Πρώτο «τρίποντο» για την Κοζάνη με «αγχωτική» νίκη κόντρα στην Α.Ε. Λευκίμμης (φωτογραφίες)

Την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πανηγύρισε η ομάδα της Κοζάνης το απόγευμα της Κυριακής, αφού κέρδισε με σκορ 1-0

την Α.Ε. Λευκίμμης στο Δημοτικό  Στάδιο Κοζάνης, χάρις σε γκολ που πέτυχε ο Ιορδανίδης.

Επιμέλεια - Ρεπορτάζ - Φωτογραφίες: Χρήστος Τσαρτσιανίδης | Γιάννης Τοπαλίδης | www.top-sport.gr

Το παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της 6ης Αγωνιστικής της Γ' Εθνικής Κατηγορίας (2ος Όμιλος).

Με ένα ψιλόβροχο το οποίο έγινε πιο έντονο κατά την διάρκεια της αναμέτρησης και με λιγοστό κόσμο στο γήπεδο, κυρίως και λόγω καιρικών συνθηκών, η ομάδα της Κοζάνης, υποδέχτηκε την  Α.Ε. Λευκίμμης, έχοντας μοναδικό στόχο τη νίκη, για να ξεκολλήσει από τις τελευταίες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα.

Οι παίχτες του κύριου Παπαβασιλείου δεν εντυπωσίασαν με την εμφάνισή του μέσα στον αγωνιστικό χώρο, αλλά κατάφεραν να πάρουν μία σημαντική νίκη.

Η Κοζάνη είχε την κατοχή της μπάλας αλλά και την πρωτοβουλία των κινήσεων, δημιουργώντας κάποιες ευκαιρίες για γκολ, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, αφού στο δεύτερο μέρος είδαμε ένα φτωχό ματς από πλευράς φάσεων, μπροστά στις δύο εστίες.

Από την άλλη, η Α.Ε. Λευκίμμης, παρατάχθηκε με αμυντικούς προσανατολισμούς στο παιχνίδι της, προσπαθώντας να «χτυπήσει» στις αντεπιθέσεις, αλλά δεν μπόρεσε να γίνει απειλητική σχεδόν σε κανέναν σημείο της αναμέτρησης, παίρνοντας όμως καλό βαθμό στα αμυντικά της καθήκοντα.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν πρώτοι στο 13ο λεπτό, με τον Μαυροματίδη να κάνε στο, αλλά η μπάλα θα περάσει ελάχιστα σε άουτ.

Στο 14ο λεπτό, ο Μαυροματίδης θα πασάρει στον «υπερκινητικό» Τσώτσο, ο οποίος με ψηλοκρεμαστό σουτ, θα στείλει την μπάλα άουτ.

Στο 25ο λεπτό, ο Τσώτσος θα πασάρει την μπάλα με το στήθος στον ερχόμενο Ιορδανίδη, με τον τελευταίο να κάνει το σουτ έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα θα κοντράρει σε αμυντικό και θα περάσει ελάχιστα σε κόρνερ.

Στο 27ο λεπτό, θα έρθει πρώτη και μοναδική καλή φάση της Λευκίμμης στο παιχνίδι. Πιο συγκεκριμένα, ο Γιωργακόπουλος θα σουτάρει μέσα από την μεγάλη περιοχή, με τον Κυριακίδη θα αποκρούει την μπάλα.

Στο 29ο λεπτό ο Βαλεντίνο Μπάρο θα ανατραπεί μέσα στην περιοχή, με τον διαιτητή να σφυρίζει πέναλτι υπέρ της Κοζάνης. Την εκτέλεση ανέλαβε στο 30ο λεπτό ο Ιορδανίδης, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα, για το 1-0 της Κοζάνης, μέσα σε πανηγυρισμούς.

Στο 42ο λεπτό, ο Ιορδανίδης θα απειλήσει με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα θα κοντράρει και θα περάσει σε κόρνερ.

Στο 43ο λεπτό, το δοκάρι θα σταματήσει την κεφαλιά του Ρογγότη.

Στο δεύτερο μέρος, είχαμε μόνο δύο καλές φάσεις και οι δύο για την ομάδα της Κοζάνης, με τον ρυθμό να πέφτει αρκετά.

Συγκεκριμένα στο 61ο λεπτό, ο Ψιάνος με ωραίο ψηλοκρεμαστό φαλτσαριστό σουτ θα προσπαθήσει να σκοράρει, αλλά ο Γκάγκος θα αποκρούσει εντυπωσιακά.

Η τελευταία καλή φάση της αναμέτρησης, θα έρθει στο 90ο λεπτό, με τον Καραγιάννη να κάνει σουτ έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα θα κοντράρει και θα περάσει σε κόρνερ.

Έτσι, με το τελευταίο σφύριγμα της λήξης, η Κοζάνη πήρε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα, φτάνοντας τους 6 βαθμούς, ανεβαίνοντας στην 8η θέση. Την επόμενη αγωνιστική, θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον πρωτοπόρο Μακεδονικό.

Από την άλλη, η Α.Ε. Λευκίμμη παρέμεινε στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα με μόλις 1 βαθμό.

Φ.Σ. Κοζάνη: (Παπαβασιλείου) Κυριακίδης, Πιριτζάους, Ρογγότης, Κατσουλίδης, Σερσέμης, Μπακάλης, Ψιάνος, Ιορδανίδης (88’ Αρσενίδης), Τσώτσος (66’ Καραγιάννης), Μαυροματίδης (75’ Κωστούλας), Μπάρο (88’ Μπίντσης)

Α.Ε. Λευκίμμης: Γκάκος, Γρηγοριάδης, Κωστακιώτης, Πουλημένος, Nikic, Mocovila, Βασιλάκης (73’ Gianfranco), Θεοδωράκης (86’ Κουλούρης), Γιωργακόπουλος, Lamtsai (45’ Γαστεράτος), Αρμενιάκος (45’ Πανταζής)

Διαιτητής: Πέτσας

Βοηθοί: Μπάλας | Παπαγεωργόπουλος