SirTheodor834

ezgif.com gif maker 3

to kotetsi 834pix

zervantaridis banner 3

Κύπελλο Ερασιτεχνών: «Άδικος» αποκλεισμός για την Α.Ε.Π. Καραγιαννίων από τον Α.Ο. Ανατολής (φωτογραφίες)

Τη νίκη πρόκριση με σκορ 1-0 πήρε το απόγευμα της Τετάρτης η ομάδα της Ανατολής, απέναντι στην Α.Ε.Π. Καραγιαννίων.

Ο Φίλιος στο 88ο λεπτό της αναμέτρησης, κόντρα στην ροή του αγώνα «πάγωσε» το Δημοτικό Στάδιο Κοζάνης, δίνοντας την πρόκριση στην ομάδα του, για την επόμενη φάση του Κυπέλλου Ερασιτεχνών Ελλάδος.

Το top-sport.gr βρέθηκε στο ΔΑΚ Κοζάνης και έχει το αναλυτικό ρεπορτάζ του αγώνα.

Μπροστά σε περίπου 250 φιλάθλους και με το κρύο να κάνει την εμφάνισή του, η Α.Ε.Π. Καραγιαννίων φιλοξένησε τον Α.Ο. Ανατολής στο νοκ-άουτ αγώνα του Κυπέλλου Ερασιτεχνών.

Η ομάδα από τα Γιάννενα «έκλεψε» την πρόκριση στο 88ο λεπτό της αναμέτρησης, σ’ ένα παιχνίδι όπου κυριάρχησαν οι γηπεδούχοι.

Από την μία η Α.Ε.Π. Καραγιαννίων είχε την κατοχή μέσα στον αγωνιστικό χώρο από το πρώτο έως και το τελευταίο λεπτό, παίζοντας επιθετικά. Οι χαμένες ευκαιρίες στην αντίπαλη εστία, κυρίως στο δεύτερο μέρος «έδιναν και έπαιρναν» από τους παίχτες του κύριου Σαμαρά, χωρίς όμως η μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα, αφού βρέθηκαν απέναντι σε έναν πολύ καλό τερματοφύλακα.

Από την άλλη ο Α.Ο. Ανατολής παρατάχθηκε στο χορτάρι με αμυντικογενές σχήμα, αφού περιορίστηκε από τα πρώτα κιόλας λεπτά σε παθητικό ρόλο. Οι παίχτες του κύριου Καλτσή είχαν υπομονή στο παιχνίδι τους, αφού άντεξαν την ασφυκτική πίεση της Α.Ε.Π., αλλά στάθηκαν και τυχεροί σε αρκετές περιπτώσεις, με τον τερματοφύλακα Γιαννούση να είναι σίγουρα από τους πολυτιμότερους του παιχνιδιού.

Το γκολ του Φίλιου στο 88ο λεπτό πανηγυρίστηκε δεόντως από παίχτες και προπονητές, αφού τους έδωσε το «εισιτήριο» για την επόμενη φάση του Κυπέλλου Ερασιτεχνών Ελλάδος.

Η Α.Ε.Π. Καραγιαννίων βάση απόδοσης και ευκαιριών άξιζε την πρόκριση, αλλά της έλειψε το γκολ, το οποίο βρήκε η ομάδα της Ανατολής και χωρίς να εντυπωσιάσει στον αγωνιστικό χώρο.

Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι απείλησαν στο 6ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σαββούδη, η οποία πέρασε ελάχιστα πάνω από το δοκάρι. Η δεύτερη καλή ευκαιρία ήρθε τέσσερα λεπτά αργότερα, με τον Πασχαλίδη να πιάνει την «καρφωτή» κεφαλιά και την μπάλα να περνάει λίγο έξω.

Η Α.Ε.Π. Καραγιαννίων κυκλοφορούσε την μπάλα, έχοντας τον πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού, με την κατοχή να είναι στα πόδια της. Ο Α.Ο. Ανατολής περίμενε στην αντίπαλη ομάδα, αφού στην επίθεση απείλησε στο 33ο λεπτό με τον Χαμπίπη να πιάνει το σουτ στην κίνηση, στέλνοντας την μπάλα δίπλα από το οριζόντιο δοκάρι.

Οι «Πόντιοι» συνέχιζαν στον ίδιο ρυθμό, αλλά δεν έβρισκαν τον τρόπο για να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα του Γιαννούση. Έτσι το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες (0-0) να κατευθύνονται προς τα αποδητύρια.

Στο δεύτερο μέρος το σκηνικό ήταν παρόμοιο, με την Α.Ε.Π. να πιέζει περισσότερα αλλά και να δημιουργεί κλασσικές ευκαιρίες για γκολ. Συγκεκριμένα στο 65ο λεπτό έπειτα από σέντρα του Ντούκα, ο Παπαδόπουλος θα πιάσει την κεφαλιά με τον Γιαννούση να αποκρούει εντυπωσιακά την μπάλα σε κόρνερ. Ένα λεπτό αργότερο ο Ίττης με απευθείας εκτέλεση φάουλ, θα αναγκάσει τον Γιαννούση να αποκρούσει και πάλι την μπάλα.

