Φωτογραφίες του top-sport.gr από το «Εορδαϊκός Πτολεμαΐδας - Μακεδονικός Σιάτιστας 2-0» (Photos)

Μία σπουδαία νίκη τίτλου πήρε η ομάδα του Εορδαϊκού Πτολεμαΐδας στο «ντέρμπι» κορυφής κόντρα στον Μακεδονικό Σιάτιστας με σκορ 2-0, το απόγευμα της Κυριακής (2-4-23).

Επιμέλεια - Ρεπορτάζ - Φωτογραφίες: Χρήστος Τσαρτσιανίδης | Γιάννης Τοπαλίδης | www.top-sport.gr

Το παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής του Α' Τοπικού Ε.Π.Σ. Κοζάνης.

Αξιοσημείωτη ήταν η παρουσία του φίλαθλου κόσμου, όπου σύμφωνα με τους γηπεδούχους, στις κερκίδες της Πτολεμαΐδας, βρέθηκαν περίπου 2.000. Να τονίσουμε πως εκτός από τους φιλάθλους του Εορδαϊκού, στο γήπεδο έδωσαν δυναμικό παρών και οι φίλαθλοι της Σιάτιστας.

Μπαλίτσας και Χαραμπίδης Χάρης ήταν αυτοί που σκόραραν για τους νικητές και έδωσαν ξεκάθαρο προβάδισμα τίτλου στην ομάδα τους.

Σ’ ένα παιχνίδι όπου κρίθηκε κυρίως στην δύναμη και στο πάθος, Εορδαϊκός Πτολεμαΐδας και Μακεδονικός Σιάτιστας αναμετρήθηκαν με φόντο την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Η αναμέτρηση ήταν μέτρια από πλευράς φάσεων μπροστά στις δύο εστίες, με τον Εορδαϊκό Πτολεμαΐδας να είναι πιο απειλητικός και επικίνδυνος μέσα στον αγωνιστικό, σε αντίθεση με τον Μακεδονικό Σιάτιστας, όπου έπαιξε περισσότερο παθητικά, περιμένοντας τον αντίπαλο.

Επίσης να αναφέρουμε πως ο Μακεδονικός Σιάτιστας έχασε τον Τσιούκρα στο 29ο λεπτό ο οποίος τραυματίστηκε και άφησε την θέση του στον Τσακνάκη, ενώ στο 77ο λεπτό τραυματίας και μάλιστα με ασθενοφόρο έφυγε από τον αγωνιστικό χώρο, ο Βασίλης Μπατσής, με τον Καραγιάννη να παίρνει την θέση του.

Από πλευράς Εορδαϊκού Πτολεμαΐδας, με ενοχλήσεις αποχώρησε στο 56ο λεπτό, ο Τσαγκαλίδης.

Με αυτό το «τρίποντο» ο Εορδαϊκός Πτολεμαΐδας ανέβηκε στην 1η θέση φτάνοντας τους 65 βαθμούς και παραμένοντας αήττητος την φετινή σεζόν! Την επόμενη αγωνιστική θα αντιμετωπίσει σε εκτός έδρας αναμέτρηση τον Μακεδονικό Κοζάνης.

Από την άλλη, ο Μακεδονικός Σιάτιστας έπεσε στην 2η θέση παραμένοντας στους 63 βαθμούς, ενώ την επόμενη εβδομάδα θα φιλοξενήσει στην έδρα του το Τιτάν Σερβίων.

Οι φάσεις:

Στο 5ο λεπτό ο Βούρτης θα απειλήσει με απευθείας εκτέλεση φάουλ, αλλά η μπάλα θα περάσει λίγο δίπλα από το κάθετο δοκάρι

Στο 7ο λεπτό μετά από εκτέλεση φάουλ του Βούρτη, ο Πούλιος με κεφαλιά θα στείλει την μπάλα άουτ

Στο 13ο λεπτό, έπειτα από κόρνερ του Βούρτη και διώξιμο της άμυνας, ο Χαραλαμπίδης θα κάνει το σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, με την μπάλα να καταλήγει άουτ

Στο 34ο λεπτό και πάλι από σέντρα του Βούρτη, ο Καβαλάρης με κεφαλιά θα στείλει την μπάλα στην «καρδιά» της άμυνας, εκεί όπου οι αμυντικοί θα διώξουν, αλλά ο Μπαλίτσας από το ύψος του πέναλτι θα βρεθεί αμαρκάριστος και με δυνατό σουτ με το αριστερό, θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Ζιάρα, γράφοντας το 1-0 για τον Εορδαϊκό μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς

Στο 36ο λεπτό ο Βασίλης Μπατσής με σουτ θα απειλήσει, αλλά η μπάλα θα περάσει άουτ

Στο 48ο λεπτό ο Στεργιόπουλος με ωραίο σκαφτό φάουλ θα βρει τον Χάρη Χαραλαμπίδη, ο οποίος με κεφαλιά θα κάνει το 2-0 για τον Εορδαϊκό Πτολεμαΐδας

Στο 68ο λεπτό, ο Τσακνάκης με ωραία πάσα θα βρει τον Τσικόπουλο, ο οποίος θα κάνει το σουτ με τον Παναγιωτίδη να μπλοκάρει την μπλαλα

Στο 71’ ο Στεργιόπουλος θα απειλήσει με απευθείας εκτέλεση φάουλ αλλά ο Ζιάρας θα μπλοκάρει την μπάλα

Στο 88ο λεπτό ο Μπούρτζος θα κάνει το σουτ μέσα από την περιοχή αλλά η μπάλα θα καταλήξει άουτ

Στο 91ο λεπτό ο Βούρτης θα απειλήσει και πάλι με απευθείας εκτέλεση φάουλ, με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ

Στο 94ο λεπτό, μετά από αναμπουμπούλα στην άμυνα του Εορδαϊκού, η μπάλα θα φτάσει στον Μπούρτζο, ο οποίος με τυφλό γέμισμα θα στείλει την μπάλα προς την εστία, εκεί όπου οι αμυντικοί του Εορδαϊκού θα διώξουν με το κεφάλι, η μπάλα θα χτυπήσει στο δοκάρι και θα απομακρυνθεί, σε μία φάση όπου ο Μακεδονικός Σιάτιστας διαμαρτυρήθηκε έντονα ότι η μπάλα πέρασε την γραμμή

Εορδαϊκός Πτολεμαΐδας: (Ιωαννίδης) Παναγιωτίδης, Βούρτης, Στεργιόπουλος, Πούλιος, Χαραλαμπίδης Μ., Τσαγκαλίδης (56 Μεντεκίδης α.α. (82’ Σωτηριάδης α.α.), Μπαλίτσας, Χιμολλάρι, Καβαλάρης (95’ Τρούπκος), Χαραλαμπίδης Χ. (82’ Ματούλας), Σέχι (82’ Καλόγηρος)

Μακεδονικός Σιάτιστας: (Παρασκευάς) Ζιάρας, Ραφαηλίδης (62’ Καρακουλάκης), Μπατσής Β. (77’ Καραγιάννης α.α.), Μπούρτζος, Ζερβανταρίδης, Γεωργάκας, Δεληζήσης, Τσιούκρας (29’ Τσακνάκης), Παπουτσίδης (62’ Τσικόπουλος Σ.), Αποστόλου, Μπατσής Χ.

Διαιτητής: Τσιμεντερίδης

Βοηθοί: Τζιουβάρας | Μπαλιάκας