SirTheodor834

ezgif.com gif maker 3

to kotetsi 834pix

zervantaridis banner 3

Το «πάλεψε» για ένα ημίχρονο η ΑΕΠ Κοζάνης γνωρίζοντας την ήττα από τον Ολυμπιακό Βόλου (φωτογραφίες)

Εντός έδρας ήττα με σκορ 3-1 υπέστη η ομάδα της ΑΕΠ Κοζάνης, από τον Ολυμπιακό Βόλου, το απόγευμα της Τετάρτης, στο Δημοτικό Στάδιο Κοζάνης

, ξεκινώντας την χρονιά με δύο ήττες.

Το παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του Βόρειου Ομίλου της Football League.

Οι «Πόντιοι» έδωσαν το πρώτο εντός έδρας ματς της χρονιάς, με το νέο προπονητή της ομάδας, κύριο Roman Nadvornik, να κάθετε στον πάγκο, έχοντας για βοηθό τον  Χάρη Βοριαζίδη, ο οποίος μετέφερε ανά τακτά χρονικά διαστήματα τις οδηγίες στους παίχτες.

Η Αθλητική Ένωση Ποντίων Κοζάνης, στάθηκε καλά στο πρώτο ημίχρονο, αφού ο Ολυμπιακός Βόλου δεν μπόρεσε να γίνει όσο απειλητικός θα ήθελε, με το 0-0 να είναι και το σκορ του πρώτου μέρους. Στην επανάληψη όμως είδαμε ένα διαφορετικό ματς, αφού οι φιλοξενούμενοι έδειξαν πιο αποφασισμένοι, σκοράροντας τρία γκολ, την στιγμή που η ΑΕΠ δεν είχε κάποιο προσανατολισμό, χάνοντας την συγκέντρωσή της.

Το σκορ άνοιξε ο Παπαδημητρίου στο 50ο λεπτό, ενώ ο Βουκελάτος με ένα πανέμορφο γκολ διπλασίασε τα τέρματα του Ολυμπιακού Βόλου στο 60’. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 65ο λεπτό με γκολ του αμυντικού Τρομπούκη, ενώ το τελικό 3-1 της αναμέτρησης έγραψε και πάλι ο Παπαδημητρίου στο 74ο λεπτό.

Να τονίσουμε πως το παιχνίδι πραγματοποιήθηκε κε κλεισμένων των θυρών, λόγω της πανδημίας του κορωνοϊού, ενώ τα μέτρα προστασίας μέσα στον αγωνιστικό χώρο ήταν αυστηρά.

Στο πρώτο 45λεπτο είδαμε ένα «νωθρό» παιχνίδι και από τις δύο ομάδες, αφού έψαχναν να βρουν τον ρυθμός τους, με την κατοχή να είναι μοιρασμένη. Η πρώτη καλή ευκαιρίαγια την ΑΕΠ Κοζάνης έγινε στο 24ο λεπτό, με τον Πάλλα να κάνει το σουτ στα όρια της μεγάλης περιοχής και τον Ξενοδόχοβ να μπλοκάρει την μπάλα. Ο Ολυμπιακός Βόλου, ενώ προσπαθούσε δεν μπορούσε να βγάλει κάποια καλή τελική στην αντίπαλη εστία, μέχρι που φτάσαμε στο 41ο λεπτό, εκεί που ο Γράικος έκανε την σέντρα, ο Τσαγκαλίδης έπιασε κοντινή κεφαλιά, αλλά η μπάλα θα περάσει ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Ψάρρα.

Στο 45ο λεπτό, ο Λι θα γεμίσει στην μεγάλη περιοχή, εκεί όπου ο Πάλλας ο πλάγια θέση θα κάνει κάτι σαν σέντρα σουτ, αλλά ο Ξενοδόχοβ θα μπλοκάρει σταθερά την μπάλα.

Αυτές οι τρεις φάσεις ήταν ότι καλύτερο είδαμε στο πρώτο ημίχρονο, με τις ομάδες να αποχωρούν προς τα αποδυτήρια χωρίς σκορ.

Στο δεύτερο μέρος τα πράγματα άλλαξαν, αφού είδαμε συνολικά τέσσερα γκολ και έναν Ολυμπιακό Βόλου πιο αποφασισμένο για τη νίκη. Σε αντίθεση, η ΑΕΠ Κοζάνης δεν άντεξε στην πίεση που άσκησε ο αντίπαλος, βγάζοντας μία διαφορετική εικόνα σε σχέση με το πρώτο μέρος.

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν στο 48ο λεπτό, όπου μετά από σέντρα φάουλ του Κόλα, ο Παπακώστας με κεφαλιά θα υποχρεώσει τον Ψαρρα να μπλοκάρει την μπάλα.

