Νίκη «ανάσα» για τον Εορδαϊκό κόντρα στο Κιλελέρ, με την «σφραγίδα» του Νίκολλι (φωτογραφίες)

Μία μεγάλης σημασίας νίκη πέτυχε η ομάδα του Εορδαϊκού με σκορ 1-0 κόντρα στο Κιλελέρ, το απόγευμα της Κυριακής (19-11-23)

, στο γήπεδο της Πτολεμαΐδας «Αιμίλιος Θεοφανίδης».

Το παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής του 2ου Ομίλου της Γ' Εθνικής Κατηγορίας.

Ο Λεονάρντο Νίκολλι ήταν αυτός που πέτυχε το μοναδικό γκολ της συνάντησης, χαρίζοντας ένα «τρίποντο» ψυχολογίας στην ομάδα του, ενόψει της δύσκολης συνέχειας.

Ο Εορδαϊκός πέτυχε μόλις την δεύτερη νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα, μετά από έντεκα αγωνιστικές, έφτασε τους 10 βαθμούς, παίρνοντας βαθμολογική «ανάσα», έχοντας όμως πολύ δρόμο ακόμα μπροστά του, στην προσπάθεια που θα κάνει για να παραμείνει στην κατηγορία.

Στο πρώτο ημίχρονο είδαμε ένα ισορροπημένο ματς, με την μπάλα να είναι συνεχώς πάνω κάτω, χαμένες ευκαιρίες και από τις δύο ομάδες, με τον Εορδαϊκό να σκοράρει νωρίς και το Κιλελέρ να κυνηγάει το σκορ, χάνοντας μάλιστα και κλασσικές ευκαιρίες μπροστά στην εστία του Δημητριάδη.

Στο δεύτερο μέρος είδαμε ένα διαφορετικό παιχνίδι, με τους γηπεδούχους όπως είναι λογικό να περιορίζονται περισσότερο σε παθητικό ρόλο, θέλοντας να κρατήσουν το υπέρ τους σκορ, ενώ είδαμε τους φιλοξενούμενους να έχουν την κατοχή της μπάλας μεν, χωρίς ουσία δε, αφού παρά την προσπάθεια, δεν μπόρεσαν να γίνουν ιδιαίτερα απειλητικοί, με τους παίχτες του κύριου Κατακαλίδη να κλείνουν καλά στους χώρους.

Ο Εορδαϊκός μπήκε δυνατά, με τον Παπανικόπουλο στο 3ο λεπτό να χάνει μοναδική ευκαιρία, αφού βρέθηκε πολύ κοντά στην εστία, αλλά δεν μπόρεσε να πλασάρει, με τους αμυντικούς να διώχνουν την μπάλα σε κόρνερ.

Στο 7ο λεπτό, μετά από λάθος του Παπά στην άμυνα, ο Παπγεωργίου παραλίγο να τιμωρήσει τον αμυντικό του Εορδαϊκού, αλλά η συρτή σέντρα που θα κάνει προς το τέρμα, δεν θα βρει αποδέκτη.

Έτσι φτάνοντας στο 12ο λεπτό, ο Mijland με φοβερή ατομική προσπάθεια θα μπει στην περιοχή του Κιλελέρ, θα «σπάσει» την κατάλληλη στιγμή την  μπάλα στον αμαρκάριστο Νίκολλι, ο οποίος με δυνατό σουτ θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Μισιρλή, κάνοντας το 1-0 για τον Εορδαϊκό.

TAPANDA834

Στο αμέσως επόμενο λεπτό (13’), ο «αγέραστος» Σαράντης Τοπάλης, θα απειλήσει με σουτ έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα θα φύγει ελάχιστα δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

Στο 25ο λεπτό, ο Τσακίρης θα χάσει διπλή ευκαιρία για το Κιλελέρ, αρχικά μετά από γυριστό σουτ η μπάλα θα κοντράρει σε αμυντικό του Εορδαϊκού και θα καταλήξει λίγο δίπλα από το κάθετο δοκάρι σε κόρνερ, ενώ από την εκτέλεση του στημένου και πάλι ο ίδιος παίχτης θα πιάσει την κεφαλιά, αλλά η μπάλα δεν θα του κάνει και πάλι το χατήρι, αφού θα περάσει ξυστά από το δοκάρι.

