ezgif.com gif maker 3

to kotetsi 834pix

zervantaridis banner 3

Γ' Ε.Π.Σ. Κοζάνης: Α.Ο. Κρόκου - Πρόοδος Μεταξά 2-1 (αναβληθέν)

Στο γήπεδο της Ε.Π.Σ. Κοζάνης (πλαστικό) έγινε ο αναβληθέντας αγώνας με την ομάδα του Κρόκου.

Παρά τις πολλές απουσίες, η ομάδα του Μεταξά ήταν ανώτερη από τους γηπεδούχους, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά δεν κατάφερε να πάρει ούτε βαθμό.

Το περίεργο είναι ότι οι γηπεδούχοι στην κυριολεξία σε όλο το ματς είχαν μόνο δύο ευκαιρίες (έβαλε το χεράκι του και ο διαιτητής) και σκόραραν και στις δύο.

Το πρώτο ημίχρονο σχεδόν κύλισε χωρίς φάσεις, το δεύτερο ανήκε αποκλειστικά στην ομάδα μας η οποία έχασε αρκετές και καλές ευκαιρίες για γκολ.

Φάσεις και γκολ.

Στο 10΄ φάουλ του Μόσχου Κ. μόνος ο Πατιάς Μ. δεν μπόρεσε για λίγο να πιάσει από κοντά την κεφαλιά και η μπάλα πέρασε άουτ.

Στο 25΄ μακρινό σουτ του Μπλαχάβα Χ. άουτ.

Στο 34΄ νέο φάουλ του Μόσχου Κ., η μπάλα βρήκε στο κεφάλι αμυνόμενου και κατέληξε κόρνερ γλύφοντας σχεδόν το γάμα του δοκαριού.

Στο 39΄ η μοναδική φάση των γηπεδούχων στο Α΄ ημιχρ. Έγινε φάουλ στο κέντρο του γηπέδου, η πολύ γρήγορη εκτέλεση έπιασε στον ύπνο την άμυνα, μακρινό ψηλοκρεμαστό σουτ και 1-0. Ευθύνη ο διαιτητής δεν έχει καμία ως προς την φάση. Πριν πέντε λεπτά όμως έγινε ακριβώς ίδια φάση για την ομάδα μας και ζήτησε επανάληψη εκτέλεσης του φάουλ. Έτσι τελείωσε το ημίχρονο.

Στο 52΄ σουτ του Τσαμπούρη Κ. μόλις άουτ.

Στο 54΄ σέντρα του Πιστόλα Χρ. κοντινό πλασέ του Πατιά Μ. σωτήρια απόκρουση αμυνόμενου σε κόρνερ.

Στο 58΄φάουλ του Μπλαχάβα Χ. μόλις άουτ.

Στο 65΄ νέο σουτ του Τσαμπούρη Κ. μπλόκαρε ο τερματοφύλακας.

Στο 71 ΄η μοναδική φάση του δευτέρου ημιχρόνου για τους γηπεδούχους. Η ομάδα μας είχε κερδίσει φάουλ έξω από την περιοχή των αντιπάλων και είχε ανέβει όλη ψιλά. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μόσχος Κ., η μπάλα μετά την εκτέλεση χτύπησε στο τείχος και γύρισε στον ίδιο παίκτη. Με προβολή (ορισμός φάουλ) την κέρδισε ο αντίπαλος μόνος στην αντεπίθεση και 2-0. Ο διαιτητής ήταν στα δύο μέτρα.

Στο 75΄ και 76΄ δύο σουτ του Σπανίδη Αν. το πρώτο το απέκρουσε ο τερματοφύλακας σε κόρνερ και το δεύτερο πέρασε ελάχιστα άουτ.

Στο 79΄ σέντρα του Πιστόλα Χρ. ίσα που πρόλαβε προ του Μπλαχάβα Χ. να διώξει ο τερματοφύλακας.

Στο 81΄ανεπανάληπτο τετ α τετ του Τσαμπούρη Κ. σουτ κοντινό πάνω στον τερματοφύλακα.

Στο 85 νέο τετ α τετ του Πιστόλα Χρ. σουτ η μπάλα μόλις άουτ.

Στο 88΄ ανατροπή του Μόσχου Κ. μέσα στη περιοχή και πέναλτι. Εκτέλεση από τον Μπλαχάβα Χ. και 2-1.

Στο 91΄ κερδισμένο φάουλ ακριβώς στην γραμμή της μεγάλης περιοχής, εκτέλεση από το Πιστόλα Χρ. η μπάλα βρήκε σε πόδι αμυνόμενου και ενώ πήγαινε προς το τέρμα άλλαξε πορεία και πέρασε ελάχιστα σε κόρνερ.
Η ατυχία και η αστοχία για ακόμα μία φορά στο αποκορύφωμά της

Συνθέσεις
Κρόκος: Χαραλαμπίδης Ι., Μανώλας Δ., Παπαδόπουλος Περ., Οικονόμου Ν., Τσιάρας Π., (71΄ Τούνα Ν.) Ρούσης Αλ., Μιμήτος Ευθ., (65΄ Παπανικολάου Ν.) Τσιώγκας Γ., Μιμήτος Κ., Δότσιος Γ., Αμαραντίδης Ηλ. (46΄ Μανώλας Δ.)
Στην αποστολή. Σιούκρης Αλ., Τσιώγκας Παρ., Γκανάτσιος Κ., Καρατζέτζος Αργ.

Μεταξά: (Τσατσιρίδης Θ.) Καρασίμος Αν., Φώκιαλης Ελ., Μόσχος Κ., Γκουτζιώτης Αντ., Πιστόλας Γ., Μπηλιώνης Αργ., (75΄ Καραμούζας Αργ.), Ζήκος Παντ., Πιστόλας Χρ., Μπλαχάβας Χ., Τσαμπούρης Κ., Πατιάς Μαν. (66΄ Σπανίδης Αν.)
Δεν υπήρχαν άλλοι παίκτες στην αποστολή.

Διαιτητές: Σουλίδης Ε., Βαξεβάνος, Τσουλης. Παρόλο που ο αγώνας ήταν ήσυχος και δεν είχε αμφισβητούμενες φάσεις και αδιάφορος από την πλευρά μας και ίσως και από τους γηπεδούχους, δεν κατάφεραν να ανταπεξέλθουν πλήρως στο έργο τους. Οι βοηθοί δεν γνώριζαν ούτε καν τον ορισμό του οφσάιτ. Ελάχιστες φάσεις αλλά τρανταχτές.

Η έναρξη του δευτέρου γύρου εκτός απροόπτου θα ξεκινήσει στις 24/25-1-2015.

Πηγή: Ε.Μ.Α.Σ Πρόοδος Μεταξά