Αναδρομή στο παρελθόν | 1 χρόνο πριν: Οι Δαναοί Κοζάνης κερδίζουν σ' ένα συγκλονιστικό ματς την Δόξα Βερμίου Πύργων παίρνοντας την άνοδο στο Α' Τοπικό (φωτογραφίες - βίντεο)

Αναδρομή στο παρελθόν | 1 χρόνο πριν: Οι Δαναοί Κοζάνης κερδίζουν σ' ένα συγκλονιστικό ματς την Δόξα Βερμίου Πύργων παίρνοντας την άνοδο στο Α' Τοπικό.

Αυτό που ζήσαμε στο γήπεδο της Πτολεμαΐδας ήταν ανεπανάληπτο!

Η 12η ομάδα του Α Τοπικού  Ε.Π.Σ. Κοζάνης, Δόξα Βερμίου Πύργων, αντιμετώπισε σε αγώνα Μπαράζ την 3η ομάδα του Β Τοπικού Ε.Π.Σ. Κοζάνης, τους Δαναούς Κοζάνης, σε μονό αγώνα στο γήπεδο της Πτολεμαΐδας!

Οι «πιτσιρικάδες» των Δαναών Κοζάνης, μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στην διαδικασία των πέναλτι, με ήρωα τον τερματοφύλακα Γιάννη Ζερβανταρίδη, πανηγύρισαν την άνοδό τους στο  Α Τοπικό  Ε.Π.Σ. Κοζάνης, ενώ η Δόξα Βερμίου Πύργων υποβιβάστηκε στο Β Τοπικό!

Αλλά ας πάρουμε το ματς από την αρχή!

Στο πρώτο μέρος είδαμε ένα κλειστό ματς, χωρίς φάσεις μπροστά στις δύο εστίες, αφού οι ομάδες έκαναν από μία τελική φάση.

Να τονίσουμε πως οι Δαναοί Κοζάνης είχαν επιλογές στον πάγκο τους, σε αντίθεση με την Δόξα Βερμίου Πύργων, όπου έβγαλε σχεδόν όλο το ματς με τους ίδιους παίχτες που ξεκίνησαν στην βασική ενδεκάδα!

Αρχικά στο 7ο λεπτό ο Λεμονής με σουτ από τα όρια της μεγάλης περιοχής θα στείλει την μπάλα άουτ για την Δόξα Βερμίου Πύργων, ενώ ο Πολύμερος για τους Δαναούς στο 17ο λεπτό, θα κάνει ένα σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή, αλλά η μπάλα θα πάει άουτ. Αυτές οι δύο στιγμές, ήταν ότι καλύτερο είδαμε  στο πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος, η αναμέτρηση άνοιξε, με τον Άγγελο Παπαδόπουλο να κάνει ένα σουτ έξω από την περιοχή στο 48ο λεπτό, με την μπάλα να κοντράρει σε αμυντικό και να περνάει λίγο δίπλα από το κάθετο δοκάρι, καταλήγοντας σε κόρνερ για τους Δαναούς.

Στο 55ο λεπτό, η Δόξα Βερμίου Πύργων θα χάσει δύο μοναδικές ευκαιρίες, την μία πίσω από την άλλη, για να ανοίξει το σκορ, με τον Ζερβανταρίδη να κάνει με τη σειρά του δύο τρομερές αποκρούσεις, σώζοντας την ομάδα του! Αρχικά ο Νίκου και στη συνέχεια ο Λεμονής, δεν μπόρεσαν με κοντινό πλασέ να σκοράρουν, βλέποντας τον πορτιέρο των Δαναών να αποκρούει την μπάλα καις τις δύο περιπτώσεις.

Η μπάλα ήταν πάνω κάτω, αλλά το ματς οδηγήθηκε στην παράταση. Στο 95ο λεπτό ο Πεσιρίδης με κοντινή κεφαλιά θα στείλει την μπάλα λίγο άουτ για τους Πύργους, ενώ στο 98ο λεπτό, μετά από σουτ του Θ. Παπαδόπουλου, ο Τσιτλαχίδης με φοβερή απόκρουση στο γάμα της εστίας του, θα σώσει την Δόξα  Βερμίου Πύργων.

Στο 110’ της παράταση, οι άνθρωποι των Πύργων διαμαρτυρήθηκαν έντονα για πέναλτι, σε χέρι παίχτη των Δαναών Κοζάνης, με τον Γεωργιάδη να συνεχίζει κανονικά το παιχνίδι.

Στο 117’ όμως, ο Σιδηρόπουλος με σουτ μέσα από την περιοχή, θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 1-0 για την Δόξα Βερμίου Πύργων, πανηγυρίζοντας έξαλλα μαζί με την υπόλοιπη ομάδα αυτό το γκολ, το οποίο έδειχνε πως θα κρατούσε τον σύλλογο στο Α Τοπικό.

Οι Δαναοί Κοζάνης όμως όχι μόνο αντέδρασαν, αλλά στο αμέσως επόμενο λεπτό (118’), ισοφάρισαν σε 1-1, χάρις σε γκολ που πέτυχε ο Μπαλτζής, μέσα σε πανδαιμόνιο, με το ματς να έχει τρομερή εξέλιξη και απίστευτη εναλλαγή συναισθημάτων.

Εκεί, όπως αναφέραμε και παραπάνω, το μπαράζ οδηγήθηκε στην διαδικασία των πέναλτι, με τους Δαναούς να κερδίζουν με σκορ 4-1, έχοντας ήρωα τον τερματοφύλακά τους, Γιάννη Ζερβανταρίδη.