Κακή εμφάνιση και εντός έδρας ήττα από τη Νίκη Βόλου για την Κοζάνη (φωτογραφίες)

Την εντός έδρας ήττα με σκορ 3-0 υπέστη η ομάδα της Κοζάνης από τη Νίκη Βόλου, το Σάββατο 13 Ιανουαρίου.

Το παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής του Βορείου Ομίλου της Super League 2.

Μπροστά σε φιλάθλους και των δύο ομάδων, οι οποίοι «αψήφησαν» το «τσουχτερό» κρύο, η Κοζάνη υποδέχτηκε τη Νίκη Βόλου, με περίπου πενήντα φιλάθλους των φιλοξενούμενων να δίνουν το παρών στις κερκίδες του γηπέδου.

Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν ίσως την χειρότερη εμφάνιση της σεζόν, βγάζοντας αρνητικό πρόσωπο καθ’ όλη την διάρκεια της αναμέτρησης, ενώ δεν μπόρεσαν σε κανένα σημείο του παιχνιδιού να γίνουν απειλητικοί, χάνοντας  με κάτω τα χέρια, ενώ παράλληλα άκουσαν και τα πρώτα «γιουχαΐσματα» από τον φίλαθλο κόσμο, μετά το τελικό «σφύριγμα». Σίγουρα μιλάμε για μία απόδοση όπου σίγουρα θέλουν να ξεχάσουν στο «στρατόπεδο» της Κοζάνης, αλλά ταυτόχρονα πρέπει και να προβληματίσει άπαντες.

Η Κοζάνη που μέχρι στιγμής μετά από 16 αγωνιστικές είχε δεχτεί μόλις 8 γκολ, σήμερα δέχτηκε 3, ενώ το σύνολο του κύριου Διγκόζη έχει ξεκάθαρο πρόβλημα στο σκοράρισμα, αφού η ομάδα είναι «άσφαιρη» εδώ και πέντε συνεχόμενους αγώνες, αφού την τελευταία φορά που έβαλε την μπάλα στα δίχτυα, ήταν στις 3 Δεκεμβρίου, στην εκτός έδρας ισοπαλία με τον Ηρακλή, εκεί όπου είχε βάλει γκολ στις καθυστερήσεις ο Σάκης Κανούλας.

Ίσως όλα τα παραπάνω, να δείχνουν πως  το ρόστερ χρειάζεται μεταγραφική ενίσχυση, αφού όσο περνάει ο καιρός θα αρχίσει να δυσκολεύει η ιδέα των play off.

Από την άλλη, η Νίκη Βόλου με πρωταγωνιστή τον Χρήστο Τζιώρα, ο οποίος πέτυχε τα δύο από τα τρία γκολ της ομάδας του, πήρε ένα σημαντικό «τρίποντο» και μάλιστα με αρκετές απουσίες, αφού οι φιλοξενούμενοι ταξίδεψαν με «μόλις» 14 ποδοσφαιριστές στην Κοζάνη! Παρ’ όλα αυτά, οι παίχτες του κύριου Ελευθερόπουλου, έβγαλαν πάθος και μυαλό μέσα στον αγωνιστικό χώρο, χαρίζοντας στους φιλάθλους τους τη νίκη.

Το παιχνίδι εκτός από τα γκολ που σημειώθηκαν από την πλευρά της Νίκης Βόλου, ήταν πολύ μέτριο ποιοτικά, χωρίς πολλές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες.

Η μοναδική απειλή της Κοζάνης στο πρώτο ημίχρονο θα γίνει στο 2ο λεπτό, εκεί όπου ο Καραγιάννης με απευθείας εκτέλεση φάουλ, θα δει την μπάλα να φεύγει λίγο δίπλα από το κάθετο δοκάρι της εστίας, με τον Γκαραβέλη να μην ανησυχεί.

Στο 8ο λεπτό, ο Τζιώρας θα μπει στην περιοχή, κάνοντας το σουτ από κοντινή απόσταση, αλλά η μπάλα θα κοντράρει σε αμυντικούς και θα περάσει ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι του Μπογκντάνοβιτς, σε κόρνερ.

