Α' Ε.Π.Σ. Καστοριάς: Συνέχισαν με νίκες Βογατσικό και Καλλιθέα - Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία

Ευρεία νίκη για την Ομόνοια Βογατσικού και τον Μέγα Αλέξανδρο Καλλιθέας σε Χλόη και Αμπελόκηπους

αντίστοιχα, ενώ, αγχωτική νίκη πήρε ο Ηρακλής Πολυκάρπης στο Τοιχιό, με αποτέλεσμα μετά την ολοκλήρωση της 13ης αγωνιστικής, η κορυφή να παραμείνει αμετάβλητη.

Οι… φουριόζες «αρκούδες» της Ομόνοιας Βογατσικού πήραν εύκολα τη νίκη εκτός έδρας από τον Κάστορα με σκορ 0-8 και πανηγύρισαν την 6η νίκη μακριά από το γήπεδό τους και 11η συνολικά!

Η ομάδα του Νίκου Εμμανουηλίδη, συνεπείς στις καλές εμφανίσεις, πέτυχε τέσσερα τέρματα στο πρώτο ημίχρονο με τους: Κώστα Αντωνιάδη στο 10′ (0-1), τον Χρήστο Νούλα στο 18′ (0-2), τον Κυριακού (αυτογκόλ) στο 37′ (0-3) και τον Παρασκευόπουλο στο 40′ (0-4) και καθάρισαν από νωρίς το ματς. Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι δεν κατέβασαν στροφές και σημείωσαν ακόμη τέσσερα γκολ με τον Χρήστο Νούλα να ανεβάζει τον… πήχη του σκορ στο 50′ (0-5) και στο 58′ (0-6) και τον Τσολακάκη στο 72′ (0-7) και στο 73′ να διαμορφώνει το τελικό 0-8. Έτσι, μετά το πέρας της 13ης αγωνιστικής η Ομόνοια παρέμεινε μόνη της στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Ευρεία νίκη πέτυχε και ο Μέγας Αλέξανδρος Καλλιθέας στους Αμπελόκηπους επικρατώντας της τοπικής Δόξας με σκορ 2-6. Οι παίκτες του Πασχάλη Δημητρίου μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, πέτυχαν τέσσερα γκολ στο πρώτο κιόλας ημίχρονο με τον Γιάννη Χασάι να ανοίγει το σκορ (0-1) στο 19′, τον Φάνη Μήνο να κάνει το 0-2 στο 25′, τον Βασίλη Μηλιάτη στο 29′ το 0-3 και το 0-4 πάλι με τον Χασάι στο 41′.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι έριξαν τον ρυθμό τους και οι «μαυραετοί» κατάφεραν να μειώσουν σε 1-4 στο 47′ με τον Νίκο Ζυγούρα. Τα επόμενα δύο γκολ της Καλλιθέας ήρθαν από τους νεαρούς Γιαννικώτσιο και Κραγιάννη στο 75′ και 86′ αντίστοιχα, ενώ το τελικό 2-6 διαμόρφωσε ο Βαμβάς στο 87′. Οι «κυανοκίτρινοι» διεύρυναν το αήττητο σερί τους -να θυμίσουμε πως είναι οι μοναδικοί που δεν έχουν χάσει φέτος στο πρωτάθλημα- και συνεχίζουν να βρίσκονται σε απόσταση αναπνοής από την Ομόνοια Βογατσικού.

Αγχωτική νίκη πέτυχε στο Τοιχιό ο Ηρακλής Πολυκάρπης, κόντρα στην ΑΕ Βιτσίου με σκορ 0-1. Οι «πράσινοι» του Γιώργου Σαββίδη, τα βρήκαν… σκούρα απέναντι στους «Ενωσίτες», που στάθηκαν καλά στο γήπεδο αλλά τελικά δεν κατάφεραν να πάρουν τον πρώτο τους βαθμό στο φετινό πρωτάθλημα. Την λύση στον Ηρακλή έδωσε τελικά ο Πέτρος Τερέζιου στα τελευταία λεπτά του αγώνα (89′) όπου και πέτυχε το μοναδικό γκολ της ομάδα του.

Στο μηδέν κόλλησαν Παναργειακός και Γράμμος Μαυροχωρίου στην μεταξύ τους αναμέτρηση στο Άργος Ορεστικό με αποτέλεσμα να έρθουν ισόπαλοι με σκορ 0-0 και να μοιραστούν από έναν βαθμό.

Με το διπλό -και μάλιστα με ανατροπή- απέδρασε ο Νταηλάκης από την Πεντάβρυσο, της οποίας και επικράτησε με σκορ 1-2. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Δημήτρη Δρανιτσάρη στο 45′, όμως οι «κυανόμαυροι» του Γιάννη Τσεμπερίδη έφεραν το παιχνίδι στα… ίσια στο 76′ με τον Καραβασίλη. Το νικητήριο γκολ του Νταηλάκη πέτυχε στα… χασομέρια (90’+1′) ο Δημήτρης Στρυμπώνης.

Τον μοναδικό «άσσο» της αγωνιστικής πέτυχε η ΑΕ Γραμμοχωρίων που επικράτησε της Δόξας Κορησού με σκορ 2-1. Τα «ελάφια» του Βασίλη Αντωνίου άνοιξαν το σκορ στο 34′ με τον Λάμπρο Νικολαΐδη και με τον Γρηγόρη Μήλιο έκανα το 2-0 στο 55′. Δύο λεπτά αργότερα οι «μαυραετοί» του Μηλιάτη κατάφεραν να μειώσουν σε 2-1. Τέλος να αναφέρουμε πως η ομάδα των Γραμμοχωρίων ολοκλήρωσε το παιχνίδι με έναν παίκτη λιγότερο, καθώς ο Λάμπρος Νικολαΐδης αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.