ezgif.com gif maker 3

to kotetsi 834pix

zervantaridis banner 3

Ηττήθηκε από τον Πιερικό στην καλύτερή της εμφάνιση η ΑΕΠ Κοζάνης (φωτογραφίες)

Την εντός έδρας ήττα με σκορ 1-0, γνώρισε η ΑΕΠ Κοζάνης το απόγευμα του Σαββάτου από τον Πιερικό.

Επιμέλεια - Ρεπορτάζ - Φωτογραφίες: Χρήστος Τσαρτσιανίδης - Γιάννης Τοπαλίδης | www.top-sport.gr

Το παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του Βορείου Ομίλου της Football League.

Στο βροχερό ΔΑΚ Κοζάνης, η ΑΕΠ φιλοξένησε στην έδρα της τον «ιστορικό» Πιερικό, με στόχο ένα θετικό αποτέλεσμα, για ψυχολογικούς λόγους, ενόψει της δύσκολης συνέχειας του πρωταθλήματος.

Το αποτέλεσμα δεν ήρθε για ακόμα μία αγωνιστική, αλλά ήρθε η καλή εμφάνιση, που έδωσε ελπίδες για τα επόμενα παιχνίδια. Ο προπονητής της ΑΕΠ Κοζάνης, κύριος Roman Nádvorník πήρε άριστα στο τακτικό κομμάτι, αφού ξεκίνησε με ένα διαφορετικό σχήμα, από αυτό που μας έχει συνηθίσει, βάζοντας τριάδα αμυντικών, δίνοντας έμφαση και στον επιθετικό προσανατολισμό της ομάδας.

Ταυτόχρονα οι παίχτες των γηπεδούχων τήρησαν κατά γράμμα τις οδηγίες του προπονητή τους, κάνοντας την καλύτερη φετινή τους εμφάνιση, αφού έδειξαν συγκέντρωση και αυτοπεποίθηση στο παιχνίδι τους.

Παρ’ όλο αυτά, το πολύ γρήγορο γκολ του Δεμηρτζόγλου στο 10ο λεπτό για λογαριασμό του Πιερικού, έφερε τους «Πόντιους» σε θέση κυνηγού, αφού πάλεψαν μέχρι και το τέλος της αναμέτρησης για την ισοφάριση, χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Το ματς κινήθηκε σε ρηχά νερά από πλευράς ευκαιριών, αφού οι καιρικές συνθήκες και συγκεκριμένα η βροχή καθ’ όλη την διάρκεια, δυσκόλεψε τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών. Οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο, με τον Πιερικό να είναι καλύτερος στο πρώτο μέρος, σκοράροντας και το γκολ που του έδωσε τελικά τη νίκη, ενώ η ΑΕΠ Κοζάνης στο δεύτερο ημίχρονο, είχε τόσο την κατοχή της μπάλας, όσο και την πρωτοβουλία των κινήσεων μέσα στον αγωνιστικό χώρο, με τους φιλοξενούμενους να έχουν περισσότερο παθητικό ρόλο, κρατώντας με επιτυχία το υπέρ τους προβάδισμα.

Οι «βυσσινή» λίγο έλειψε να ισοφαρίσουν στο 82ο λεπτό, με τον Γιάννη Παπαδόπουλο να χάνει σημαντική ευκαιρία σε τετ α τετ, παίχτης που ξεχώρισε με την εμφάνισή του, στο κέντρο του γηπέδου.

Η πρώτη καλή φάση του παιχνιδιού, θα γίνει στο 6ο λεπτό από τον Βοριαζίδη, ο οποίος θα δεχτεί την κεφαλιά πάσα του Τσικόπουλο, θα κάνει δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, αλλά ο Καραγκιολίδης θα μπλοκάρει την μπάλα.

Η απάντηση του Πιερικού θα έρθει στο 10ο λεπτό, όπου στην πρώτη του καλή ευκαιρία θα ευτυχίσει να ανοίξει και το σκορ. Συγκεκριμένα ο Παπαδόπουλος μετά από ατομική προσπάθεια, θα μπει στην μεγάλη περιοχή από τα δεξιά, εκεί όπου θα πασάρει στον Δεμηρτζόγλου, ο οποίος με κοντινό πλασέ θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Ψαρρά, κάνοντας το 0-1 για τους φιλοξενούμενους.

Η επόμενη φάση ανήκει και πάλι στην ομάδα της Κατερίνης, όπου στο 14ο λεπτό, ο Μακρής θα βγάλει μπαλιά στον Γκατσολάρι, με τον τελευταίο να κάνει το σουτ, αλλά η μπάλα δεν θα του κάνει το χατίρι, αφού θα χτυπήσει στο κάθετο δοκάρι της εστίας και θα απομακρυνθεί από τους αμυντικούς της ΑΕΠ Κοζάνης, η οποία στάθηκε τυχερή στην συγκεκριμένη φάση.