Από εκεί και πέρα, έπρεπε να φτάσουμε στο 45ο λεπτό για να δούμε κάτι αξιόλογο, εκεί όπου ο Τζιώρας με κοντινή κεφαλιά, έπειτα από σέντρα του Κρητικού, θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 0-1 για τη Νίκη Βόλου, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς, δίνοντας «ανάσα» στο καλύτερο σημείο της αναμέτρησης, «σοκάροντας» κάπως την Κοζάνη, η οποία ήλπιζε να πάει στα αποδυτήρια με την ισοπαλία.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε κάτι στο σκηνικό του ματς, αφού και πάλι η Νίκη Βόλου ήταν αυτή που είχε την μπάλα στα πόδια της, με τους γηπεδούχους να περιμένουν πίσω.

Έτσι μοιραία στο 67ο λεπτό, ο «δραστήριος» Κρητικός μετά από πάσα του Κάσσου, θα πλασάρει στέλνοντας την μπάλα για δεύτερη φορά στα δίχτυα, κάνοντας το 0-2 για τους φιλοξενούμενους, πανηγυρίζοντας μαζί με τους φιλάθλους, αφού ανέβηκε πάνω στα κάγκελα να τους αγκαλιάσει!

Η Κοζάνη θα απειλήσει στο 75’ με κεφαλιά του Ποζατζίδη, αλλά η μπάλα θα περάσει άουτ.

Το «κερασάκι στην τούρτα» θα βάλει στο 77ο λεπτό και πάλι ο Τζιώρας, ο οποίος θα «τρυπώσει» στην περιοχή της Κοζάνης και με ωραίο πλασέ θα διαμορφώσει το 0-3 για την ομάδα του.

Μετά το τελευταίο «σφύριγμα» της λήξης, η απογοήτευση ήταν «ζωγραφισμένη» στα πρόσωπα των ποδοσφαιριστών της Κοζάνης, με την ομάδα να παραμένει στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 17 βαθμούς. Την επόμενη αγωνιστική θα ταξιδέψει στην Καρδίτσα, για να αντιμετωπίσει την Αναγέννηση, σ’ ένα ακόμα πολύ δύσκολο ματς.

Η Νίκη Βόλου, με το «τρίποντο» ανέβηκε στην 4η θέση, φτάνοντας τους 21 βαθμούς, ενώ την επόμενη αγωνιστική θα φιλοξενήσει τον Απόλλων Πόντου.

Η Κοζάνη σίγουρα πρέπει να δει και να πάρει μαθήματα από το παιχνίδι, παρά την ήττα και να προετοιμαστεί κατάλληλα για τα επόμενα ματς που έρχονται. Η ήττα δεν φέρνει την καταστροφή, αλλά θέλει προσοχή από εδώ και πέρα.

Κοζάνη: (Διγκόζης) Μπογκντάνοβιτς, Πάνος, Σουλιώτης, Κούφας (67΄Παπαδόπουλος), Τάτσης, Δόρης (56’ Δόρης α.α.), Καραγιάννης (56’ Ποζατζίδης), Αναστασόπουλος, Καλλέργης, Γραμμένος (67΄Γραμμένος), Σιατραβάνης (Αποστολίδης α.α.)

Νίκη Βόλου: (Ελευθερόπουλος) Γκαραβέλης, Κάσσος, Αναστασίου, Ανδρέου, Στίκας, Κυριακίδης, Πολίτης (80’ Κουτσιμπάνας), Λιταινάς, Γαβριηλίδης, Κρητικός (74’Ribeiro), Τζιώρας

Διαιτητής: Γιουματζίδης (Πέλλας)

Α’ Βοηθός: Μποζατζίδης (Μακεδονίας)

Β’ Βοηθός: Τσεχελίδης (Μακεδονικίας)

4ος: Αργυρός (Πέλλας)