Σπουδαία νίκη για την Α.Ε.Π. Καραγιαννίων κόντρα στο Σούλι Παραμυθιάς με «buzzer beater» του «ήρωα» Πασχαλίδη (φωτογραφίες)

Μία τεράστια νίκη κατάφερε να πάρει η πρωτοπόρος Α.Ε.Π. Καραγιαννίων απέναντι στην δυνατή ομάδα του Σουλίου Παραμυθιάς με σκορ 3-1.

Το παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής του 4ου Ομίλου της Γ Εθνικής Κατηγορίας.

Από «μοιραίος», «ήρωας» ο Δημήτρης Πασχαλίδης. Ο παίχτης της Α.Ε.Π. Καραγιαννίων και ενώ η ομάδα του ήταν μπροστά στο σκορ με 1-0 χάρις στο γκολ του Βασίλη Πάλλα, με αυτογκόλ στο 81ο λεπτό της αναμέτρησης έφερε το παιχνίδι στα ίσα (1-1), αφήνοντας όμως το καλύτερο για το τέλος, αφού πήρε το «αίμα του πίσω» σκοράροντας στο 91ο λεπτό, χαρίζοντας μία πολύτιμη νίκη στην ομάδα του, ενόψει της συνέχειας.

Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Ντινόπουλος στο 95ο λεπτό, γράφοντας το τελικό 3-1, μές σε έξαλλους πανηγυρισμούς, τόσο των συμπαιχτών του, όσο και των φιλάθλων που βρέθηκαν στο γήπεδο του ΔΑΚ Κοζάνης.

Δυστυχώς όμως το ματς δεν τελείωσε κάτω από ιδανικές συνθήκες, διότι μετά το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Σιδηρόπουλου, ξέσπασαν μικροεπεισόδια, τόσο μέσα στον αγωνιστικό χώρο, όσο και έξω από αυτόν. Πιο συγκεκριμένα όλα ξεκίνησαν όταν αποβλήθηκε ο προπονητής της Α.Ε.Π. Καραγιαννίων κύριος Κατακαλίδης στις καθυστερήσεις του αγώνα. Κάπου εκεί, υπήρξε έντονος διάλογος με φιλάθλους του Σουλίου Παραμυθιάς, με τα πνεύματα να οξύνονται , αφού πιάστηκαν στα χέρια και παίχτες των ομάδων. Μάλιστα υπήρξε και εισβολή φιλάθλου των φιλοξενούμενων, όπου τα είχα «βάλει» με παίχτη της Α.Ε.Π. Καραγιαννίων, με τους ψυχραιμότερους και τις αστυνομικές δυνάμεις που βρέθηκαν στο γήπεδο να ηρεμούν την κατάσταση μετά από λίγα λεπτά. Σίγουρα τέτοιες σκηνές δεν τιμούν το άθλημα, αλλά δυστυχώς έχουν γίνει συχνό φαινόμενο στα γήπεδα της Ελλάδας.

Βέβαια παρά τα όσα συνέβησαν στα τέλος, η συμπεριφορά τόσο των φιλοξενούμενων όσο και των γηπεδούχων ήταν κόσμια καθ' όλη την διάρκεια της αναμέτρησης.

Στα αγωνιστικά το παιχνίδι ήταν αγωνιώδες μέχρι και το τελευταίο δευτερόλεπτο, με πολλές εναλλαγές συναισθημάτων εκατέρωθεν.

Από τη μία πλευρά η ομάδα της Α.Ε.Π. Καραγιαννίων κυριάρχησε στον πρώτο μέρος, χάνοντας ευκαιρίες στην αντίπαλη εστία, με τον Πάλλα να κάνει το 1-0 στο 24ο λεπτό, βάζοντας σε θέση οδηγού τους «Πόντιους». Από την άλλη, το Σούλι Παραμυθιάς προσπαθούσε με πολλά τρεξίματα στη μεσαία γραμμή, αλλά δεν μπόρεσε να γίνει τόσο απειλητικό στο πρώτο σαρανταπεντάλεπτο.

