Πήρε το «τρίποντο» η Α.Ε. Κοζάνης απέναντι στον ΠΑΟ Κοίλων (φωτογραφίες)

Την αντίσταση του ΠΑΟ Κοίλων ξεπέρασε η Α.Ε. Κοζάνης σήμερα το απόγευμα, παίρνοντας την νίκη με σκορ 3-1

, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του Α Τοπικού Ε.Π.Σ. Κοζάνης.

Το top-sport.gr βρέθηκε στο γήπεδο των Κοίλων και έχει το ρεπορτάζ.

Ένα παιχνίδι για γερά νεύρα διεξήχθη ανάμεσα σε ΠΑΟ Κοίλων και Α.Ε. Κοζάνης. Το ματς είχε μεγάλη ένταση, σκληρά μαρκαρίσματα, πολλές κίτρινες κάρτες, μια κόκκινη κάρτα, τρία πέναλτι, διακοπές, δύο ακυρωθέν γκολ, εκατέρωθεν φάσεις για τις δύο ομάδες και κάποια διαιτητικά λάθη!

Ο κύριος Καρατέρπος μαζί με τον βοηθό του, έχασαν το παιχνίδι από ένα σημείο και μετά, με τις δύο ομάδες να διαμαρτύρονται σε πολλές φάσεις και να υπάρχει ένταση καθ’ όλη την διάρκεια του παιχνιδιού. Ας πάρουμε το ματς από την αρχή.

Να τονίσουμε πως πριν γίνουν όλα αυτά, πριν ξεκινήσει το παιχνίδι είδαμε μια πολύ όμορφη στιγμή. Όλος ο πάγκος της Α.Ε. Κοζάνης σηκώθηκε και χαιρέτησε τον Παπαϊωάννου, ο οποίος μετά την θητεία του στους κιντρινόμαρους, επέλεξε να συνεχίσει στον ΠΑΟ Κοίλων.

Στο 15ο λεπτό, ο Ευθυμιάδης σκόραρε για τους γηπεδούχος, αλλά ο βοηθός έδειξε πως η μπάλα είχε βγει άουτ. Παίχτες και πάγκος διαμαρτυρήθηκαν έντονα, αλλά ο διαιτητής της αναμέτρησης είπε να συνεχιστεί το παιχνίδι. Οι παίχτες του ΠΑΟ Κοίλων έμειναν στις διαμαρτυρίες και δύο λεπτά αργότερα ο Μαντζώλας ανενόχλητος με κοντινή προβολή άνοιξε το σκορ για την Α.Ε. Κοζάνης. Συγκεκριμένα ο Νάννος εκτέλεσε φάουλ για τους κιτρονόμαυρους, ο Ζιώγας απέκρουσε με τον Μαντζώλα να ακολουθεί γράφοντας το 0-1.

Στο 43ο λεπτό, ο Τζημόπουλος ανέτρεψε τον Τοπαλίδη μέσα στην περιοχή με τον κύριο Καρατέρπο να δείχνει την άσπρη βούλα. Ο Νάννος ανέλαβε την εκτέλεση, κάνοντας το 2-0 για την Α.Ε. Κοζάνης. Στο 45ο λεπτό ο Μαντζώλας θα ανατρέψει τον Ευαγγελόπουλο μέσα στην περιοχή, αλλά δεν θα δοθεί πέναλτι. Στο αμέσως επόμενο λεπτό η μπάλα θα χτυπήσει στο χέρι του Μαντζώλα που όπως φάνηκε ήταν εκτός περιοχής, αλλά θα δοθεί πέναλτι. Σχεδόν όλοι οι παίχτες της Α.Ε. Κοζάνης διαμαρτυρήθηκαν σε επόπτη και διαιτητή, αλλά η απόφαση δεν άλλαξε. Ο Καραγιώργος θα εκτελέσει και θα μειώσει σε 1-2 για τον Π.Α.Ο. Κοίλων στη λήξη του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό δεν άλλαξε, με τους γηπεδούχους να προσπαθούν για την ισοφάριση, χάνοντας ευκαιρίες. Στο 65ο λεπτό όμως, ο Τζημόπουλος θα κάνει χέρι εντός περιοχής, με το τρίτο πέναλτι στον αγώνα να είναι γεγονός. Ο Νάννος ανέλαβε και πάλι την εκτέλεση, ευστόχησε και  έγραψε το 3-1 για την Α.Ε. Κοζάνης. Πριν εκτελεστεί το πέναλτι, ο παίχτης του Π.Α.Ο. Κοίλων, Κώστας Ευαγγελόπουλος αποβλήθηκε από τον αγώνα με απευθείας κόκκινη κάρτα, αφού όπως φάνηκε είπε κάτι στο διαιτητή. Δέκα λεπτά πριν το τέλος ακυρώθηκε γκολ του Μαντζώλα, ως οφσάιντ.