Στο 26ο λεπτό, η μπάλα θα στρωθεί στον Παπανικόπουλο έξω από την περιοχή, με τον παίχτη του Εορδαϊκού να κάνει σουτ στην κίνηση και την μπάλα να καταλήγει άουτ.

Στο 27’ ο Παπαγεωργίου θα «σερβίρει» στον Κατσαμάγκα, με τον τελευταίο να πιάνει την κεφαλιά και την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ, με τον Εορδαϊκό να δείχνει προβληματικός στο ψηλό παιχνίδι.

Στο 28’ ο Mijland θα απειλήσει με σουτ για τον Εορδαϊκό, αλλά ο Μισιρλής θα αποκρούσει την μπάλα, γλιτώνοντας την ομάδα του από ένα δεύτερο γκολ.

Στο 38’ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Σούμπαση, ο Κατσαμάγκας και πάλι θα βγει νικητής στον αέρα πιάνοντας την κεφαλιά, με τον Δημητριάδη να του λέει «όχι», αποκρούοντας εντυπωσιακά την μπάλα.

Στο 45ο λεπτό λίγο έλειψε οι δύο ομάδες να πάνε ισόπαλες στα αποδυτήρια, αφού μετά από συρτή σέντρα, ο Κατσαμάγκας δεν θα μπορέσει να βρει την μπάλα για χιλιοστά, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία για το Κιλελέρ.

Στο 57ο λεπτό, ο Αιχμαλωτίδης θα απειλήσει με σουτ στην κίνηση για τους γηπεδούχους, αλλά η μπάλα θα περάσει ελάχιστα άουτ.

Από εκεί και πέρα δεν είδαμε κάτι αξιοσημείωτο, με το Κιλελέρ να πιέζει ασφυκτικά για την ισοφάριση και τον Εορδαϊκό να αντέχει μέχρι τέλους.

Στο 80ο λεπτό ακυρώθηκε γκολ του Κατσαμάγκα ως οφσάιντ, με τον βοηθό να σηκώνει σωστά το σημαιάκι.

Έτσι, με αυτό το «τρίποντο» ο Εορδαϊκός έφτασε τους 10 βαθμούς, ανεβαίνοντας στην 15η θέση, ενώ την επόμενη αγωνιστική θα ταξιδέψει στην Άρτα, για να αντιμετωπίσει την ιστορική Αναγέννηση.

Από την άλλη, το Κιλελέρ παρέμεινε στους 17 βαθμούς, πέφτοντας στην 8η θέση και την επόμενη αγωνιστική θα φιλοξενήσει τον Σβορώνο.

Εορδαϊκός: (Κατακαλίδης) Δημητριάδης, Σιδηρόπουλος, Παπάς (40’ Κουνάβας), Πούλιος, Γροσδάνης, Μπαλίτσας, Αιχμαλωτίδης (82’ Μαρκόν), Τοπάλης (82’ Κοντογουλίδης), Παπανικόπουλος, Mijland (87’ Ντερβίσι), Νίκολλι

Κιλελέρ: (Κατσάρας) Μισιρλής, Παπαγεωργίου, Μπαρούτας (73’ Χατζής), Φουρκιώτης, Αντωνίου, Τσακίρης, Αλτάνης (58’ Χασομέρης), Σούμπασης (58’ Χατζησαββίδης), Κατσαμάγκας, Βαγενάς, Παπαγεωργίου (73’ Ελέζι)

Διαιτητής: Μαργαρίτης (Κέρκυρας)

Α’ Βοηθός: Μιχάλας (Κέρκυρας)

Β’ Βοηθός: Γραμμένος (Κέρκυρας)