ezgif.com gif maker 3

to kotetsi 834pix

zervantaridis banner 3

«Ασταμάτητη» η Κοζάνη, κέρδισε τον Δωτιέα Αγιάς και συνεχίζει αήττητη στην κορυφή (φωτογραφίες)

Αυτό το πρωτάθλημα δεν χάνεται! Η ομάδα της Κοζάνης, κέρδισε εντός έδρας τον Δωτιέα Αγιάς με σκορ 1-0

, χάρις σε γκολ που πέτυχε ο Νιάσσε και συνεχίζει ακάθεκτη στην κορυφή της βαθμολογίας και μάλιστα στο +10 από τον δεύτερο Κεραυνό Αγγελοχωρίου, ξεκινώντας ιδανικό τον δεύτερο γύρο.

Το παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής του 2ου Ομίλου της Γ' Εθνικής Κατηγορίας.

Οι «ερυθρόλευκοι» φιλοξένησαν τον Δωτιέα Αγιάς, σε μία ακόμα κρύα μέρα, στο Δημοτικό Στάδιο Κοζάνης.

Το ματς ήταν πολύ διαφορετικό από την «πρεμιέρα» του πρωταθλήματος, αφού η Κοζάνη ήξερε πως ο αντίπαλος θα παίξει παθητικό ποδόσφαιρο και θα περιμένει πίσω, όπως και έγινε.

Οι παίχτες του κύριου Μπαδήμα κυριάρχησαν ολοκληρωτικά μέσα στον αγωνιστικό χώρο, έχοντας την κατοχή της μπάλας, την πρωτοβουλία των κινήσεων και τις φάσεις μπροστά στις αντίπαλη εστία, ενώ δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο, αφού τα περισσότερα λεπτά οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν άμυνα πίσω από την σέντρα, προσπαθώντας να χτυπήσουν στις αντεπιθέσεις, χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Ο χρόνος περνούσε, η Κοζάνη δημιουργούσε και έχανε ευκαιρίες την μία πίσω από την άλλη, η μπάλα δεν έμπαινε γκολ και έτσι το άγχος άρχιζε να γίνεται εμφανές. Ο Νιάσσε όμως ανέλαβε δράση, λύνοντας τον «γόρδιο δεσμό» στο 77ο λεπτό, με ωραία κεφαλιά, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Ξενοφών Πάνου, ο οποίος έφτασε τις 11 ασίστ στο πρωτάθλημα και συνεχίζει ακάθεκτος να τροφοδοτεί τους συμπαίχτες του.

THEODORIDIS1

Το σκορ της αναμέτρησης θα μπορούσε να είναι και μεγαλύτερο, αλλά στο ποδόσφαιρο δεν μετράνε οι φάσεις που θα κάνεις, αλλά τα γκολ που θα βάλεις, οπότε οι παίχτες της Κοζάνης μπορεί να έπαιξαν πολύ καλά, αλλά θα πρέπει να βρουν και την αποτελεσματικότητα στο τελείωμα των φάσεων.

Στο 13ο λεπτό χάθηκε η πρώτη καλή φάση για την Κοζάνη, με τον Κανούλα να κάνει κοντινή κεφαλιά , έπειτα από σέντρα του Πάνου, αλλά η μπάλα θα περάσει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 15’ ο Πάνος με συρτό σουτ από τα δεξιά θα αναγκάσει τον Bekteshiς να αποκρούσει την μπάλα, με τον Καραγιάννη να παίρνει το «ριμπάουντ» από το ύψος του πέναλτι και με σουτ στην κίνηση να χάνει μοναδική ευκαιρία, αφού η μπάλα θα φύγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 27’ και μετά από σέντρα του Παπαργυρίου από τα αριστερά, ο Κανούλας θα κάνει την κεφαλιά, αλλά ο Bekteshi με φοβερή απόκρουση θα σώσει την ομάδα του. Στο ίδιο ακριβώς λεπτό, ο Μπακαλής θα μπει στην πορεία της μπάλας από κοντινή απόσταση, θα σουτάρει αλλά η μπάλα θα φύγει λίγο δίπλα από το κάθετο δοκάρι, με τον μέσο της Κοζάνης να τραβάει τα μαλλιά του για την ευκαιρία που έχασε.

Στο 43ο λεπτό, ο Νιάσσε με ωραίο σουτ θα στείλει την μπάλα ελάχιστα εκατοστά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήριο χωρίς σκορ (0-0).

Στο δεύτερο μέρος η πρώτη καλή στιγμή θα έρθει στο 49’ με τον Κανούλα να κάνει το σουτ στην κίνηση και την μπάλα να φεύγει άουτ.

Στο 52’ ο Ίσακσον θα βρει τον Νιάσσε, με τον τελευταίο να κάνει την κεφαλιά, αλλά η μπάλα θα φύγει ελάχιστα άουτ.

Στο 70ο λεπτό ο Καραγιάννης θα απειλήσει με σουτ στην κίνηση, αλλά η μπάλα θα καταλήξει και πάλι σε άουτ. Στο 73’ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Πάνου, ο Πιριτζάους θα σηκωθεί ψηλότερα όλων, θα κάνει ωραία κεφαλιά, αλλά ο Bekteshi θα μπλοκάρει την μπάλα, σώζοντας εκ νέου την ομάδα του.

Στο 74’ θα έρθει και η μοναδική τελική του Δωτιέα Αγιάς στο παιχνίδι, με τον Ντελή να κάνει ένα σουτ και την μπάλα να περνάει άουτ.

Έτσι φτάνοντας στο 77ο λεπτό, η ομάδα της Κοζάνης θα κερδίσει ένα ακόμα κόρνερ, με τον Πάνο να πηγαίνει ξανά για την εκτέλεση, όπου με ωραία μπαλιά θα σημαδέψει το Νίασσε, ο οποίος θα πηδήξει ψηλά, θα πιάσει την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1-0, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Οι γηπεδούχοι θα κρατήσουν το προβάδισμα μέχρι το τέλος, παίρνοντας έτσι ακόμα μία νίκη, φτάνοντας τους 34 βαθμούς. Την επόμενη αγωνιστική θα αντιμετωπίσουν σε εκτός έδρας ματς την Καστοριά.

Από την άλλη, ο Δωτιέας Αγιάς παρέμεινε στους 17 βαθμούς, πέφτοντας στην 9η θέση. Την επόμενη αγωνιστική θα φιλοξενήσει τον Πιερικό.

Οι αρχικές συνθέσεις των ομάδων

Φ.Σ. Κοζάνης: (Μπαδήμας) Καραγκιόζης, Πάνος, Πιριτζάους, Κούφας, Παπαργυρίου, Παπαδόπουλος, Μπακάλης (67’ Μπίντσης),  Ίσακσον (90’ Λάμπογλου), Νιάσσε, Καραγιάννης (87’ Βοριαζίδης), Κανούλας

Δωτιέας Αγιάς: (Καπελιάνης) Bekteshi, Preci (81’ Ντάλας), Ντελής, Τάρτας, Ντακούλας (76’ Ντελής), Βλησαρούλης (81’ Χατζής Κ.), Λαβαντσιώτης, Αναδόλου (88’ Αποστολάκης), Κορτσάρι, Γιαννακόπουλος

Διαιτητής: Λαμπρίδης (Ε.Π.Σ. Πέλλας)

Α' Βοηθός: Αδραμάνης (Ε.Π.Σ. Πέλλας)

Β' Βοηθός: Παπαδόπουλος (Ε.Π.Σ. Πέλλας)