Άνετο «τρίποντο» για την Άνω Κώμη κόντρα στις Ελπίδες Α.Ε. Κοζάνης (φωτογραφίες)

Μια εύκολη νίκη πήρε σήμερα το απόγευμα η Άνω Κώμη με σκορ 3-0, απέναντι στην αξιόμαχη ομάδα των Ελπίδων Α.Ε. Κοζάνης.

Τα γκολ για τους γηπεδούχους πέτυχαν οι Νάστος, Γκιούρας και Τρέσσος.

Το παιχνίδι ήταν στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του 1ου Ομίλου στο Β’ Τοπικό Ε.Π.Σ. Κοζάνης.

Το top-sport.gr βρέθηκε στο γήπεδο του Κρόκου και έχει το ρεπορτάζ.

Μπροστά σε λιγοστούς φιλάθλους και με το κρύο να κάνει την εμφάνισή του καθ’ όλη την διάρκεια του παιχνιδιού, η Άνω Κώμη δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα κόντρα στις Ελπίδες Α.Ε. Κοζάνης και πήρε το «τρίποντο» της νίκης.

Στο πρώτο ημίχρονο οι παίχτες του Γιώργου Τσέπουρα κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο, τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση, με τις Ελπίδες Α.Ε. Κοζάνης να περιορίζονται σε παθητικό ρόλο.

Αρκετά νωρίς η Άνω Κώμη «έχτισε» τις βάσεις για την νίκη. Μόλις στο 4ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Νάστος με απευθείας εκτέλεση φάουλ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του, εκμεταλλευόμενος  το λάθος από τον τερματοφύλακα των Ελπίδων, ο οποίος δεν υπολόγισε καλά και δέχτηκε ένα «φθηνό» γκολ.

Στο 15ο λεπτό, ο Τσάκαλος τραυματίστηκε για τους γηπεδούχους, με τον Μπούλη να περνάει στον αγωνιστικό χώρο.

Η Άνω Κώμη συνέχιζε να πιέζει, ψάχνοντας και ένα δεύτερο γκολ που θα ηρεμούσε το παιχνίδι της. Έτσι στο 18ο λεπτό, ο Παπαδημητρίου θα βγάλει τετ α τετ τον Γκιούρα, ο οποίος δεν είχε κανένα πρόβλημα να κάνει το 2-0, πλασάροντας στη δεξιά γωνία του Τσέπουρα. Από εκεί και πέρα ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε, έχοντας αρκετές μονομαχίες στη μεσαία γραμμή.

Έτσι το ημίχρονο βρήκε την Άνω Κώμη να προηγείται στο σκορ με 2-0.

Στο δεύτερο μέρος, το σκηνικό δεν άλλαξε, με τις Ελπίδες να προσπαθούν να απειλήσουν κυρίως με στημένες μπαλιές, την αντίπαλη περιοχή. Η Άνω Κώμη, παίζοντας συντηρητικό ποδόσφαιρο, μπόρεσε να τριπλασιάσει τα τέρματά της. Στο 71ο λεπτό, ο Τρέσσος με κεφαλιά, έπειτα από κόρνερ του Τσιάκου, θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Τσέπουρα, γράφοντας το τελικό 3-0 για την ομάδα του. Από εκεί και πέρα, τα τελευταία λεπτά τη αναμέτρησης ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, αφού είχαν κριθεί τα πάντα, με τις Ελπίδες Α.Ε. Κοζάνης να ψάχνουν το γκολ της τιμής.

Το τελευταίο σφύριγμα του κύριου Δημητρίου έδωσε τους τρεις βαθμούς της νίκης στην Άνω Κώμη. Έτσι οι γηπεδούχοι έφτασαν τους 15 βαθμούς και είναι σε απόσταση αναπνοής από την πρώτη θέση. Αντίθετα οι Ελπίδες Α.Ε. Κοζάνης έμειναν στην 6η θέση με 10 βαθμούς.

Την επόμενη αγωνιστική η Άνω Κώμη θα αντιμετωπίσει εντός έδρας τον Ερμή Πλατανορέμματος, ενώ οι Ελπίδες Α.Ε. Κοζάνης θα παίξουν κόντρα στην Αγία Παρασκευή.

Οι φάσεις και τα γκολ:

3’ Απευθείας φάουλ από τον Τσιάκο, η μπάλα θα βρει στο οριζόντιο δοκάρι και θα καταλήξει άουτ

4’ (ΓΚΟΛ 1-0) Ο Νάστος με απευθείας εκτέλεση φάουλ θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα, με τον Τσέπουρα να μην υπολογίζει καλά και να χάνει την μπάλα μέσα από τα χέρια του

18’ (ΓΚΟΛ 2-0) Ο Παπαδημητρίου με μακρινή μπαλιά, θα βγάλει τον Γκιούρα σε τετ α τετ, εμ τον τελευταίο να πλασάρει ιδανικά τον Τσέπουρα

42’ Μακρινό σουτ από το Νάστο, διώχνει με γροθιές ο Τσέπουρας

49’ Απευθείας φάουλ από τον Τσολακίδη, η μπάλα θα περάσει ελάχιστα άουτ

50’ Απευθείας φάουλ από το Νάστο, η μπάλα θα περάσει λίγο έξω

54’ Σουτ του Τζαλαζίδη μέσα από την περιοχή, αποκρούει σε κόρνερ ο τερματοφύλακας των Ελπίδων

71’ (ΓΚΟΛ 3-0) Ο Τρέσσος ανενόχλητος θα πιάσει την κεφαλιά, έπειτα από κόρνερ του Τσιακου και θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα της εστίας

84’ Διαγώνιο σουτ από τον Κωδωνά, η μπάλα περνάει ελάχιστα έξω

88’ Κοντινό σουτ από τον Μαυρομάτη, η μπάλα θα περάσει άουτ

Α.Ε. Άνω Κώμης: (Τσέπουρας) Παπακώστας, Τζαλαζίδης, Τσιάκος, Τσιμπούρας, Νάστος, Τρέσσος, Γκιούρας, Παπαβαγγέλης(79’ Μουλάι), Παπαδημητρίου, Νάστος Ν., Τσάκαλος(15’ Μπούλης α.α.) (74’ Μαυρομάτης)

Στον πάγκο: Παλαμάς, Γρηγοριάδης, Πλιάτσος, Παλαμάς Γ.)

Ελπίδες Α.Ε. Κοζάνης: (Σαμαράς) Τσέπουρας, Κουτσουσίμος, Τσιφτσής, Maloku, Μπακόλας, Δεληζήσης, Τρεβλας, Κηπηρτίδης, Μπουνόβας(53’ Κικίδης), Τσολακίδης(69’ Μαθιουδάκης), Κολτσίδας(69’ Κωδωνάς Α.)

Στον πάγκο: Ζήκος, Κατακαλίδης, Γάτας, Στραυριανουδάκης

Διαιτητής: Δημητρίου

Βοηθοί: Ηλιάδης – Κωνσταντάρας

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ (Βρείτε τις φωτογραφίες και στο facebook του top-sport.gr)