Κακή εμφάνιση και ήττα για την ΑΕΠ Κοζάνης από τον «παθιασμένο» Μέγα Αλέξανδρο Τρικάλων (φωτογραφίες)

Την εντός έδρας ήττα με σκορ 2-1 υπέστη η ομάδα της ΑΕΠ Κοζάνης από τον Μέγα  Αλέξανδρο Τρικάλων Ημαθίας, το απόγευμα

της Κυριακής (12-12-21) στο Δημοτικό Στάδιο Κοζάνης.

Το παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής, για τον 2ο Όμιλο της Γ' Εθνικής Κατηγορίας.

Οι «Πόντιοι» μπορεί να προηγήθηκαν με το «καλημέρα» στο παιχνίδι, αφού ο Σάββας Κοτταρίδης στο 3ο λεπτό έκανε το 1-0, αλλά ο Μέγας Αλέξανδρος Τρικάλων αφού ισοφάρισε στο 21ο λεπτό με τον Πιπιλιάρη, βρήκε τον τρόπο να κάνει και την ανατροπή στο 30ο λεπτό, με τον Πέικο να βρίσκει δίχτυα για το τελικό 2-1 των Τρικάλων, σ’ ένα ματς όπου κρίθηκε στο πρώτο ημίχρονο.

Έτσι η ΑΕΠ Κοζάνης προσγειώθηκε απότομα μετά τα συνεχή θετικά αποτελέσματα, πέφτοντας μάλιστα από την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, κάνοντας μία κακή εμφάνιση μετά από καιρό. Να τονίσουμε πως έλειπε ο τιμωρημένος Καταρτζής, ο ένας εκ των βασικών σέντερ μπακ της ομάδας.

Από την άλλη ο Μέγας Αλέξανδρος Τρικάλων Ημαθίας, πανηγύρισε ένα σπουδαίο «διπλό», βγάζοντας πάθος μέσα στον αγωνιστικό χώρο, κάτι που έλειψε από τους «βυσσινή». Με δέκα παίχτες τελείωσε το παιχνίδι η ομάδα τον Τρικάλων, αφού αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, ο επιθετικός Ζυγκερίδης.

Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να ανοίξουν το σκορ στο 3ο λεπτό, με τον αρχηγό της ομάδας, Σάββα Κοτταρίδη να κάνει το 1-0 με κοντινό πλασέ, έπειτα από αναμπουμπούλα στην άμυνα των φιλοξενούμενων.

Η απάντηση του Μέγα Αλέξανδρου Τρικάλων ήρθε στο 21ο λεπτό, με τον δραστήριο Πιπιλιάρη να κάνει την κούρσα από τα δεξιά μπαίνοντας στην περιοχή, όπου με πλασέ στην κλειστή γωνία τοθ Παστορκίνι να ισοφαρίσει σε 1-1, μέσα σε πανηγυρισμούς.

Στο 25ο λεπτό, ο Κριζάκ με σουτ στην κίνηση μέσα από την μεγάλη περιοχή, θα αναγκάσει τον Αργυρόπουλο σε δύσκολη απόκρουση, αφού ο πορτιέρο των Τρικάλων είχε αρκετά σώματα μπροστά του.

Η ολική ανατροπή θα έρθει στο 30ο λεπτό, όπου μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μπρούνο και σύγχυση στην άμυνα της ΑΕΠ Κοζάνης, ο προωθημένος Πέικος, μα ωραίο γυριστό σουτ θα δει την μπάλα να χτυπάει στο δοκάρι και να καταλήγει στο δίχτυα, για το 2-1 του Μέγα Αλέξανδρου Τρικάλων Ημαθίας.

Στο 34ο λεπτό ένα σουτ του Βαλμά θα περάσει ελάχιστα σε άουτ.

Τρία γκολ και λιγοστές φάσεις μπροστά στην εστία, είναι ότι είδαμε στο πρώτο ημίχρονο,

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΠ Κοζάνης ξεκίνησε από νωρίς το πρες, αφού τα περιθώρια είχαν στενέψει. Στο 47ο λεπτό, ο Κατσαβάκης με σουτ έξω από την περιοχή θα απειλήσει, αλλά ο Αργυρόπουλος θα αποκρούσει την μπάλα.

