Δύσκολο «διπλό» του Περδίκκα κόντρα στους «νεοφώτιστους» Δαναούς με «λυτρωτή» τον Συμεωνίδη (φωτογραφίες)

«Πρεμιέρα» με νίκη έκανε η ομάδα του Περδίκκα, κερδίζοντας εκτός έδρας τους Δαναούς Κοζάνης, με σκορ 1-0.

Το παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής του Α' Τοπικού Ε.Π.Σ. Κοζάνης.

«Λυτρωτής» για τους φιλοξενούμενους ο πολύπειρος Συμεωνίδης, ο οποίος με δικό του γκολ στο 71ο λεπτό της αναμέτρησης, έδωσε ένα δύσκολο «τρίποντο», απέναντι στη «νεοφώτιστη» ομάδα των Δαναών Κοζάνης.

Στην αναμέτρηση στο γήπεδο της Καλαμιάς, παραβρέθηκαν φίλαθλοι και των δύο ομάδων, ενώ οι καιρικές συνθήκες ήταν ιδανικές για ποδόσφαιρο, σε μία γενικά ηλιόλουστη αγωνιστική.

Στο ματς είδαμε δύο διαφορετικά ημίχρονα, αφού στο πρώτο μέρος και οι δύο ομάδες έψαχναν τα πατήματά τους μέσα στον αγωνιστικό χώρο, χωρίς να δημιουργήσουν κάτι το ιδιαίτερο μπροστά στις δύο εστίες, σε αντίθεση με το δεύτερο ημίχρονο, όπου η αναμέτρηση άνοιξε, με τις ομάδες να χάνουν εκατέρωθεν ευκαιρίες.

Η Α.Ε. Περδίκκα πήρε ένα σημαντικό «διπλό» στην έναρξη της χρονιάς, αφού δυσκολεύτηκε πολύ για να φτάσει σε αυτή την αγχωτική νίκη, θέλοντας να πρωταγωνιστήσει και την φετινή σεζόν.

Από την άλλη πλευρά, οι Δαναοί Κοζάνης που έπαιξαν το πρώτο παιχνίδι της ιστορίας τους στο Α Τοπικό, έβαλαν δύσκολα στον αντίπαλο, με τους «πιτσιρικάδες» να έχουν πολύ καλή απόδοση, καθ’ όλη την διάρκεια της αναμέτρησης, με την φιλοσοφία της ομάδας να παραμένει ίδια και αυτή την χρονιά.

Η πρώτη υποψία φάσης θα έρθει στο 10ο λεπτό, με τον  Τσεμπερίδη να κάνει αδύναμο σουτ έξω από την περιοχή και τον Ζερβανταρίδη να μπλοκάρει εύκολα. Στο 19’ και πάλι ο Περδίκκας θα απειλήσει, αλλά το σουτ που θα κάνει ο Παναγιωτίδης θα περάσει λίγο πάνω από το δοκάρι.

Στο 27’ ο Τσεμπερλίδης θα δοκιμάσει εκ νέου το πόδι του έξω από την περιοχή, αλλά ο  Ζερβανταρίδης θα μπλοκάρει την μπάλα.

Στο 34ο λεπτό, ο Μπαλτζής μετά από ατομική προσπάθεια θα κάνει το σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή, με τον Μήτκα να μπλοκάρει, στην πρώτη ουσιαστικά καλή φάση των Δαναών στο ματς.

Οι παραπάνω φάσεις, ήταν ότι καλύτερο είδαμε στο πρώτο  μέτριο σαρανταπεντάλεπτο.

Στο 51ο λεπτό, μετά από φάση διαρκείας, η μπάλα θα φτάσει στον Χαραλαμπίδη, ο οποίος θα κάνει το σουτ, αλλά οι αμυντικοί θα διώξουν την μπάλα, σώζοντας τον Περδίκκα.

