«Έσπασαν» καρδιές στο ματς της χρονιάς ανάμεσα σε Μέγα Αλέξανδρο Άρδασσας και ΠΑΟΚ Κοίλων Κοζάνης, «αγγίζουν» τον τίτλο οι «ασπρόμαυροι» με «διπλό» στις καθυστερήσεις (φωτογραφίες - βίντεο)

Ένα απίστευτο παιχνίδι είχαμε την τύχη να παρακολουθήσουμε όσοι βρεθήκαμε στην Άρδασσα, το Σάββατο 6 Απριλίου.

Πιο συγκεκριμένα, Μέγας Αλέξανδρος Άρδασσας και ΠΑΟΚ Κοίλων Κοζάνης, αναμετρήθηκαν στο «ντέρμπι» κορυφής του Α’ Τοπικού Ε.Π.Σ. Κοζάνης, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής το πρωταθλήματος.

Νικητές αναδείχτηκαν οι φιλοξενούμενοι με σκορ 2-3, χάρις σε «buzzer beater» που πέτυχε ο Στάθης Αθανασιάδης στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού, με τον ΠΑΟΚ Κοίλων Κοζάνης να βρίσκεται μία ανάσα από την κατάκτηση του φετινού τίτλου, αφού χρειάζεται μόλις έναν βαθμό στα επόμενα τρία παιχνίδια για να το καταφέρει για πρώτη φορά στην ιστορία του.

2-461-A2666

Σ’ ένα ματς που «έσπασαν» καρδιές, από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο λεπτό, και οι δύο ομάδες άξιζαν το χειροκρότημα, αφού μας χάρισαν κυριολεκτικά μία ματσάρα, με συγκινήσεις, εναλλαγές συναισθημάτων, ανατροπή στο σκορ, πέναλτι στα τελευταία λεπτά αλλά και γκολ στο τελευταίο δευτερόλεπτο! Μάλλον θα κάνουμε πολύ καιρό για να το ξεχάσουμε!

Με τις καιρικές συνθήκες καλοκαιρινές και σ’ ένα κατάμεστο γήπεδο, όπου εκτός από τις κερκίδες του γηπέδου, ο φίλαθλος κόσμος παρακολούθησε το ματς και περιμετρικά, ο Μέγας Αλέξανδρος Άρδασσας φιλοξένησε τον ΠΑΟΚ Κοίλων Κοζάνης, με τους γηπεδούχους να έχουν μόνο ένα στόχο, αυτόν της νίκης, αφού μόνο σε αυτή την περίπτωση θα έμπαιναν για τα καλά στην διεκδίκηση του πρωταθλήματος, αφού θα μείωναν την διαφορά από την κορυφή στους 2 βαθμούς.

1-461-A2496

Από την άλλη ο ΠΑΟΚ έπαιζε για δύο αποτελέσματα, γνωρίζοντας ότι σε περίπτωση που φύγει με το «τρίποντο», αυτός θα είναι και ο νέος πρωταθλητής.

Η  πρώτη απειλή ήρθε μόλις στο 1ο λεπτό, με το Νικολαΐδη να σουτάρει έξω από την περιοχή και τον Χρυσοστομίδη να αποκρούει δύσκολα την μπάλα.

Η ομάδα του Τέλη Καλπαλίδη όμως θα αιφνιδιάσει τον αντίπαλο, αφού στο 8ο λεπτό και μετά από ωραία συνεργασία και σέντρα του Σιδηρόπουλου, ο Ποιμενίδης θα μπει στην πορεία της μπάλας και με άψογο πλασέ, θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

1-461-A2329

Στο 19ο λεπτό ο Μαυροματίδης θα δοκιμάσει το πόδι του έξω από την μεγάλη περιοχή, αλλά η μπάλα θα περάσει άουτ.

Το σύνολο του Βασίλη Μαντζώλα θα βρει αντίδραση στο 28ο λεπτό, εκεί όπου ο Μαντώς θα κυνηγήσει την μπάλα πριν αυτή βγει άουτ, γυρίζοντάς την με δυσκολία στον Ντούκα, με τον τελευταία να κάνει ωραία πάσα στον Αθανασιάδη, ο οποίος με σουτ μέσα από την περιοχή θα ισοφαρίσει σε 1-1.

2-461-A2401

Μάλιστα, λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 33ο λεπτό, ο ΠΑΟΚ Κοίλων Κοζάνης θα πετύχει την ολική ανατροπή, με ασύλληπτο σουτ από τον Σαλονικίδη έξω από την περιοχή, με την μπάλα να χτυπάει στο δοκάρι και να καταλήγει στα δίχτυα για το 1-2, ενώ από εκεί και πέρα δεν είδαμε κάτι άλλο αξιόλογο.

