμάνο.

Το top-sport.gr βρέθηκε στον Άργιλο για να καλύψει την σπουδαία αναμέτρηση.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο για τις δύο ομάδες, με την Αστραπή να απειλεί περισσότερο την αντίπαλη εστία, βγάζοντας αρκετές τελικές προσπάθειες σε σχέση με την Αναγέννηση Πτολεμαΐδας.

Οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να προηγηθούν στο 27ο λεπτό, αφού κέρδισαν πέναλτι με τον Σολάκη. Ο ίδιος ανέλαβε την εκτέλεση, αλλά ο Αθανασιάδης έπεσε στην σωστή γωνία, σώζοντας την ομάδα του. Στο πρώτο μέρος και οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να απειλήσουν, με δυνατές μονομαχίες στην μεσαία γραμμή. Οι φάσεις στις δύο εστίες ήταν μοιρασμένες, αλλά καμία ομάδα δεν μπόρεσε να προηγηθεί στο σκορ. Αυτό έγινε στο δεύτερο ημίχρονο, με την Αστραπή Κλείτου αν ανοίγει το σκορ με καταπληκτικό σουτ από τον Νάννο, ο οποίος κρέμασε τον Κυριακίδη. Πολύ όμορφο τέρμα από το παίχτη της Αστραπής.

Οι γηπεδούχοι πίεσαν για να πετύχουν και άλλο τέρμα, αλλά οι φάσεις δεν τους έβγαιναν. Μετά το 80ο λεπτό, οι παίχτες του Παπαδόπουλου, καθησυχάστηκαν στο προβάδισμά τους, πράγμα που εκμεταλλεύτηκε η Αναγέννηση και ανέβασε στροφές επιθετικά. Εκεί που όλοι νόμιζαν πως το παιχνίδι είχε τελειώσει, ο Κουρκουτμάνος είχε διαφορετική άποψη. Μετά από σέντρα που έγινε απ’ τα αριστερά, ο Κουρκουτμάνος με διαγώνιο σουτ στην κίνηση, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Αθανασιάδη, «κλέβοντας» τον βαθμό της ισοπαλίας για την ομάδα του.

Το τελικό σκορ άφησε ικανοποιημένους του ανθρώπους της Αναγέννησης Πτολεμαΐδας σε αντίθεση του γηπεδούχους, όπου τους έμεινε μια πικρή γεύση από το τελικό 1-1.

Ο διαιτητής της αναμέτρησης ΜπαΪραμίδης καθώς και οι δύο βοηθοί του, Ιωαννίδης και Κωνσταντινίδης ήταν αρκετά καλοί καθ’ όλη την διάρκεια του παιχνιδιού.

Να επισημάνουμε πως στην αρχή του παιχνιδιού, η ομάδα της Αναγέννησης Πτολεμαΐδας, προχώρησε σε μια πολύ όμορφη κίνηση, βραβεύοντας τον Βασίλη Κουλουκίδη για την προσφορά του στο ποδόσφαιρο της περιοχής.

Η εξέλιξη του παιχνιδιού:

10’ Σουτ έξω από την περιοχή από τον Βοριαζίδη, η μπάλα άουτ

20’ Μακρινό σουτ από τον Παπαδόπουλο, η μπάλα άουτ

27’ Χαμένο πέναλτι από τον Σολάκη, αφού απέκρουσε ο Αθανασιάδης

29’ Απευθείας φάουλ από τον Παπαδόπουλο, η μπάλα λίγο άουτ

32’ Κεφαλιά του Γκέκα μετά από κόρνερ, η μπάλα άουτ

37’ Μακρινό σουτ από τον Σολάκη, η μπάλα άουτ

41’ Μακρινό σουτ από τον Νάννο, η μπάλα λίγο άουτ

51’ Μακρινό σουτ από τον Παπαδημιτρίου, η μπάλα άουτ

54’ Απευθείας φάουλ από τον Σολάκη, η μπάλα λίγο άουτ

58’ (ΓΚΟΛ) Μακρινό ψηλοκρεμαστό σουτ από τον Νάννο, η μπάλα καταλήγει στα δίχτυα. 1-0

60’ Απευθείας φάουλ από τον Τσιντό, η μπάλα λίγο άουτ

65’ Ο Νάννος θα πασάρει στον Παπαδόπουλο, με τον τελευταίο να κάνει το σουτ και την μπάλα να χτυπάει στο δοκάρι

69’ Μακρινό σουτ από τον Χριστοφορίδη, η μπάλα ελάχιστα άουτ

76’ Σουτ από τον Παπαδημητρίου, μπλοκάρει ο Κυριακίδης

80’ Σουτ από τον Βοριαζίδη, η μπάλα λίγο άουτ

86’ Δυνατό σουτ από τον Κουτσομήτρο, η μπάλα ελάχιστα άουτ

93’ (ΓΚΟΛ) Θα γίνει η σέντρα από τα αριστερά, η άμυνα της Αστραπής έχει ξεχάσει τον Κουρκουτμάνο, με τον τελευταίο να κάνει διαγώνιο σουτ και να γράφει το τελικό 1-1

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Αστραπή Κλείτου: (Παπαδόπουλος Θ.) Αθανασιάδης, Καγιόγλου, Παπαδημητρίου, Χωλόπουλος, Σαββίδης, Σπυριδόπουλος, Νάννος, Παπαδόπουλος, Βοριαζίδης(89’ Κουλουκίδης), Γκοντοβας, Cekani(66’ Χριστοφορίδης)

Αναγέννηση Πτολεμαΐδας: (Σάκκος) Κυριακίδης, Αμπατζίδης, Πακάλτζης, Νίκκου, Αραμπατζής(46’ Κουτσομήτρος), Cobo, Τσιντός, Σολάκης, Παρλάνης(79’ Κουρκουτμάνος), Γκέκας, Ανδρονικίδης(79’ Φωτίου)

Διαιτητής: ΜπαΪραμίδης - Βοηθοί: Ιωαννίδης, Κωνσταντινίδης