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι έδωσαν χώρο στους «πράσινους», οι οποία ανέβασαν τις γραμμές τους, αλλά υστερούσαν στην τελική προσπάθεια, πιέζοντας όμως την Α.Ε.Π. Καραγιαννίων. Ο στόχος της Παραμυθιάς ήταν να ισοφαρίσει, κάτι που πέτυχε στο 81ο λεπτό, με τον Πασχαλίδη να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Και ενώ όλα έδειχναν ότι οι δύο ομάδες θα «μοιραστούν» τον βαθμό της ισοπαλίας, ο Δημήτρης Πασχαλίδης είχε άλλη άποψη, κάνοντας με κοντινό πλασέ το 2-1 στο 91ο λεπτό. Στις καθυστερήσεις οι παίχτες του κύριου Τζιάρα ανέβηκαν ψηλά ψάχνοντας και πάλι το γκολ της ισοφάρισης, που είχε ως αποτέλεσμα να δεχτούν και τρίτο γκολ στην αντεπίθεση από τον Ντινόπουλο.

Το παιχνίδι ξεκίνησε δυναμικά για την Α.Ε.Π. Καραγιαννίων, αφού μόλις στο 3ο λεπτό θα χαθεί σημαντική ευκαιρία, με το πλασέ του Ταφαρλή μετά την πάσα του Τσικόπουλου να περνάει ελάχιστα έξω. Στο 7ο λεπτό, ο Πασχαλίδης θα σκοράρει με κεφαλιά, αλλά το γκολ θα ακυρωθεί, με τον διαιτητή Σιδηρόπουλο να υποδεικνύει φάουλ σε σπρώξιμο του παίχτη της Α.Ε.Π.

Στο 17ο λεπτό, μετά από άστοχο συρτό σουτ του Πασχαλίδη, η μπάλα θα φτάσει στον Τσικόπουλο, ο οποίος από κοντινή απόσταση θα κάνει το πλασέ, αλλά ο Πατσιούρας θα αποκρούσει σωτήρια την μπάλα. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, έπειτα από σέντρα του Πάλλα, ο Τσικόπουλος θα πιάσει το σουτ στην κίνηση, αλλά η μπάλα θα κοντράρει και θα περάσει ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι σε κόρνερ.

Η πίεση της Α.Ε.Π. Καραγιαννίων απέφερε καρπούς, αφού στο 24ο λεπτό ο Βασίλης Πάλλας με σουτ μέσα από την περιοχή, θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα, αφού πρώτα αυτή κοντράρει σε αμυντικό για το 1-0.

Από εκεί και πέρα ο ρυθμός έπεσε στο παιχνίδι, αφού έπρεπε να φτάσουμε στο 40ο λεπτό για να δούμε τελική φάση, με τον Ντόκο να κάνει το σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή και τον Ψαρρά να μπλοκάρει την μπάλα.

Έτσι το 1-0 παρέμεινε έως την ανάπαυλα.

Στο δεύτερο μέρος η Α.Ε.Π. φάνηκε να δίνει μέτρα στο Σούλι Παραμυθιάς, με τους φιλοξενούμενους να παίζουν πιο συγκεντρωμένα. Μάλιστα στο 63ο λεπτό λίγο έλειψε να ισοφαρίσουν, με τον Ψαρρά να βγαίνει εκτός εστίας, να μην υπολογίζει καλά, αφού ο Παπαδόπουλος θα «τσιμπήσει την μπάλα, κάνοντας το σουτ σε κενή εστία από διαγώνια θέση έξω από τη μεγάλη περιοχή, αλλά ο Σερσέμης θα σώσει την μπάλα πάνω στην γραμμή του τέρματος.

Στο 74ο λεπτό, ο Ντινόπουλος για λογαριασμό της Α.Ε.Π. θα χάσει σημαντική ευκαιρία να τελειώσει την υπόθεση νίκη, αφού σε τετ α τετ θα κάνει το πλασέ, αλλά ο Ταχιας θα απομακρύνει την μπάλα πάνω στη γραμμή.

