ezgif.com gif maker 3

to kotetsi 834pix

zervantaridis banner 3

Νικηφόρα «πρεμιέρα» για τον Μακεδονικό Κοζάνης επί του Μακεδονικού Σιάτιστας με πρωταγωνιστή τον Τζέλο (φωτογραφίες)

«Με το δεξί» ξεκίνησε τη νέα χρονιά ο Μακεδονικός Κοζάνης, κερδίζοντας εντός έδρας τον Μακεδονικό Σιάτιστας, με σκορ 3-1.

Το παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής του Α' Τοπικού Ε.Π.Σ. Κοζάνης.

Με τις καιρικές συνθήκες ιδανικές για ποδόσφαιρο, ο Μακεδονικός Κοζάνης φιλοξένησε την Σιάτιστα στο γήπεδο της Νέας Νικόπολης, μπροστά σε φιλάθλους και των δύο ομάδων.

Οι «μπλε» μπορεί να βρέθηκαν πίσω στο σκορ από τους φιλοξενούμενους στο 17ο λεπτό με γκολ του Μπατσή, αλλά ο MVP της αναμέτρησης, Δημήτρης Τζέλος, με ένα φοβερό χατ τρικ (32’, 40’, 61’) έβαλε την «σφραγίδα» του στο «τρίποντο» του Μακεδονικού Κοζάνης.

Το ματς ήταν για «γερά» νεύρα, αφού αμφότεροι έβγαλαν πάθος μέσα στον αγωνιστικό χώρο, με πολύ δυνατές μονομαχίες σε όλες τις γραμμές, αλλά και με αρκετές χαμένες ευκαιρίες μπροστά στις δύο εστίες, εκτός από τα τέσσερα γκολ που μπήκαν στην αναμέτρηση.

Από τη μία πλευρά, οι παίχτες του κύριου Μαλούτα έκαναν πολύ καλό παιχνίδι, πιάνοντας υψηλή απόδοση. Εκτός από τον πρωταγωνιστή Δημήτρη Τζέλο, στο παιχνίδι για τον Μακεδονικό Κοζάνης ξεχώρισε και η εμφάνιση του Χρήστου Μετικάνου στην μεσαία γραμμή, ο οποίος έβγαλε ποιότητα με την μπάλα στα πόδια.

Από την άλλη πλευρά, οι παίχτες του κύριου Βοριαζίδη προβλημάτισαν σίγουρα τον προπονητή τους, δείχνοντας πως οι «πράσινοι» θέλουν ακόμα δουλειά για να φτάσουν στο επίπεδο που επιθυμούν για την φετινή χρονιά. Σίγουρα ξεχώρισε ο Βασίλης Μπατσής, ο οποίος εκτός από το γκολ που πέτυχε, ίσως ήταν και ο πιο ενεργητικός παίχτης των χαμένων. Στο 80ο λεπτό στάθηκε άτυχος, αφού τραυματίστηκε και αποχώρησε από τον αγώνα. Ευχόμαστε να μην είναι κάτι σοβαρό.

toucan834 1

Στο 12ο λεπτό, μετά από κόρνερ του Αποστόλου, ο Μέτκαρης θα πιάσει από κοντά την κεφαλιά, αλλά ο Μεντεσίδης θα αποκρούσει την μπάλα.

Στο 14’ ο Μπούρτζος θα απειλήσει με σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά ο Μεντεσίδης θα μπλοκάρει την μπάλα.

Έτσι στο 17ο λεπτό, ο Μπατσής θα κλέψει την μπάλα από τα αριστερά, θα μπει στην περιοχή και με ωραίο σου θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Μακεδονικού Κοζάνης, γράφοντας το 0-1 για την Σιάτιστα.

Στο 32ο λεπτό όμως οι γηπεδούχοι βρήκαν απάντηση, με τον Μετικάνο να τροφοδοτεί με ωραία μπαλιά τον Τζέλο, ο οποίος θα μπει στην περιοχή και με ωραία ατομική προσπάθεια και σουτ θα νικήσει τον  Ζιάρα, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Στο 34’ και μετά από φάση διαρκείας στην περιοχή της Σιάτιστας, ο Σακαλής θα πιάσει το σουτ από το ύψος του πέναλτι, αλλά ο Ζιάρας θα μπλοκάρει την μπάλα.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό (35’), ο Μπατσής θα «σπάσει» την μπάλα στον Μπούρτζο, ο οποίος θα πιάσει ωραίο μονοκόμματο σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή, με τον Μεντεσίδη να αποκρούει την μπάλα εντυπωσιακά στην γωνία του.

Στο 36’, μετά από κόρνερ του Αποστόλου, ο Μέτκαρης με κεφαλιά θα απειλήσει, αλλά η μπάλα θα φύγει ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι.

restobar834

Στο 40ο λεπτό, ο Νάνος θα κάνει την κούρσα από τα δεξιά, με ωραία σέντρα θα βρει τον Τζέλο μέσα στην περιοχή, με τον «πιτσιρικά» με ωραία καρφωτή κεφαλιά να σκοράρει και πάλι, κάνοντας το 2-1 για τον Μακεδονικό Κοζάνης, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Στο 50ο λεπτό ο Νάνος με σουτ από πλεονεκτική θέση θα χασει την ευκαιρία να σκοράρει, αφού η μπάλα θα κοντράρει σε αμυντικό και θα περάσει ελάχιστα σε κόρνερ.

Στο 61ο λεπτό ο Τζέλος μα κοντινό σουτ θα αναγκάσει τον Ζιάρα σε μεγάλη απόκρουση, αλλά στη συνέχεια της φάσης, ο Μετικάνος θα πασάρει στο Νάνο, αυτός στον Τζέλο με τον τελευταίο να στέλνει με σουτ την μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το τελικό 3-1, κάνοντας χατ τρικ!

Στο 69’  Τζέλος που είχε κέφια, παραλίγο να σκοράρει και τέταρτο προσωπικό γκολ, αλλά ρο σουτ που θα κάνει μετά από ατομική προσπάθεια, θα βρει στο κάθετο δοκάρι.

Από εκεί και πέρα δεν είδαμε κάτι αξιόλογο μπροστά στις δύο εστίες, με τον Μακεδονικό Κοζάνης να παίρνει το πρώτο «τρίποντο» στης χρονιάς.

Την επόμενη αγωνιστική ο Μακεδονικός Κοζάνης έχει ρεπό, ενώ ο Μακεδονικός Σιάτιστας θα φιλοξενήσει την Α.Ε. Κοζάνης.