to kotetsi 834pix

zervantaridis banner 3

Άνετο «τρίποντο» για τις Ελπίδες Α.Ε. Κοζάνης κόντρα στην Αγία Παρασκευή (φωτογραφίες)

Ένα εύκολο πρωινό είχαν σήμερα Οι Ελπίδες Α.Ε. Κοζάνης, απέναντι στην ομάδα της Αγίας Παρασκευής.

Οι «κιτρινόμαυτροι» κέρδισαν με σκορ 3-0, στο πλαίσιο της 7η αγωνιστικής του Β Τοπικού Ε.Π.Σ. Κοζάνης.

Το top-sport.gr βρέθηκε στο Στρατιωτικό Γήπεδο Κοζάνης και έχει το ρεπορτάζ.

Μπροστά σε λιγοστό κόσμο και με την θερμοκρασία στα «ύψη» για την εποχή, οι παίχτες των Ελπίδων κατάφεραν και πήρανε το «τρίποντο», με τα γκολ των Καλαφατίδη, Κασαπίδη και Σταυριανουδάκη.

Το ματς είχε αρκετές φάσεις και για τις δύο ομάδες, με αρκετά καλό ρυθμό, αφού η μπάλα ήταν συνεχώς πάνω-κάτω.

Στο πρώτο μέρος η Αγία Παρασκευή πάτησε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, πραγματοποιώντας αρκετά νωρίς δύο καλά σουτ με τους Καλημέρη και Λαμπρόπουλο, αλλά ο Γάτας μπλόκαρε και στις δύο περιπτώσεις. Η Α.Ε. Κοζάνης ανέβασε στροφές, βγαίνοντας στην επίθεση. Ο Τσοκλακίδης σε δύο περιπτώσεις προσπάθησε να νικήσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα, αλλά τα σουτ που εξαπέλυσε πέρασαν άουτ.  Η τελευταία φάση του ημιχρόνου ανήκει στους φιλοξενούμενος μ’ ένα ψηλοκρεμαστό σουτ από τον Χλιαρά, με την μπάλα να περνάει άουτ.

Έτσι το ημίχρονο ήταν ισορροπημένο για τις δύο ομάδες, που οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια χωρίς σκορ.

Στο δεύτερο μέρος οι Ελπίδες Α.Ε. Κοζάνης άλλαξαν πρόσωπο και μπήκαν πολύ πιο επιθετικά στον αγωνιστικό χώρο. Έτσι στο 48ο λεπτό, ο Κασαπίδης θα βγάλει κάθετη μπαλιά στον Καλαφατίδη, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε το λάθος του 15χρονου τερματοφύλακα της Αγίας Παρασκευής και άνοιξε το σκορ για την ομάδα του.

Η Αγία Παρασκευή δεν έβρισκε λύσεις μέσα στο γήπεδο, αφού περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο. Οι γηπεδούχοι πίεζαν για ένα δεύτερο γκολ και κατάφεραν να σκοράρουν και πάλι στο 62ο λεπτό. Συγκεκριμένα ο Κασαπίδης με πανέμορφη εκτέλεση φάουλ, από περίπου 25 μέτρα, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Στάθη κάνοντας το 2-0 για τις Ελπίδες. Από εκεί πέρα οι παίχτες του Βασίλη Παπαδόπουλου προσπάθησαν να μειώσουν το σκορ, αλλά υστερούσαν στην τελική προσπάθεια. Στο 68ο λεπτό, είχαμε μια μικροένταση μεταξύ ποδοσφαιριστών και των δύο ομάδων, που δεν δόθηκε συνέχεια στο συμβάν με τον Τσολακίδη να δίνει τα χέρια με τον επιθετικό της Αγίας Παρασκευής, Γρηγόρη Κωνσταντινίδη.

Δύο λεπτά πριν το τέλος του παιχνιδιού, οι Ελπίδες ευτύχισαν να σκοράρουν και πάλι, αυτή τη φορά με τον Σταυριανουδάκη. Ο επιθετικός των γηπεδούχων, έπειτα από λάθος του Στάθη, ο οποίος έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια, πλάσαρε σε κενή εστία, γράφοντας το τελικό 3-0 για τις Ελπίδες Α.Ε. Κοζάνης.

.

Το τελικό σφύριγμα του κύριου Μαζαράκη, έδωσε το τρίποντο στους γηπεδούχους, με τις Ελπίδες να φτάνουν στους 13 βαθμούς και την Αγία Παρασκευή να μένει στους 4.

Οι φάσεις και τα γκολ του αγώνα:

3’ Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Καλημέρη, μπλοκάρει ο Γάτας

11’ Γυριστό σουτ από τον Λαμπρόπουλο, έπειτα από σέντρα του Κωνσταντινίδη, μπλοκάρει σταθερά ο Γάτας

27’ Σουτ στην κίνηση από τον Κικίδη έπειτα από την σέντρα του Τσολακίδη, η μπάλα περνάει άουτ

29’ Σέντρα σουτ από τον Τσολακίδη, η μπάλα φεύγει άουτ

31’ Δυνατό σουτ από τον Φλώρο, η μπάλα άουτ

34’ Ψηλοκρεμαστό σουτ από τον Χλιαρά, η μπάλα άουτ

48’ (ΓΚΟΛ 1-0) Ο Κασαπίδης θα βγάλει κάθετη μπαλιά στον κενό χώρο, ο Στάθης χάνει την μπάλα μέσα από τα χέρια του, με τον Καλαφατίδη να την σπρώχνει σε κενή εστία ανοίγοντας το σκορ

51’ Σέντρα ακριβείας από τον Αβραμίδη, ο Κηπηρτίδης χάνει μοναδική ευκαιρία αφού δεν προλαβαίνει να κάνει την κεφαλιά

59’ Ο Καλαμπούκας θα κάνει την σέντρα, με τον Φλώρο να στέλνει ψηλά την μπάλα από πλεονεκτική θέση

62’ (ΓΚΟΛ 2-0) Ο Κασαπίδης με ωραία εκτέλεση φάουλ, στέλνει την μπάλα απευθείας στα δίχτυα του Στάθη

80’ Κλέψιμο της μπάλας από τον Κηπηρτίδη, θα σουτάρει με την μπάλα να περνάει σύριζα από το οριζόντιο δοκάρι

88’ (ΓΚΟΛ 3-0) Ο Στάθης θα κάνει λάθος, χάνοντας την μπάλα μέσα από τα χέρια, με τον Στραυριανουδάκη σε κενή εστία με κοντινό πλασέ να κλείνει το σκορ

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Ελπίδες Α.Ε. Κοζάνης: (Σαμαράς) Γάτας, Δεληζήσης, Τσιφτσής, Θεοφανίδης, Μπακαλος(66’ Στραυριανουδάκης), Κικίδης, Καλαφατίδης(66’ Maloku), Κωδωνάς, Κολτσίδας(46’ Κηπηρτίδης), Τσολακίδης, Κασαπίδης

Αγία Παρασκευή: (Παπαδόπουλος) Στάθης, Χλιαράς, Καλαμπούκας, Πηγαδάς, Μαρκόπουλος, Καλημέρης, Λαμπρόπουλος, Καλαπμπούκας Ζ.(62’ Λιόγας), Κωνσταντινίδης(75’ ΦλώροςΕ.), Φλώρος, Καλημέρης(53’ Καλαμπούκας)

Διαιτητής: Μαζαράκης

Επόπτες: Τζουβάρας, Τσιότσιας

Γιατρός αγώνα: Παπαχρήστου