Κακή εμφάνιση και εντός έδρας ήττα για την ΑΕΠ Κοζάνης από τον ΟΦ Αγίου Ματθαίου (φωτογραφίες)

Την εντός έδρας ήττα με σκορ 1-0 υπέστη η ομάδα της ΑΕΠ Κοζάνης, από τον ΟΦ Αγίου Ματθαίου, το απόγευμα της Κυριακής (20-3-22)

, στο εξ’ αναβολής παιχνίδι της 17ης αγωνιστικής, του 2ου Ομίλου της Γ' Εθνικής Κατηγορίας.

Το παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στο Δημοτικό Στάδιο Κοζάνης, μετά από τρεις αναβολές, λόγω ακαταλληλότητας του γηπέδου, σε μία ηλιόλουστη ημέρα, αλλά με τσουχτερό κρύο και λιγοστό κόσμο στις κερκίδες του γηπέδου.

Η ομάδα της ΑΕΠ Κοζάνης, πραγματοποίησε μία κατώτερη του μετρίου εμφάνιση και ενώ έπαιζε με παίχτη παραπάνω από το 50ο λεπτό και μετά, δεν κατάφερε να πάρει κάτι από το ματς, γνωρίζοντας την ήττα από τον ακίνδυνο ΟΦ Αγίου Ματθαίου Κέρκυρας, με τους φιλοξενούμενους να αντέχουν μέχρι τέλους, παίζοντας παθητικό παιχνίδι μετά την αποβολή του Σκυφτά, παίρνοντας μία σημαντική νίκη, στην προσπάθεια που κάνουν για να παραμείνουν στην κατηγορία.

Οι «Πόντιοι» αιφνιδιάστηκαν από το γρήγορο γκολ των φιλοξενούμενων, δημιούργησαν κάποιες ευκαιρίες για γκολ, αλλά προβλημάτισαν με την εμφάνισή τους, μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Μία εμφάνιση ίσως και λογική, αφού μετά τις συνεχόμενες αναβολές, η ομάδα έχασε τον ρυθμό της και παρουσιάστηκε απροετοίμαστη.

Οι Κερκυραίοι βρήκαν τον τρόπο να ανοίξουν νωρίς το σκορ, αφού στο 8ο λεπτό της αναμέτρησης, μετά από γύρισμα του Αντωνιάδη μέσα στην περιοχή, ο Πέριτς με ωραίο πλασέ θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Παστορνίκι, κάνοντας το 1-0 για τον ΟΦ Αγίου Ματθαίου.

Η ΑΕΠ Κοζάνης δεν μπορούσε να δημιουργήσει κάποια καλή ευκαιρία, αφού η πρώτη της απειλή θα έρθει στο 28ο λεπτό, με τον Κατσαβάκη να εκτελεί απευθείας συρτό φάουλ, τον Σκαρπό να αποκρούει την μπάλα, η οποία θα φτάσει στον Φράνκο Σέα που θα σκοράρει από κοντά, αλλά το γκολ του δεν θα μετρήσει, αφού θα βρεθεί σε θέση οφσάιντ.

Στο 31’ πρωταγωνιστής και πάλι ο Σέα, ο οποίος θα βγει τετ α τετ, αλλά το πλασέ του θα αποκρουστεί από τον Σκαρπό, στέλνοντας την μπάλα κόρνερ. Από το κόρνερ και μετά από αναμπουμπούλα μέσα στην μεγάλη περιοχή, ο Σέα με σουτ θα απειλήσει και πάλι, αλλά η μπάλα θα κοντράρει σε αμυντικό και θα καταλήξει σε ακόμα ένα κόρνερ. Η ΑΕΠ θα χάσει και άλλη ευκαιρία, αφού μετά την εκτέλεση του  Φωλίνα, ο Κοτταρίδης θα πιάσει την κεφαλιά, ο Σέα θα κάνει μία δεύτερη, η οποία θα καταλήξει στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο 38ο λεπτό, ο Πέριτς, έπειτα από ατομική προσπάθεια θα κάνει το σουτ, αλλά η μπάλα θα καταλήξει ψηλά άουτ, για τους φιλοξενούμενους.

