ezgif.com gif maker 3

to kotetsi 834pix

zervantaridis banner 3

Super Cup Ε.Π.Σ. Κοζάνης: Το «σήκωσε» ο Μακεδονικός Φούφα κόντρα στη Σιάτιστα (φωτογραφίες)

Το Σούπερ Καπ της Ε.Π.Σ. Κοζάνης για το 2018 κατέκτησε η ομάδα του Μακεδονικού Φούφα

, κερδίζοντας στον μεγάλο τελικό με σκορ 1-0.

Το παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στο Δημοτικό Στάδιο της Κοζάνης, μπροστά σε περίπου 300 φιλάθλους, αψηφώντας τις υψηλές θερμοκρασίες.

Το «χρυσό» γκολ της αναμέτρησης που έδωσε το τρόπαιο στον Μακεδονικό Φούφα, σημείωσε ο Μαυροματίδης στο 73ο λεπτό, με καταπληκτικό γυριστό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή.

Οι δύο ομάδες έδωσαν το πρώτο επίσημο ματς της χρονιάς, με την ζέστη να επηρεάζει τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών μέσα στον αγωνιστικό χώρο, με τους παίχτες να έχουν άριστο κλίμα μεταξύ τους, αφού στο τέλος φωτογραφήθηκαν όλοι μαζί, δείχνοντας πως είναι αντίπαλοι μόνο για 90 λεπτά.

Το πρώτο μέρος από πλευράς φάσεων ήταν πολύ «φτωχό», αφού αμφότεροι έψαχναν τα πατήματα τους για αρκετά λεπτά.

Η πρώτη καλή φάση του ματς έγινε στο 29ο λεπτό, όπου μετά από κόντρα η μπάλα θα φτάσει στον Ταφαρλή, ο οποίος θα κάνει προβολή στην μπάλα, στέλνοντας την στο κάθετο δοκάρι της εστίας.

Ο Μακεδονικός Φούφα βρήκε απάντηση στο 31ο λεπτό, με τον Χαραλαμπίδη να εξαπολύει δυνατό σουτ εκτός περιοχής και την μπάλα να καταλήγει ελάχιστα άουτ.

Αυτές οι δύο φάσεις ήταν ότι καλύτερο είδαμε στο πρώτο 45λεπτο του παιχνιδιού, με τις ομάδες να αποχωρούν για τα αποδυτήρια χωρίς σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι άνοιξε, με Φούφα και Σιάτιστα να ψάχνουν το γκολ που ίσως θα τους έδινε και το Κύπελλο του Σούπερ Καπ. Στο 52ο λεπτό, μετά από πάσα του Τσούκρα στον Παπαγαθονίκου, ο τελευταίος θα κάνει δυνατό σουτ με την μπάλα να περνάει ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι.

Στο 59’ ο Τοπάλης από πλευράς Μακεδονικού Φούφα, θα κάνει και αυτός με τη σειρά του το σουτ, αλλά η μπάλα θα κοντράρει σε αμυντικούς και θα περάσει σε κόρνερ. Στο 67’ ο Μαυροματίδης με κοντινό πλασέ δεν θα μπορέσει να στείλει την μπάλα εντός εστίας, αφού αυτή θα κοντράρει και θα καταλήξει κόρνερ.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό, η Σιάτιστα θα απαντήσει με αντεπίθεση του Ταφαρλή, ο οποίος θα πασάρει σωστά στον Μπατσή, με τον τελευταίο να κάνει σκαφτό πλασλε και την μπάλα να καταλήγει δίπλα από το δοκάρι σε άουτ.

Στο 73ο λεπτό όμως, η μπάλα θα στρωθεί στον Μαυροματίδη, με τον επιθετικό του Φούφα να εξαπολύει δυνατό γυριστό σουτ εκτός περιοχής στέλνοντας την μπάλα στο «γάμα» της εστίας του Πάντου, ο οποίος εκτινάχθηκε, χωρίς όμως να μπορέσει να κάνει κάτι, στο εντυπωσιακό γκολ που έβαλε ο Μαυροματίδης για το 1-0.

Στο 91ο λεπτό, ο Καρασιούνας θα κάνει το σουτ από κοντινή απόσταση, αλλά ο Πάντος θα αποκρούσει την μπάλα με τα πόδια. Στο 93ο λεπτό, ο Δημήτρης Ταφαρλής λίγο έλειψε να στείλει το ματς στην παράταση, αφού είδε την μπάλα μετά το δυνατό σουτ που έκανε να χτυπάει στο κάθετο δοκάρι της εστίας του Δημητριάδη και να καταλήγει άουτ.

Το τελευταίο σφύριγμα της αναμέτρησης από τον κύριο Γεωργιάδη, έδωσε το Σούπερ Καπ στον Μακεδονικό Φούφα.

Μετά το πέρας του παιχνιδιού, πραγματοποιήθηκαν οι απονομές σε ομάδες και διαιτητές, με τον αρχηγό του Μακεδονικού Φούφα να παραλαμβάνει το τρόπαιο του νικητή. Να τονίσουμε πως ο τελικός έκλεισε με μία πολύ όμορφη εικόνα, αφού οι δύο «Μακεδονικοί» φωτογραφήθηκαν όλοι μαζί!

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Μακεδονικός Σιάτιστας: (Καραμπατζάκης) Πάντος, Μπούρτσος, Μούστα, Μπατσής, Μπόζιαρης, Τσακνάκης, Τσούκρας Χ., Σβίρος (66’ Εράλντι), Τσούκρας Γ.(77’ Λιάμης), Ταφαρλής, Παπαγαθονίκου (69’ Ντόλιας)

Μακεδονικός Φούφα: (Σαμαράς) Δημητριάδης, Σιδηρόπουλος, Χαραλαμπίδης (37’ Φωτιάδης), Κοπατσάτης, Τζουβάρας, Τακίδης, Καλογιαννίδης, Τοπάλης, Χάιτας (52’ Μόσχος), Ματούλας (77’ Καρασιούνας), Μαυροματίδης

Διαιτητής: Γεωργιάδης

Βοηθοί: Βογδόπουλος - Πανυτσίδου

Τέταρτος: Τσούλης

Γιατρός: Κωνσταντίνος Δακής