3-461-A2427

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν πρώτοι στο 56ο λεπτό, με σουτ του Νικολαΐδη από πλάγια θέση, αλλά η μπάλα θα χτυπήσει στο κάθετο δοκάρι και θα απομακρυνθεί.

Στο 66’ θα έρθει η σειρά της Άρδασσας να σημαδέψει το δοκάρι, με την μπάλα να φτάνει στον Μαυροματίδη μέσα στην περιοχή, αλλά ο ίδιος δεν θα μπορέσει να σκοράρει με δυνατό σουτ, με την τύχη να του γυρνάει την πλάτη.

Στο 73’ ο Σιδηρόπουλος θα μπει στην περιοχή κάνοντας το σουτ, αλλά ο Γρηγοριάδης θα μπλοκάρει την μπάλα.

Στο 80ο λεπτό ο Μέγας Αλέξανδρος Άρδασσας  θα διαμαρτυρηθεί πολύ έντονα προς τον διαιτητή Κεχαγιά, ζητώντας πέναλτι σε ανατροπή του Γρηγοριάδη στον Βλάχο, με το παιχνίδι να συνεχίζεται, παρά τις φωνές.

Στο 85ο λεπτό όμως, ο Κεχαγιάς θα καταλογίσει πέναλτι για την Άρδασσα για ανατροπή του Ντούκα στον Μαυροματίδη. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Βλάχος, ο οποίος ευστόχησε από την άσπρη βούλα και ισοφάρισε σε 2-2!

4-461-A2578

Στο 87ο λεπτό, οι γηπεδούχοι έχασαν μοναδική ευκαιρία με τον ενεργητικό Βλάχο να μπαίνει μόνος του στην περιοχή κάνοντας δυνατό σουτ, αλλά ο Γρηγοριάδης θα κάνει την απόκρουση του αγώνα, στέλνοντας την μπάλα σε κόρνερ, γλυτώνοντας την ομάδα του.

Έτσι φτάνοντας στις καθυστερήσεις του αγώνα, ο Ζιώγας με εκτέλεση φάουλ από το κέντρο θα στείλει την μπάλα προς τα δεξιά, στον προωθημένο Ντούκα, ο οποίος θα σεντράρει μέσα στην περιοχή, με τον Αθανασιάδη να μπαίνει στην πορεία της μπάλας με τάκλιν, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα, διαμορφώνοντας το τελικό 2-3, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς, δείχνοντας να μην πιστεύουν και οι ίδιοι αυτό που είχε συμβεί.

5-461-A2596

Το τελευταίο σφύριγμα της λήξης βρήκε τον ΠΑΟΚ Κοίλων Κοζάνης να πανηγυρίζει και τον Μέγα Αλέξανδρο Άρδασσας να κερδίζει το χειροκρότημα όλων, αφού το αξίζει και με το παραπάνω, για την μέχρι τώρα πορεία του.

Έτσι ο ΠΑΟΚ Κοίλων έφτασε τους 72 βαθμούς στην κορυφή της βαθμολογίας συνεχίζοντας αήττητος και την επόμενη αγωνιστική θα παίξει εκτός έδρας με τον Μακεδονικός Σιάτιστας, ενώ ο Μέγας Αλέξανδρος Άρδασσας παρέμεινε στην 2η θέση με 64 βαθμούς και την επόμενη αγωνιστική θα υποδεχτεί την Α.Ε. Περδίκκα.

Μέγας Αλέξανδρος Άρδασσας: (Καλπακίδης) Χρυσοστομίδης, Σιδηρόπουλος, Παναγιωτίδης (87’ Ξανθόπουλος), Μωυσιάδης, Ρωσσίδης, Ρουσσάκης (46’ Ρουσσάκης Α.), Βάσιλας (81’ Μεντεσίδης), Σερσέμης, Ποιμενίδης (59’ Τσελεγγίδης), Τσελαλίδης (46’ Βλάχος), Μαυροματίδης

ΠΑΟΚ Κοίλων Κοζάνης: (Μαντζώλας) Γρηγοριάδης, Ντούκα, Γιαμουρίδης, Ζιώγας, Σαββίδης, Κυπίρτογλου (74’ Δραγώγιας), Σαλονικίδης, Μαντώς, Νικολαΐδης (77’ Φαρμάκης 92’ Καρυπίδης), Αθανασιάδης, Παπανικόπουλος (74’ Σαμαράς)

Διαιτητής: Κεχαγιάς

Α’ Βοηθός: Τζιουβάρας

Β’ Βοηθός: Γεωργιάδης