Τα λεπτά περνούσαν και όσο οι παίχτες του κύριου Κατακαλίδη δεν σφράγιζαν το «τρίποντο» της νίκης, το Σούλι Παραμυθιάς ήταν ακόμα μέσα στο ματς, αφού το 1-0 ήταν εύθραυστο. Αυτό αποδείχτηκε στο 81ο λεπτό της αναμέτρησης, με τον Ντόκο να κάνει τη σέντρα στο ύψος του πέναλτι και τον Πασχαλίδη στην  προσπάθεια του να διώξει την μπάλα με το κεφάλι, θα τη στείλει «συστημένη» στα δίχτυα της ομάδας του, με την Παραμυθιά να ισοφαρίζει σε 1-1 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς, φιλάθλων και παιχτών.

Η συνέχεια όμως επιφύλασσε εκπλήξεις! Στο 89ο λεπτό, παίχτες και προπονητικό επιτελείο της Α.Ε.Π. Καραγιαννίων θα διαμαρτυρηθούν με έντονο ύφος τόσο στον διαιτητή Σιδηρόπουλο, όσο και στον πρώτο βοηθό, ζητώντας χέρι σ που έγιναν όπως επικαλούνται οι άνθρωποι της Α.Ε.Π. μέσα στην περιοχή. Ένα λεπτό αργότερα και με την συμπλήρωση των 90’ λεπτών, ο Τσικόπουλος με κεφαλιά από κοντινή απόσταση θα υποχρεώσει τον Πατσιούρα σε σπουδαία επέμβαση, διώχνοντας την μπάλα σε κόρνερ.

Από την εκτέλεση του κόρνερ θα έρθει και το γκολ της νίκης για του «βυσσινί». Πιο συγκεκριμένα μετά από φάση διαρκείας και αναμπουμπούλα στην άμυνα της Παραμυθιάς, η μπάλα θα φτάσει στον Πασχαλίδη, όπου από κοντινή απόσταση θα κάνει το σουτ, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το 2-1 της Α.Ε.Π. Καραγιαννίων. Ακολούθησε «πανδαιμόνιο» με πανηγυρισμούς από φιλάθλους και παίχτες.

Στο 94’ μετά από συμβουλή του πρώτου βοηθού, ο διαιτητής θα αποβάλει τον προποητή της Α.Ε.Π. Νίκο Κατακαλίδη, ο οποίος ζούσε έντονα τις τελευταίες στιγμές του ματς. Και ενώ ο προπονητής έχει ανοίξει διάλογο με την φιλάθλους των φιλοξενούμενων, ο Ντινόπουλος στο 95’ θα φύγει στην αντεπίθεση, περνώντας και τον τερματοφύλακα όπου σε κενή εστία αλλά από δύσκολη διαγώνια θέση, θα βάλει το κερασάκι στην τούρτα, για το τελικό 3-1.

Κάπου εκεί ακούστηκε και το τελευταίο σφύριγμα της λήξης από τον κύριο Σιδηρόπουλο, το οποίο έδωσε ένα σημαντικό «τρίποντο» στην Α.Ε.Π. Καραγιαννίων, κόντρα σε μία πόλη καλή ομάδα, όπως είναι το Σούλι Παραμυθιάς.

Δυστυχώς όπως γράψαμε και πιο πάνω, ακολούθησαν κάποια μικροεπεισόδια και σκηνές που δεν έχουν καμία θέση στον αθλητισμό.

Α.Ε.Π. Καραγιαννίων: (Νίκος Κατακαλίδης) Ψαρράς, Ηλίας (67’ Σβίρος), Πασχαλίδης (94’ Τσιάρας), Κοτταρίδης, Σερσέμης, Παπαδόπουλος, Εμμανουήλ, Ταφαρλής, Τσικόπουλος, Πάλλας (75’ Μπόνιος), Ντινόπουλος

Σούλι Παραμυθιάς: (Βαγγέλης Τζιάρας) Πατσιούρας, Κάγια (46’ Βασιλείου), Τάτσης, Τάχιας, Βασιλειάδης, Μώκος, Κωσταμένας (73’ Παπαρούνας), Αναστασιάδης (84’ Παππάς), Παπαδόπουλος (82’ Διαμαντής), Γεωργάκης

Διαιτητής: Σιδηρόπουλος

Βοηθοί: Δεμερτζής | Ταγκαλίδης