Στο 61ο λεπτό, ο Κριζάκ θα χάσει μοναδική ευκαιρία να σκοράρει, αφού βρέθηκε ολομόναχος ένα μέτρο από την γραμμή της εστίας, αλλά το πλασέ που κάνει θα περάσει άουτ, προς απογοήτευση των φιλάθλων της ΑΕΠ Κοζάνης.

Στο 63ο λεπτό, ο Πιπιλιάρης με την ταχύτητά του θα «χτυπήσει» στην αντεπίθεση, βγαίνοντας τετ α τετ με τον τερματοφύλακα της ΑΕΠ, αλλά ο Παστορκίνι θα αποκρούσει εντυπωσιακά την μπάλα, σώζοντας και κρατώντας την ομάδα του στο παιχνίδι.

Στο 71ο λεπτό, ο Φωλίνας έπειτα από ωραία ατομική προσπάθεια θα κάνει το σουτ στα όρια της μεγάλης περιοχής, αλλά ο Αργυρόπουλος, έχοντας σωστή τοποθέτηση, θα μπλοκάρει την μπάλα.

Από εκεί και πέρα μπορεί η ΑΕΠ Κοζάνης να πίεζε ασφυκτικά, αλλά δεν είχε αποτέλεσμα, με την ομάδα των Τρικάλων να αντέχει την πίεση, βγάζοντας ξανά και ξανά την μπάλα από την περιοχή. Στο 91ο λεπτό ο Σασίνκα με κοντινό πλασέ δεν θα μπορέσει να νικήσει τον Αργυρόπουλο, ο οποίος απέκρουσε για ακόμα μία φορά την μπάλα.

Στο 93ο λεπτό, ο Ζυγκερίδης θα κάνει απρόσεκτο μαρκάρισμα στον Τρομπούκη, με τον διαιτητή να του δείχνει την δεύτερη κίτρινη κάρτα και να τον αποβάλει.

Το τελικό σφύριγμα της λήξης, θα δώσει το έναυσμα για πανηγυρισμούς από την πλευρά των Τρικάλων, ενώ η απογοήτευση ήταν ζωγραφισμένη στα πρόσωπα των ανθρώπων της ΑΕΠ Κοζάνης, σε μία εμφάνιση όπου θα ξεχαστεί σύντομα.

Έτσι οι «Πόντιοι» έπεσαν στην 3η θέση παραμένοντας στους 16 βαθμούς, ενώ ο Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών έφτασε τους 13 βαθμούς και βρίσκεται στην 4η θέση.

Την επόμενη αγωνιστική η ΑΕΠ Κοζάνης θα ταξιδέψει στην Κέρκυρα για να αντιμετωπίσει την Α.Ε. Λευκίμμης, ενώ ο Μέγας Αλέξανδρος Τρικάλων Ημαθίας θα υποδεχτεί την Θύελλα Σαρακηνών.

ΑΕΠ Κοζάνης: (Ναντβόρνικ) Παστορκίνι, Βοριαζίδης, Φωλίνας, Κοτταρίδης, Κουντουρης (87’ Παπαζήσης), Κωστίκος, Κριζάκ, Βαλμάς (87’ Κουλούσιας), Κατσαβάκης (57’ Αιχμαλωτίδης), Σασίνκα, Φράνκο Σέα (57’ Τρομπούκης)

Μέγας Αλέξανδρος Τρικάλων Ημαθίας: (Πρίντζιος) Αργυρόπουλος, Πίκος, Κιρκιλιανίδης, Τσιούχας, Πέικος, Τσιρίδης (86’ Χατζόπουλος), Περτσιούνης, Μουρατίδης (64’ Πετράκης), Πιπιλιάρης (94’ Βασιλτσής), Ζυγκερίδης, Κέλο Μπρούνο (94’ Λαμπρόπουλος)

Διαιτητής: Παραδεισόπουλος (Ε.Π.Σ. Πιερίας)

Βοηθοί: Μαυρογιώργης (Ε.Π.Σ. Πιερίας) | Φωτιάδου (Ε.Π.Σ. Πιερίας)

Γιατρός: Σαρβάνης