SirTheodor834

ezgif.com gif maker 3

to kotetsi 834pix

zervantaridis banner 3

Γ' Εθνική: Αναγέννηση Άρτας - Μέγας Αλέξανδρος Καλλιθεάς 0-1 | Τα Highlights (φωτογραφίες - βίντεο)

Χαρακτήρα γοήτρου είχε το σημερινό ματς, ανάμεσα στην Αναγέννηση και το Μέγα Αλέξανδρο Καλλιθέας, με την αρτινή ομάδα

να έχει εξασφαλίσει την παραμονή της στην κατηγορία από την Τετάρτη, και τους φιλοξενούμενους να έχουν ήδη υποβιβαστεί. Νικητές στο αδιάφορο ματς με 0-1, οι παίκτες της ομάδας της Καστοριάς, που έδειξαν καλύτερο πρόσωπο και μεγαλύτερη διάθεση να παίξουν και να απειλήσουν, έχοντας ως κορυφαίους τους Τζερεμέ και το σκόρερ Χασάι, με την "Α" που αγωνίστηκε χωρίς τους Χούσο, Μπότσαρη και Σιδηρόπουλο, να μην μπορεί να βρει αντίδοτο ειδικά για τον τελευταίο. Όσο για την "Α", αποχαιρετά μια πολύ ιδιαίτερη χρονιά, με πρωτάθλημα ενός γύρου, με ανάμεικτα συναισθήματα, αφού ξεκίνησε τη σεζόν, με όνειρα πρωταθλητισμού, όμως η πανδημία, αλλά και η αγωνιστική της εικόνα, την έφεραν σε επικίνδυνη θέση, αποφεύγοντας όμως το φάσμα του υποβιβασμού εγκαίρως.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, μετά από ένα στείρο σε φάσεις πρώτο 20λεπτο, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν αρχικά στο 23ο λεπτό, με σουτ του Χασάι, στην περιοχή, που κόντραρε και έφυγε κόρνερ, από την εκτέλεση του οποίου, ο Σαββόπουλος πήρε αμαρκάριστος την κεφαλιά, όμως έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ. Στο 29', ο Μέγας Αλέξανδρος έφυγε στην κόντρα, ο γρήγορος Χασάι, έκανε το γύρισμα, όμως ο Μήτσιος με τα πόδια καθάρισε τη φάση. Στο 39ο λεπτό, ήρθε η σημαντικότερη ευκαιρία στο ματς, και πάλι για τους φιλοξενούμενους, όταν ο Καρανάσιος βγήκε σε θέση για γκολ στην πλάτη της άμυνας, όμως το τελείωμά του ήταν κάκιστο, και η μπάλα έφυγε άουτ. Η Αναγέννηση, παρά το γεγονός πως είχε την κατοχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων, δεν μπόρεσε να δημιουργήσει καταστάσεις στην εστία του Κοσμίδη, με μόνη φάση ένα σουτ του Μπαλαδήμα στα τελευταία λεπτά που κόντραρε στα σώματα, με το 0-0 να παραμένει ως την ανάπαυλα.

Στην επανάληψη, δεν άλλαξε η εικόνα του ματς, με την "Α" να κρατά την μπάλα, όμως του γηπεδούχους να δημιουργούν τελικές, όπως το σουτ του Σιαραφέρα, στο 55ο λεπτό, από μακριά, που έφυγε πάνω από τα δοκάρια. Στο 66ο λεπτό, ο Τόσκος πήρε την κεφαλιά, μαρκαρισμένος, με το Μήτσιο να μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα. Στο 73ο λεπτό, η επιθετική δραστηριότητα των φιλοξενούμενων καρποφόρησε, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Τζερεμέ, ο Σαββόπουλος πήρε την πρώτη κεφαλιά, και ο πλέον δραστήριος παίκτης τους, Χασάι, με δεύτερη, πολύ ωραία ψηλοκρεμαστή κεφαλιά, νίκησε το Μήτσιο, γράφοντας το 0-1. Στο 76ο λεπτό, ο Μέγας Αλέξανδρος άγγιξε και το 0-2, όταν μετά από εξαιρετική ατομική ενέργεια του Χασάι, ο Τζερεμές, που έχει αγωνιστεί στο παρελθόν στην Άρτα με τη φανέλα του Καραϊσκάκη, δοκίμασε ωραίο φαλτσαριστό σουτ, εκτός περιοχής, που έφυγε λίγο άουτ. Χρειάστηκε να φτάσουμε στο 78ο λεπτό, για να έρθει η πρώτη τελική στο τέρμα για την "Α", στο ματς, με το απευθείας φάουλ του Παπαρούνη να μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα ο Κοσμίδης. Στις καθυστερήσεις η Αναγέννηση, προσπάθησε με κάποιες στημένες μπάλες και κάποια γεμίσματα να φτάσει στην ισοφάριση, όμως έχοντας ως καλύτερη φάση ένα μακρινό σουτ του Τσελά, που μπλόκαρε και πάλι εύκολα ο Κοσμίδης, δεν τα κατάφερε, γνωρίζοντας την ήττα, με 0-1 και τερμάτισε στην 7η θέση της βαθμολογίας παρέα με τον Αμβρακικό Λουτρού.

Γκολ: Χασάι 73'

Διαιτητής: Χουλιάρας (Πρέβεζας/Λευκάδας)  Βοηθοί: Φραγκούλης (Πρέβεζας/Λευκάδας) - Νάστος (Πρέβεζας/Λευκάδας)  Παρατηρητής: Θάνος (Ηπείρου)

Αναγέννηση Άρτας (Νταλάκας) : Μήτσιος, Χεμπέγια, Γρηγορίου (75' Τσελά), Σχισμένος, Παπαρούνης, Γούλας (79' Αρτέμης), Μαργώνης, Κόλλινς, Κολιός (64' Μαλτέζος), Σιλιόγκας, Μπαλαδήμας (46' Κραμπής)

Μ. Αλέξανδρος Καλλιθέας (Δημητρίου) : Κοσμίδης, Τόσκος, Καρανάσιος (71' Καραμανίδης), Μήνος, Σαββόπουλος, Ευαγγέλου, Μηλιάτης, Σιαραφέρας, Παπαθανασίου (61' Σαββόπουλος Ε.), Τζερεμές (81' Μηλιάτης Δ.), Χασάι