Όσο περνούσε η ώρα η πίεση γινόταν περισσότερη, με τον κύριο Καλτσή να συνεχίζει σε παθητικό ρόλο. Στο 81ο λεπτό ο Αποστολίδης βγήκε τετ α τετ, χάνοντας σημαντική ευκαιρία για την Α.Ε.Π., στέλνοντας την μπάλα άουτ. Στο 85χάθηκε η μεγαλύτερη ευκαιρία της Α.Ε.Π. Καραγιαννίων, με τον Κεΐσογλου να πιάνει την κεφαλιά και τον Σκανδάλη να σώζει την ομάδα του, διώχνοντας την μπάλα πάνω στη γραμμή.

Όταν χάνεις σημαντικές ευκαιρίες λένε πως θα δεχτείς γκολ και αυτή την φορά ίσχυσε. Έτσι στην μοναδική απειλή της Α.Ο. Ανατολής στ δεύτερο μέρος και συγκεκριμένα στο 87ο λεπτό, ο Αλεξία πάσαρε στον Φίλιο, ο οποίος από διαγώνια θέση μέσα στην περιοχή θα σουτάρει δυνατά, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Παπαγερίδη, πανηγυρίζοντας έξαλα αυτό το γκολ.

Το τελευταίο σφύριγμα από τον κύριο Μπεκιάρη, έδωσε την πρόκριση τον Α.Ο. Ανατολής, ενώ άφησε μια γλυκόπικρη γεύση στην Α.Ε.Π. Καραγιαννίων, αφού παρά την καλή απόδοση δεν μπόρεσε να προκριθεί.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Α.Ε.Π. Καραγιαννίων: (Γιάννης Σαμαράς) Παπαγερίδης, Ντούκα, Ντουρμίσι, Ίττης, Πασχαλίδης, Λιάμης, Ζερβανταρίδης, Παπαδόπουλος, Σαββούδης, Αποστολίδης(89’ Μαλούτας), Κεΐσογλου(89’ Ευαγγελόπουλος)

Στον πάγκο: Δουγαλής, Κουρτίδης, Τσίλης, Βίδρας, Αλεξανδρής

Α.Ο. Ανατολή: (Βασίλης Καλτσής) Γιαννούσης, Κίτσος, Φίλιος,Τσιούρης, Γκαρτζονίκας, Κλιτσινάρης, Σκανδάλης, Δρόσος(90’ Φίλιος Π.), Νούσης(80’ Αλεξίου), Χαμπίπης(88’ Οικονόμου), Δήμος

Στον πάγκο: Χριστοφορίδης, Μπάτζιος, Μελιγγιώτης, Γερουκάλης

Οι φάσεις και το γκολ:

6’ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σαββούδη, η μπάλα λίγο άουτ

10’ Κεφαλιά από τον Πασχαλίδη έπειτα από σέντρα του Σαββούδη, η μπάλα ελάχιστα έξω

32’ Δυνατό σουτ από τον Κεΐσογλου, η μπάλα άουτ

33’ Σουτ στην κίνηση από τον Χαμπίπη, η μπάλα λίγο έξω

40’ Σουτ από τον Αποτολίδη έπεθτα από κάθετη μπαλιά του Σαββούδη, η μπάλα έξω

43’ Αδύναμο σουτ από τον Δήμο, η μπάλα άουτ

48’ Δυνατό σουτ από τον Αποστολίδη, η μπάλα άουτ

65’ Κεφαλιά από τον Αποστολίδη, έπειτα από σέντρα του Ντούκα, ο Γιαννούσης αποκρούει εντυπωσιακά

66’ Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Ίττη, ο Γιαννούσης θα αποκρούσει

75’ Ο Πασχαλίδης θα κάνει το διαγώνιο σουτ έπειτα από κάθετη μπαλιά του Σαβούδη, η μπάλα ελάχιστα έξω

81’ Ο Αποστολίδης θα βγει τετ α τετ, αλλά το σουτ του θα περάσει άουτ

85’ Κεφαλιά από τον Κεΐσογλου, ο Σκανδάλης θα σώσει πάνω στην γραμμή

87’ (ΓΚΟΛ 0-1) Ο Αλεξία θα πασάρει στον Φίλιο, με τον τελευταίο να πλασάρει από διαγώνια θέση στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα

Διαιτητής: Μπεκιάρης Λ. (Καρδίτσας)

Βοηθοί: Τικας – Κανιουρας (Καρδίτσας)

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

Α.Ε.Π. Καραγιαννίων - Α.Ο. Ανατολή 0-1(Κύπελλο Ερασιτεχνών Ελλάδος)Φωτογραφίες: Τσαρτιανίδης Χρήστος www.top-sport.gr