Κιτρινόμαυρο «βάφτηκε» το ντέρμπι ανάμεσα σε Α.Ε. Κοζάνης και Μακεδονικό Κοζάνης (φωτογραφίες)

Τη νίκη με σκορ 2-1 πήρε η ομάδα της Α.Ε. Κοζάνης, στο «ντέρμπι» της 5ης αγωνιστικής του Α' Τοπικού Ε.Π.Σ. Κοζάνης, κόντρα στον Μακεδονικό Κοζάνης.

Το παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στο γήπεδο της Καλαμιάς Κοζάνης, με τυπικά γηπεδούχο τον Μακεδονικό Κοζάνης, μπροστά σε αρκετούς θεατές.

Οι «κιτρινόμαυροι» άνοιξαν το σκορ στο 11ο λεπτό της αναμέτρησης χάρις στο γκολ που πέτυχε ο Μαρτιρόσοβ, ενώ ο Μακεδονικός Κοζάνης ισοφάρισε στο 27ο λεπτό με τον  Χάρη Σακαλή. Το «τρίποντο» της νίκης στην Α.Ε. Κοζάνης, χάρισε ο Μεχτερίδης στο 45ο λεπτό του παιχνιδιού, γράφοντας το 2-1.

Στο πρώτο ημίχρονο είδαμε ένα ισορροπημένο ματς, με την μπάλα να είναι συνεχώς πάνω κάτω, σε αντίθεση με το δεύτερο μέρος, όπου έλειψε η ποιότητα και από τις δύο ομάδες, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται από το πρώτο σαρανταπεντάλεπτο.

Στις φάσεις του παιχνιδιού, στο 11ο λεπτό ο Μαρτιρόσοβ με δυνατό σουτ από τα όρια της μεγάλης περιοχής, θα σημειώσει ένα πανέμορφο γκολ, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Μπογιατζούλη, για το 1-0 της Α.Ε. Κοζάνης.

Στο 18’ ο Θεοδωρίδης με κεφαλιά πάσα θα βρει τον  Σακαλή μέσα στην περιοχή, με τον τελευταίο να κάνει το σουτ από το ύψος του πέναλτι, με την μπάλα να περνάει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι και τον Μακεδονικό Κοζάνης να χάνει μοναδική ευκαιρία για να σκοράρει. Στο 22’ ο Σέχι με σουτ θα απειλήσει, αλλά η μπάλα θα περάσει ελάχιστα σε άουτ.

Φτάνοντας στο 24ο λεπτό, ο Σέχι θα μπει στην περιοχή, με τον τερματοφύλακα της  Α.Ε. Κοζάνης να τον ανατρέπει και τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση θα αναλάβει ο Σακαλής στο 27ο λεπτό, ισοφαρίζοντας σε 1-1 για τον Μακεδονικό Κοζάνης.

Δυστυχώς στην συγκεκριμένη φάση, ο Χλιαράς τραυματίστηκε στο γόνατο, με τον Παναγιωτίδη να τον αντικαταστεί.

Στο 30ο λεπτό, έπειτα από σέντρα του Μεχτερίδη, ο Ψιάνος θα απειλήσει με κοντινό πλασέ, αλλά ο Μπογιατζούλης θα μπλοκάρει την μπάλα.

Έτσι λίγο πριν την ανάπαυλα και συγκεκριμένα στο 45ο λεπτό, ο Μούκας θα πασάρει στον Μεχτερίδη μέσα στην περιοχή, με τον τελευταίο να κάνει το σουτ γράφοντας το 2-1 για την Α.Ε. Κοζάνης. Αποτέλεσμα που έμεινε μέχρι το τέλος.

Στο 60ο λεπτό ο Θεοδωρίδης από διαγώνια θέση μέσα στη περιοχή θα κάνει το σουτ για τον Μακεδονικό, αλλά ο Παναγιωτίδης θα μπλοκάρει την μπάλα. Στο 68ο λεπτό, έπειτα από αναμπουμπούλα μέσα στην περιοχή του Μακεδονικού Κοζάνης, οι αμυντικοί των «μπλε» θα διώξουν την μπάλα πάνω στην γραμμή, με την Α.Ε. Κοζάνης να «φωνάζει» πως η μπάλα πέρασε την γραμμή.

Στο 89ο λεπτό ο Τζέλλος με σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή θα απειλήσει, με την μπάλα να φεύγει ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, φάση η οποία ήταν και η τελευταία του παιχνιδιού.

Έτσι η Α.Ε. Κοζάνης με αυτή τη νίκη έφτασε τους 10 βαθμούς και την επόμενη αγωνιστική θα υποδεχτεί στην έδρα της τον Αλιάκμων Αιανής.

Από την άλλη ο Μακεδονικός Κοζάνης έμεινε στους 6 βαθμούς και την επόμενη αγωνιστική θα παίξει εκτός έδρας με τον Μακεδονικό Φούφα.

Μακεδονικός Κοζάνης: (Καραθανάσης) Μπογιατζούλης, Δημητριάδης (46’ Δούμας), Ευθυμιάδης, Αντωνόπουλος (63’ Γεωργιάδης), Ζερβανταρίδης, Παπακωνσταντίνου (70' Σάλλα), Σακαλής, Σέχι, Τζέλλος, Θεοδωρίδης (70’ Χαραλαμπίδης), Κακουλαντωνάκης

Α.Ε. Κοζάνης: (Μαλούτας) Χλιαράς (Παναγιωτίδης α.α.), Μαρτιρόσοβ, Βουνοτρυπίδης, Ευθυμιάδης, Πολυχρονιάδης, Ψιάνος (78’ Παπαχαρίσης), Μαλούτας, Μούκας (78’ Μεχτερίδης), Γουρζουλίδης, Τζάκος (52’ Ντούκα), Μεχτερίδης (78’ Κρικέλης)

Διαιτητής: Δρουδάκης

Βοηθοί: Αποστολίδης | Στεργιόπουλος

Παρατηρητής: Κοντός

Γιατρός: Κουλούρης