Νίκησαν στο ντέρμπι οι Ελπίδες Α.Ε.Κ. τους Δαναούς και… ανεβαίνουν! (φωτογραφίες)

Μεγάλη νίκη πέτυχαν οι Ελπίδες Α.Ε.Κ. στο ντέρμπι κορυφής απέναντι στους Δαναούς με σκορ 3-1, σήμερα το πρωί

στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής Γ Τοπικού (1ος Όμιλος) Ε.Π.Σ. Κοζάνης.

Το www.top-sport.gr βρέθηκε στο Στρατιωτικό γήπεδο Κοζάνης, καθώς και λιγοστός κόσμος για να παρακολουθήσει την αναμέτρηση.

Η Α.Ε. Κοζάνης αν και βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ, δεν πτοήθηκε, κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο και με πρωταγωνιστή τον Κασαπίδη, πήρε μια σπουδαία νίκη απέναντι στους Δαναούς. Από την άλλη οι Δαναοί, εφησυχάστικαν στο καλό τους ξεκίνημα, αλλά δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν στην πίεση τους γηπεδούχων.

Αρκετές μονομαχίες είδαμε στην μεσαία γραμμή, σε ένα παιχνίδι γεμάτο φάσεις, κυρίως στην εστία του Μακεντούδη, ο οποίος ήταν πολύ καλός, σώζοντας τους Δαναούς σε αρκετές φάσεις.

Με αυτήν την νίκη οι «κίτρινοι» έφτασαν τους 23 βαθμούς, συνεχίζοντας στην πρώτη θέση του πρωταθλήματος αήττητοι, αφήνοντας πίσω τους Δαναούς με 19 βαθμούς. Μάλιστα οι Ελπίδες Α.Ε.Κ. έχουν και ένα ματς λιγότερο από τους Δαναούς, που σημαίνει ότι μπορούν να αυξήσουν και στους εφτά βαθμούς την διαφορά τους, βάζοντας πλώρη για άνοδο στο Β Τοπικό.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τους Δαναούς, αφού μόλις στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης, άνοιξαν το σκορ με κοντινό σουτ από τον Δεληογλάνη. Στο 32ο λεπτό ήρθε η απάντηση από τις Ελπίδες, με τον Κωδωνά να κάνει ψιλοκρεμαστό σουτ και να κρεμάει τον Μακεντούδη. Πολύ όμορφο γκολ από τον «μικρό». Στο 43 ήρθε και η ανατροπή του σκορ από τις Ελπίδες, με τον Κασαπίδη να εκτελεί το φάουλ και την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα, μπερδεύοντας τον τερματοφύλακα των Δαναών. Στο 55ο λεπτό ήρθε και το τρίτο γκολ για τις Ελπίδες, και πάλι από τον Κασαπίδη, ο οποίος εκτέλεσε πάλι φάουλ για τις Ελπίδες, στέλνοντας την μπάλα απευθείας στα δίχτυα, χωρίς να αφήσει κανένα περιθώριο αντίδρασης. Έτσι οι Ελπίδες Α.Ε.Κ. με τρία πανέμορφα γκολ, πήραν άνετα το ντέρμπι.

Η εξέλιξη του παιχνιδιού:

5’ (ΓΚΟΛ) Ο Δεληογλάνης, θα βγει τετ α τετ, θα κάνει το σουτ, ανοίγοντας το σκορ για τους Δαναούς. 0-1

11’ Ο Κωδωνάς, θα κάνει την τρίπλα, θα σουτάρει αλλά ο Μακεντούδης θα μπλοκάρει

19’ Ο Καντρής θα βγει τετ α τετ, θα πλασάρει, αλλά ο Μακεντούδης θα αποκρούσει

23’ Ο Βάρκας θα κάνει μακρινό σουτ με την μπάλα να περνάει άουτ

27’ Ο Κασαπίδης θα κάνει το σουτ, αλλά ο Μακεντούδης θα στείλει την μπάλα κόρνερ

32’ (ΓΚΟΛ) Ο Κωδωνάς θα κάνει ψιλοκρεμαστό σουτ, κρεμάει τον τερματοφύλακα και ισοφαρίζει για τις Ελπίδες. 1-1

43’ (ΓΚΟΛ) Ο Κασαπίδης θα εκτελέσει με σέντρα σουτ το φάουλ, με την μπάλα να καταλήγει στα δύχτια γράφοντας το 2-1

55’ (ΓΚΟΛ) Ο Κασαπίδης θα εκτελέσει απευθείας φάουλ, στέλνοντας και πάλι την μπάλα στα δίχτυα των Δαναών. 3-1

57’ Ο Μπαγκατζούνης θα κάνει το σουτ, αλλά ο Τσέπουρας θα αποκρούσει

62’ Απευθείας φάουλ από τον Τσολακίδη, η μπάλα χτυπάει στο δοκάρι και καταλήγει άουτ

64’ Σουτ από τον Κωδωνά, η μπάλα λίγο άουτ

70’ Απευθείας φάουλ από τον Τσολακίδη, ο Μακεντούδης αποκρούει

84’ Μπαλιά από τον Τσολακίδη, σουτ από τον Ρηγάκη, η μπάλα άουτ

87’ Απευθείας φάουλ από τον Τσολακίδη, η μπάλα δοκάρι και έξω

90’ Ο Σταυριανουδάκης θα βγάλει πάσα στον Ρηγάκη, με τον τελευταίο να κάνει το σουτ και τον Μακεντούδη να αποκρούει

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ελπίδες Α.Ε. Κοζάνης: Τσέπουρας, Κουτσουσίμος, Δεληζήσης, Αβραμίδης, Μπακόλας, Κόρδας (80’ Ρηγάκης), Κωδωνάς (66’ Καλαφατίδης), Καντρής (46’ Maloku), Σταυριανουδάκης, Τσολακίδης, Κασαπίδης

Δαναοί 2000 Κοζάνης: Μακεντούδης, Κανελιάς, Μαλιάρας (66’ Νικολάου), Μπουντούρης, Σφρίντζερης, Κατρακαζάς (46’ Σίμος), Βάρκας, Χατζησαββίδης,  Δεληογλάνης, Κεμεντσετζίδης, Τηλέμης (46’ Μπαγκατζούνης)

Διαιτητές: Πανυτσίδης, Παπαδημιτρίου, Στρατούδης