Η Κοζάνη «πάγωσε» στις καθυστερήσεις, ηττήθηκε από τον Καμπανιακό στο παιχνίδι της χρονιάς και αποχαιρέτησε την Super League 2 (φωτογραφίες)

Στην Γ’ Εθνική Κατηγορία υποβιβάστηκε και μαθηματικά η ομάδα της Κοζάνης, αφού ηττήθηκε εκτός έδρας από τον Καμπανιακό με σκορ 1-0

και αποχαιρέτησε την Super League 2.

Το παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής των Play Out του Βορείου Ομίλου της Super League 2.

Το σύνολο του Άγγελου Διγκόζη, «πάγωσε» στις καθυστερήσεις του αγώνα, αφού δέχτηκε γκολ με πέναλτι του Καθάριος, σε μία φάση όπου υπήρξαν σφοδρές διαμαρτυρίες προς τον διαιτητή Κουκούλα, από τους ανθρώπους της Κοζάνης, οι οποίοι θεωρούν πως δεν υπήρξε παράβαση, σε μία αμφισβητούμενη φάση, όπου σίγουρα πρέπει να ξανά δούμε από το βίντεο τους αγώνα, μιας και δεν μπορέσαμε να καταλάβουμε σε κανονική ροή εάν είναι πέναλτι.

4-461-A2391

Πιο συγκεκριμένα, στο 88ο λεπτό, ο διαιτητής από τον σύνδεσμο της Λέσβου, έδειξε την άσπρη βούλα για χέρι του Σουλιώτη μέσα στην περιοχή, με το ματς να διακόπτεται περίπου για τρία λεπτά, λόγω των διαμαρτυριών που υπήρξαν από πλευράς Κοζάνης.

Τελικά, μετά την «σύρραξη», το πέναλτι εκτελέστηκε από τον Καθάριος στο 92ο λεπτό, ο οποίος έδωσε στον Καμπανιακό το «φιλί της ζωής» και «καταδίκασε» την Κοζάνη σε υποβιβασμό, για το τελικό 1-0.

1-461-A2417

Τα δάκρυα των ποδοσφαιριστών της Κοζάνης μετά το τελευταίο «σφύριγμα» της λήξης, έδειχναν την μεγάλη απογοήτευση που υπήρχε στο στρατόπεδο των φιλοξενούμενων, οι οποίοι δεν ήθελαν να πιστέψουν αυτό που είχε συμβεί.

Άλλωστε η Κοζάνη «κυνηγούσε» μόνο το «τρίποντο» της νίκης για να έχει το πάνω χέρι στην παραμονή, ενώ δεν ήθελε με τίποτα να δεχτεί την ήττα, αφού θα την υποβίβαζε και μαθηματικά, όπως και έγινε.

Πλέον απομένει ακόμα μία αγωνιστική, εκεί όπου θα κριθεί ποιος εκ των Καμπανιακού και Καρδίτσας θα παραμείνει την κατηγορία μαζί με ΠΑΟΚ Β’ και Ηρακλή και ποιος θα ακολουθήσει Κοζάνη και Αιολικό στην Γ’ Εθνική.

5-461-A2441

Στα αγωνιστικά, η Κοζάνη δεν μπόρεσε να γίνει απειλητική στο παιχνίδι της, με τον Καμπανιακό να έχει τις καλές ευκαιρίες για να σκοράρει, σ’ ένα ματς όπου δεν είδαμε πολλές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες, με τις ομάδες παρ’ όλα αυτά να δίνουν πολλές «μάχες» σε όλα τις γραμμές του γηπέδου.

Ο τερματοφύλακας της Κοζάνης, Τάσος Καραγκιόζης, με τρεις εκπληκτικές επεμβάσεις, κρατούσε τους «ερυθρόλευκους» στην αναμέτρηση, αλλά αυτό δεν στάθηκε ικανό, αφού η Κοζάνη δεν έπεισε με την εμφάνισή της, αν και ήταν σχετικά καλύτερη στο δεύτερο μέρος.

Η πρώτη καλή φάση θα έρθει στο 20ο λεπτό με τον Έππα να σουτάρει έξω από την περιοχή και την μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ.

3-461-A2345

Στο 26’ ο Τότσκα θα απειλήσει με ωραία απευθείας εκτέλεση φάουλ, αλλά ο Καραγκιόζης με εκπληκτική επέμβαση στην γωνία του, θα αποκρούσει την μπάλα.

Στο 43ο λεπτό ο Καμπανιακός θα απειλήσει και πάλι, αυτή τη φορά με σουτ του Γιουκούδη μέσα από την περιοχή, αλλά ο Καραγκιόζης θα αποκρούσει και πάλι την μπάλα με τα ακροδάχτυλα.

Στο 45ο λεπτό θα έρθει η πρώτη ευκαιρία για την Κοζάνη, με τον Γιάκο να σουτάρει μετά από ωραία προσπάθεια αλλά ο Γιακουμής θα αποκρούσει την μπάλα.

Στο 61ο λεπτό ο Γιάκος θα μπει στην περιοχή, θα πέσει στο έδαφος αλλά ο διαιτητής θα συνεχίσει κανονικά το παιχνίδι, κάτω από διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων για πέναλτι.

Στο 67’ ο Πάνος θα σουτάρει την κίνηση, αλλά η μπάλα θα φύγει λίγο δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

Στο 74’ ο Λαγωνίδης με κεφαλιά θα στείλει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο 81’ ο Μυστακίδης που είχε περάσει ως αλλαγή, θα κάνει δυνατό σουτ, αλλά η μπάλα θα περάσει άουτ.

2-461-A2150

Στο 83’ και πάλι ο Μυστακίδης θα απειλήσει με ωραίο σουτ έξω από την περιοχή, αλλά ο Καραγκιόζης και εδώ θα αποκρούσει την μπάλα.

Από εκεί πέρα είχαμε την φάση του πέναλτι και το γκολ του Καθάριος όπου έκρινε την αναμέτρηση.

Την επόμενη και τελευταία αγωνιστική, η Κοζάνη φιλοξενεί τον Αιολικό, σ’ ένα αδιάφορα βαθμολογικά παιχνίδι.

Καμπανιακός: (Αμανατίδης): Γιακουμής, Καθάριος, Λαγωνίδης, Γιουκούδης (78' Μυστακίδης) , Σαρβανίδης (70’ Προσκυνητόπουλος), Μανιός (65' Καθάριος)  Μπούσης,  Έππας, Φροσύνης, Γαρύφαλλος, Τότσκα

Κοζάνη: (Διγκόζης) Καραγκιόζης, Πάνος (69' Παπαδόπουλος), Τάτσης, Σουλιώτης, Ίτσιος, Σιατραβάνης (64' Γραμμένος), Καλλέργης, Αναστασόπουλος, Νάτσος, Γιάκος, Μαξίμοβιτς (78' Ποζατζίδης)

Διαιτητής: Παναγιώτης Κουκούλας (Λέσβου)

Α’ Βοηθός: Γιώργος Χριστάκογλου (Χαλκιδικής)

Β’ Βοηθός: Γιάννης Μηνουδης (Πιερίας)

4ος: Αλέξανδρος Μέγας (Πιερίας)