to kotetsi 834pix

zervantaridis banner 3

Πέρασε από τον «αξιόμαχο» Α.Ο. Κρόκου ο Μακεδονικός Σιάτιστας και συνεχίζει στην κορυφή (φωτογραφίες)

Desktop39

Την εκτός έδρας νίκη με σκορ 4-1 πήρε η ομάδα του Μακεδονικού Σιάτιστας, κόντρα στον Α.Ο. Κρόκου.

Το παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής του  Α' Τοπικού Ε.Π.Σ. Κοζάνης.

Από την μία οι παίχτες του κύριου Παρασκευά έδειξαν αγχωμένοι στο πρώτο ημίχρονο, αφού μέχρι να ανοίξει το σκορ ο Μπούρτζος στο 41ο λεπτό, η ομάδα ήταν νευρική μέσα στον αγωνιστικό χώρο, ενώ στο δεύτερο μέρος η υπόθεση νίκη έγινε πιο απλή, αφού τα γκολ έδωσαν ψυχολογία στους «πράσινους», οι οποίοι με αυτό «τρίποντο» παρέμειναν στην κορυφή της βαθμολογία.

IMG-6543

C843

Από την άλλη, ο Α.Ο. Κρόκου πάλεψε καθ’ όλη την διάρκεια του παιχνιδιού, ασκώντας αντίσταση στην πίεση των φιλοξενούμενων, κάνοντας μία πολύ καλή εμφάνιση συνολικά, αν αναλογιστούμε πως το νεανικό σύνολο του κύριου Τσιρέκα, έπαιζε με την πρώτη ομάδα της κατηγορίας.

Στο ματς δεν έγιναν πολλές καλές ευκαιρίες μπροστά στις δύο εστίες, με τον Μακεδονικό  Σιάτιστας να έχει την κατοχή της μπάλας αλλά και την πρωτοβουλία των κινήσεων, σε αντίθεση με τον Α.Ο. Κρόκου, που περιορίστηκε σε μεγάλο μέρος του αγώνα σε παθητικό ρόλο.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 41ο λεπτό, με τον Παπουτσίδη να σεντράρει από τα δεξιά, η μπάλα θα φτάσει στον προωθημένο Μπούρτζο, ο οποίος με δυνατό σουτ σε σχεδόν κενή εστία θα κάνει το 0-1.

Στο 63ο λεπτό, ο Παπουτσίδης θα χρεωθεί και δεύτερη ασίστ, αφού μετά από δική του εκτέλεση κόρνερ από τα αριστερά, ο Γεωργάκας θα «πεταχτεί» στο πρώτο δοκάρι και με προβολή θα κάνει το 0-2 για τον Μακεδονικό Σιάτιστας.

IMG-6647

Στο 65ο λεπτό, ο Παπουτσίδης με πανέμορφο φαλτσαριστό σουτ έξω από την περιοχή, θα στείλει την μπάλα στο γάμα της εστίας, γράφοντας το 0-3 για την ομάδα του και πετυχαίνοντας το ωραιότερο γκολ του αγώνα.

Ο Α.Ο. Κρόκου όμως απάντησε ένα λεπτό αργότερα, αφού στο 66ο λεπτό ο Αιγινήτης θα πιάσει στον ύπνο την άμυνα της Σιάτιστας, και με κοντινή προβολή θα μειώσει για τους γηπεδούχους σε 1-3.

Το τελικό 1-4 για τους πρωτοπόρους, θα διαμορφώσει ο Τσακνάκης στο 83ο λεπτό, με συρτό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή.

Με αυτό το «τρίποντο» ο Μακεδονικός Σιάτιστας θα φτάσει του 60 βαθμούς και θα παραμείνει στην 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας πίσω του σε απόσταση αναπνοής τον Εορδαϊκό Πτολεμαΐδας. Την επόμενη αγωνιστική θα φιλοξενήσει στην έδρα του τον Μακεδονικό Κοζάνης.

Ο Α.Ο. Κρόκου μετά την ήττα θα παραμείνει στην 8η θέση με 29 βαθμούς, ενώ την επόμενη εβδομάδα θα ταξιδέψει στο Βελβεντό για να αντιμετωπίσει την τοπική ομάδα.