Στο 55ο λεπτό, ο Μεντεσίδης μετά από ατομική προσπάθεια έξω από την περιοχή, θα κάνει δυνατό σουτ, με τον Μήτκα να αποκρούει εντυπωσιακά την μπάλα στην γωνία του.

Στο 61’ ο Συμεωνίδης με ωραία πάσα θα βρει τον Μπεσπάρα μέσα στην περιοχή, αυτός θα περάσει τον  τερματοφύλακα Ζερβανταρίδης, θα πλασάρει, αλλά ο Τζήκας θα σώσει τους Δαναούς , διώχνοντας την μπάλα πάνω στην γραμμή.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Μπεσπάρας θα απειλήσει και πάλι, αλλά ο Ζερβανταρίδης με ωραία απόκρουση θα διώξει τον κίνδυνο.

Στο 64’ και ενώ το παιχνίδι έχει «πάρει φωτιά», έπειτα από σέντρα του Χαραλαμπίδη, ο Μπαλτζής θα πιάσει την κεφαλιά, αλλά η μπάλα θα περάσει λίγο έξω.

Στο 65’, ο Καζανάς θα σουτάρει έξω από την περιοχή για τον Περδίκκα, αλλά η μπάλα θα κοντράρει σε αμυντικό και θα περάσει λίγο δίπλα από το δοκάρι σε κόρνερ.

Στο 66’ και πάλι ο Καζανάς με σουτ στην κίνηση μέσα από την μεγάλη περιοχή, θα αναγκάσει τον Ζερβανταρίδη στην απόκρουση του παιχνιδιού, στο γάμα της εστίας.

Στο 67’, ο Μπαλτζής θα φύγει στην αντεπίθεση, θα πασάρει πανέμορφα στον Παππά, ο οποίος θα βγει μόνος του απέναντι από τον Μήτκα, με τον τερματοφύλακα του Περδίκκα να αποκρούει σωτήρια την μπάλα και τους Δαναούς να χάνουν μία μοναδική ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ.

Στο 71ο λεπτό όμως, μετά από αδράνεια της άμυνας των γηπεδούχων και απανωτά λάθη, η μπάλα θα φτάσει στον Συμεωνίδη, ο οποίος με σουτ από κοντινή απόσταση, θα νικήσει τον Ζερβανταρίδη, πανηγυρίζοντας έξαλλα το 0-1 για τον Περδίκκα.

TAPANDA834

Από εκεί και πέρα δεν είδαμε κάποια καλή φάση. Οι Δαναοί πίεσαν για την ισοφάριση, με τον Περδίκκα να κρατάει το υπέρ του προβάδισμα μέχρι τέλους!

Την επόμενη αγωνιστική, οι «νεοφώτιστοι» θα παίξουν εκτός έδρας με τον Α.Ο. Κρόκου, ενώ ο Περδίκκας θα υποδεχτεί την ομάδα του Βελβεντού.

Δαναοί Κοζάνης: (Παπαδόπουλος - Ιωαννίδης - Πολύμερος) Ζερβανταρίδης, Χαραλαμπίδης (83’ Ζωγράφος), Παπαδόπουλος Θ., Τζήκας, Δημητρίου, Παπαδόπουλος Λ., Μπαλτζής, Μεντεσίδης (87’ Καλημέρης), Παναγιωτίδης (83’ Τριαντάφυλλος), Νάτσος (68’ Παπαδόπουλος Α.), Παππάς (87’ Αλεξόπουλος)

Α.Ε. Περδίκκα: (Θεοδωρίδης) Μήτκας, Καζανάς, Σαββάκης, Τζουβάρας, Λιάμης, Τσιντός, Μπεσπάρας (68’ Γκρίζης), Παναγιωτίδης (85’ Mocanu), Συμεωνίδης, Θεοδωρίδης (75’ Σπυρλές), Τσεμπερλίδης

Διαιτητής: Καρατέρπος

Βοηθοί: Γεωργιάδης - Κωνσταντινίδης

Παρατηρητής: Τσαλίδης

Γιατρός: Μπλιάγκος