Στο επόμενο λεπτό, ο Βασίλης Πάλλας με απευθείας εκτέλεση φάουλ θα απειλήσει για την ΑΕΠ Κοζάνης, αλλά ο Ξενοδόχοβ και πάλι θα μπλοκάρει την μπάλα.

Στο 50ο λεπτό, έπειτα από συρτή σέντρα του Βουκελάτου, ο Παπαδημητρίου θα κάνει το πλασέ από το ύψος του πέναλτι, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του  Ψαρρα, κάνοντας το 1-0 για τον Ολυμπιακό Βόλου.

Η ΑΕΠ Κοζάνης έψαχνε αντίδραση μετά το γρήγορο γκολ των φιλοξενούμενων στο δεύτερο μέρος, αλλά ο Βουκελάτος είχε άλλη άποψη. Συγκεκριμένα ο χαφ του Ολυμπιακού, θα πάρει την μπάλα από τα αριστερά, με ωραία κίνηση θα περάσει τον Τρομπούκη, θα μπει στην περιοχή και με ένα πανέμορφο σουτ θα στείλει την μπάλα στα γάμα της εστίας, σημειώνοντας το 2-0 για την ομάδα του, μ’ ένα εξαιρετικό γκολ.

Οι «Πόντιοι» παρά την ψυχρολουσία, θα βρουν απάντηση στο 65ο λεπτό, με τον Τρομπούκη να παίρνει το «ριμπάουντ» μετά το δοκάρι της ΑΕΠ και με σουτ θα μειώσει σε 2-1, ανεβάζοντας την ψυχολογία της ομάδας.

Το ματς όμως δεν εξελίχθηκε θετικά για τους νεοφώτιστους της κατηγορίας, αφού στο 74ο λεπτό, ο Παπαδημητρίου μετά από  ατομική προσπάθεια, θα κάνει το σουτ έξω από την περιοχή, ο Ψαρρας δεν θα υπολογίσει καλά και ενώ ακούμπησε την μπάλα, αυτή θα καταλήξει στα δίχτυα για το τελικό 3-1.

Από εκεί και πέρα και όσο περνούσε η ώρα, το ματς ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, αφού ο Ολυμπιακός Βόλου δεν επέτρεψε στην ΑΕΠ Κοζάνης να πλησιάσει με αξιώσεις την περιοχή του.

Έτσι το τελευταίο σφύριγμα της λήξης από την κυρία Τσιοφλίκη, έδωσε το «τρίποντο» της νίκης στον Ολυμπιακό Βόλου, ο οποίος έφτασε τους 6 βαθμούς.

Από την άλλη η ΑΕΠ Κοζάνης παρέμεινε χωρίς βαθμό, μετά τις πρώτες δύο αγωνιστικής της Football  League.

Την επόμενη αγωνιστική, οι «Πόντιοι» θα αντιμετωπίσουν εκτός έδρας τον Αλμωπό Αριδαίας.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΑΕΠ Κοζάνης: (Roman Nadvornik) Ψαρρας, Τρομπούκης, Κυριαλάνης, Κοτταρίδης (68’ Ντούκα), Καραγιαννίδης, Ταΐρης, San-Jin Lee (79’ Τσελέπης), Παπαδόπουλος (79’ Τσιάρας), Καρακατσάνης (46’ Τσικόπουλος), Πάλλας, Βοριαζίδης (68’ Φωλίνας)

Στον πάγκο: Σταυρίδης, Βοριαζίδης Μ., Αιχμαλωτίδης, Αγρογιάννης

Ολυμπιακός Βόλου: (Στέφανος Ξηροφώτος) Ξενοδόχοβ, Αγροδήμος (46’ Παπακώστας), Βασιλούδης (46’ Βουκελάτος), Γιαννίτσης, Γράικος (89’ Χολέβας), Κόλα, Μπουτζίκος, Filipovic, Παπαδημητρίου (84’ Dupic), Σκοπελίτης (77’ Πατρωνης), Τσαγκαλίδης

Στον πάγκο: Κατσούκης, Λαδάς, Μπέικος, Ρόκας

Διαιτητής: Ανδρομάχη Τσιοφλίκη

Βοηθοί: Νίκος Δημόπουλος | Μιχάλης Μανασής

4ος: Κωνσταντίνος Μπούμπας

Παρατηρητής: Συμεών Σπύρου

Περισσότερες φωτογραφίες (ΠΑΤΗΣΤΕ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΜΠΛΕ ΕΙΝΟΔΙΟ ΤΟΥ FACEBOOK ΓΙΑ ΝΑ ΤΙΣ ΕΜΦΑΝΙΣΕΙ):

Football League (Βόρειος Όμιλος | 2η Αγωνιστική) ΑΕΠ Κοζάνης - Ολυμπιακός Βόλου 1-3 Φωτογραφίες: Χρήστος Τσαρτσιανίδης www.top-sport.gr