Τέσσερα λεπτά αργότερα (18’), ο Τρομπούκης θα κάνει ένα δυνατό σου στην κίνηση έξω από την μεγάλη περιοχή, αλλά η μπάλα θα καταλήξει άουτ, λίγο δίπλα από το δοκάρι της εστίας του Καραγκιολίδη.

Κάπου εκεί ο ρυθμός της αναμέτρηση έπεσε και από τις δύο ομάδες, αφού η τελευταία σημαντική φάση θα γίνει στις καθυστερήσεις, με τον Γκατσολάρι να κάνει το πλασέ από το ύψος του πέναλτι και την μπάλα να καταλήγει λίγο άουτ.

Στο δεύτερο μέρος, είδαμε την ΑΕΠ Κοζάνης να είναι πιο πιεστική αλλά να έχει και περισσότερο την μπάλα στα πόδια της, κάνοντας ωραίος συνδυασμούς μέσα στον αγωνιστικό χώρο, κερδίζοντας αρκετά κόρνερ αλλά και φάουλ έξω από την περιοχή, στημένες φάσεις όμως που δεν εκμεταλλεύτηκε, αφού η άμυνα του Πιερικού δήλων παρών.

Έτσι η καλή εμφάνιση στο δεύτερο σαρανταπενάλεπτο, δεν έφτανε, αφού οι παίχτες της ΑΕΠ δεν μπορούσαν να βγάλουν τελικές φάσεις. Από την άλλη ο Πιερικός έδειξε διάθεση να κρατήσει το 1-0 μέχρι τέλους, αφού είχε περισσότερο παθητικό ρόλο, σ’ ένα φτωχό από πλευράς ευκαιριών, δεύτερο ημίχρονο.

Στο 61ο λεπτό, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Παπαδόπουλου, ο Κανταρτζής θα πιάσει την κεφαλιά, με τον Ψάρρα να πέφτει στην δεξιά γωνία και να αποκρούει την μπάλα.

Η σημαντικότερη ευκαιρία χάθηκε στο 82ο λεπτό όπως αναφέραμε και παραπάνω, με το Παπαδόπουλο να βγαίνει σε τετ α τετ, κάνοντας το πλασέ, αλλά ο Καραγκιολίδης θα αποκρούσει την μπάλα σε κόρνερ, σώζοντας έτσι την ομάδα του από την ισοφάριση.

Η ΑΕΠ Κοζάνης πίεσε μέχρι τέλους ψάχνοντας ένα γκολ, το οποίο δεν ήρθε ποτέ, με τον Καλατζή να σφυρίζει για τελευταία φορά και τον Πιερικό να παίρνει ένα σημαντικό «τρίποντο», φτάνοντας τους 13 βαθμούς, πλησιάζοντας τους πρωτοπόρους.

Από την άλλη, παίχτες και τεχνικό τιμ της ΑΕΠ Κοζάνης, μένουν με μία γλυκόπικρη γεύση, αφού παρά την καλύτερη εμφάνιση της χρονιάς, δεν μπόρεσαν να πάρουν κάτι θετικό από το ματς.

Την επόμενη αγωνιστική (Τετάρτη 28 Απριλίου), οι «Πόντιοι» θα φιλοξενήσουν στο ΔΑΚ Κοζάνης την ομάδα της Τρίγλιας, ενώ ο Πιερικός θα παίξει εντός με την Βέροια.

Τέλος να σημειώσουμε πως η διαιτησία ήταν πολύ καλή.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΑΕΠ Κοζάνης: (Roman Nádvorník) Ψαρράς, Τρομπούκης, Τσικόπουλος, Κοτταρίδης, Καραγιαννίδης, Ντούκα, San Jin Lee (61’ Κυριαλάνης), Παπαδόπουλος, Νικολίτσας, Βοριαζίδης (61’ Ντινόπουλος), Φωλίνας

Πιερικός: Καραγκιολίδης, Χαρτσιας, Γιαλαμίδης, Κανταρτζής, Τακίδης, Μακρής, Παπαδόπουλος (79’ Μηλιώτης), Δεμηρτζόγλου (79’ Bojoli), Κυβελίδης (70’ Τοπαλίδης), Ίτσιος (Ίντζόγλου), Γκατσολάρι

Διαιτητής: Καλατζής

Βοηθοί: Μανάσης | Αναστασίου

4ος: Τσιοφλίκη