Από εκεί και πέρα η Α.Ε. Κοζάνης έπαιξε πιο αμυντικά και κράτησε την νίκη μέχρι το τέλος, όπου με το τελευταίο σφύριγμα υπήρξε μια ένταση ανάμεσα στους ποδοσφαιριστές, αλλά οι ψυχραιμότεροι έσωσαν τα χειρότερα.

Έτσι κινρινόμαροι έφτασαν τους έξι βαθμούς, ενώ ο ΠΑΟ Κοίλων έμεινα στους μηδέν.

Όπως προαναφέραμε και νωρίτερα, η διαιτησία δεν ήταν καλή, αφού χάθηκε ο έλεγχος από την αρχή. Να τονίσουμε πως στο παιχνίδι θα μπορούσε να βγει και άλλη κόκκινη κάρτα, αφού η συμπεριφορά των παιχτών δεν ήταν και τόσο ευγενική, με τα μαρκαρίσματα να είναι ιδιαίτερα σκληρά.

Φάσεις και γκολ:

17’ (ΓΚΟΛ 0-1) Ο Νάννος θα εκτελέσει το κόρνερ, ο Ζιώγας θα αποκρούσει αλλά στη συνέχει με κοντινή προβολή ο Μαντζώλας θα ανοίξει το σκορ

18’ Σουτ από τον Καραγιώργο, η μπάλα λίγο άουτ

19’ Σουτ από τον Σαριόγλου, αποκρούει ο Ζιώγας

21’ Ο Νάννος θα παίξει το 1-2 με τον Τοπαλίδη, ο τελευταίος θα βγει τετ α τετ αλλά ο Ζιώγας θα το αποκρούσει

28’ Ο Παπαϊωάννου θα κάνει την σέντρα, ο Ευθιμιάδης θα πιάσει την κεφαλιά, αλλά ο Καρανάνος θα μποκάρει

41’ Σέντρα από τον Παπαϊωάννου, γυριστό σουτ από τον Αθανασιάδη, μπλοκάρει ο Καρανάνος

44’ (ΓΚΟΛ 0-2) Ο Τοπαλίδης θα κερδίσει πέναλτι, με τον Νάννο να ευστοχεί

45+4’ (ΓΚΟΛ 1-2) Ο Καραγιώργος θα εκτελέσει το πέναλτι στο χέρι του Μαντζώλα και θα μειώσει

49’ Σουτ από τον Τσαρσιταλίδη, ο Ζιώγας αποκρούει αντυπωσιακά

59’ Ο Ευθιμιάδηςθα χάσει μοναδική ευκαιρία να ισοφαρίσει, αφού από κοντά σε σχεδόν κενή εστία δεν μπορεί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα

61’ Σουτ από τον Νάννο, η μπάλα άουτ

66’ Κόκκινη κάρτα στον Ευαγγελόπουλο

67’ (ΓΚΟΛ 1-3) Ο Νάννος θα εκτελέσει εύστοχα το πέναλτι που έκανε ο Τζημόπουλος

76’ Ο Αντάμης κλέβει την μπάλα, θα βγει τετ α τετ αλλά ο Καρανάνος θα αποκρούσει

80’ Σουτ από τον Αντάμη, η μπάλα λίγο άουτ

ΠΑΟ Κοίλων Κοζάνης: Ζιώγας, Ματσαρίδης, Γκαζέλης, Τσανακτσίδης(51’ Μυλωνάς), Τιούλης, Καραγιώργος, Αθανασιάδης, Τζημόπουλος, Ευθυμιάδης(70’ Αροσβίλι), Ευαγγελόπουλος, Παπαϊωάννου(72’ Αντάμης)

Α.Ε. Κοζάνης: Καρανάνος, Βογιατζής, Κουμπούρας, Μαντζώλας, Ποζίδης, Νάννος(86’ Αβραμίδης), Σαριόγλου, Μπαλίτσας(83’ Ιωαννίδης), Τσαρτσιταλίδης, Τοπαλίδης(77’ Αρνίδης), Σαμαράς

Διαιτητές: Καρατέρπος, Κωνσταντινίδης, Μπέλτσου