Στο 40’, μετά από γρήγορη εκτέλεση φάουλ της ΑΕΠ Κοζάνης, η μπάλα θα φτάσει στον Κυρίτση, ο οποίος θα μπει στην περιοχή, θα κάνει το σουτ, με την μπάλα να καταλήγει άουτ.

Αυτές οι φάσεις ήταν ότι καλύτερο είδαμε στο πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος, ο ΟΦ Αγίου Ματθαίου θα μείνει με δέκα παίχτες στο 50ο λεπτό, αφού ο Σκυφτάς θα αποβληθεί με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Από εκεί και πέρα το ματς άλλαξε, αφού οι φιλοξενούμενοι γύρισαν πιο πίσω προσέχοντας περισσότερο την άμυνά τους, θέλοντας να κρατήσουν το υπέρ τους σκορ, ενώ από την άλλη η ΑΕΠ Κοζάνης είχε την κατοχή της μπάλας, όπως και την πρωτοβουλία των κινήσεων μέσα στον αγωνιστικό χώρο, χωρίς όμως να το εκμεταλλευτεί, αφού δεν έβρισε λύσεις στην επίθεση.

Στο 51ο λεπτό, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Κατσαβάκη, ο Σέα θα «τσιμπήσει» την μπάλα με προβολή, αλλά αυτή θα περάσει ελάχιστα δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

Στο 54’ ο Αλτιντζής, θα βγει τετ α τετ από διαγώνια θέση, αλλά το σουτ που θα κάνει, θα μπλοκαριστεί από τον Σκαρπό.

Από εκεί και πέρα οι παίχτες του κύριου Αναστασιάδη αδράνησαν, αφού δεν μπορούσαν να γίνουν καθόλου απειλητικοί, βρίσκοντας απέναντί τους, μία πολύ σφιχτή άμυνα.

Αξιοσημείωτο, πως έπρεπε να φτάσουμε στο 90ο λεπτό για να δούμε μία καλή φάση για τους «βυσσινή», μετά από αυτή του Αλτιντζή, στο 54ο λεπτό.

Πιο συγκεκριμένα, ο Βαλμάς με δυνατό σουτ από διαγώνια θέση, θα αναγκάσει τον Σκαρπό σε ακόμα μία απόκρουση, χάνοντας σημαντική ευκαιρία για να ισοφαρίσει.

Η τελευταία καλή φάση του παιχνιδιού, θα γίνει στο 93ο λεπτό, έπειτα από ατομική προσπάθεια του Σέα, ο οποίος θα κάνει το σουτ από κοντινή απόσταση, αλλά η μπάλα θα καταλήξει άουτ.

Έτσι ο ΟΦ Αγίου Ματθαίου πανηγύρισε μία μεγάλη νίκη στην Κοζάνη, χωρίς να εντυπωσιάσει στο ματς, κατακτώντας όμως αυτό που ήθελε, φτάνοντας τους 20 βαθμούς, ανεβαίνοντας στην 9η θέση.

Από την άλλη, η ΑΕΠ Κοζάνης παρέμεινε στην 4η θέση, με 27 βαθμούς και πλέον πρέπει να προσέξει στα επόμενα παιχνίδια, αφού βρίσκεται 6 βαθμούς από την ζώνη του υποβιβασμού. Την Τετάρτη, θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τα Γιαννιτσά, όπου «καίγονται» για βαθμούς.

ΑΕΠ Κοζάνης: (Αναστασιάδης) Παστορνίκι, Κοτταρίδης, Κουντουρής, Βαλμάς, Φωλίνας, Τσελέπης (51’ Βοριαζίδης), Κατσαβάκης (76’ Κουλούσιας), Κυρίτσης, Παπαζήσης (51’ Αλτιντζής), Μπάλλας (85’ Αιχμαλωτίδης), Σέα Φράνκο

ΟΦ Αγίου Ματθαίου: Σκαρπός, Τσορμπατζίδης, Γραικός, Ταμπάκου, Σκυφτάς, Καμαρά, Πέριτς (55’ Βασιλάκης), Σπινούλας, Μπλέτσας (66’ Σούκερας), Κοκονόζι, Γωνιάδης (72’ Χαρβαλιάς)

Διαιτητής: Δημεράς

Βοηθοί: Κωτούμπας | Διχρής