Μεγάλη νίκη «ανόδου» για τον Α.Ο. Κρόκου κόντρα στον Αίαντα Μικροβάλτου (φωτογραφίες - βίντεο)

Μία σπουδαία νίκη με σκορ 2-1 πανηγύρισε η ομάδα του Α.Ο. Κρόκου

το απόγευμα της Τετάρτης απέναντι στον Αίαντα Μικροβάλτου, κερδίζοντας έτσι την άνοδο στο Β Τοπικό Ε.Π.Σ. Κοζάνης.

Ρεπορτάζ: Τσαρτσιανίδης Χρήστος

Το παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στο γήπεδο των Σερβίων και ήταν μπαράζ αγώνας για το ποια ομάδα θα ανέβει από το Γ Τοπικό στην επόμενη κατηγορία.

Το top-sport.gr βρέθηκε στην αναμέτρηση των δύο ομάδων και έχει το αναλυτικό ρεπορτάζ.

Περίπου 250 φίλαθλοι έδωσαν το παρών στις γηπεδικές εγκαταστάσεις των Σερβίων για να παρακολουθήσουν τον μεγάλο αγώνα ανάμεσα στον Αίαντα Μικροβάλτου και την Α.Ο. Κρόκου. Οι συνθήκες του καιρού ήταν ιδανικές, με τους ποδοσφαιριστές των ομάδων να δείχνουν έτοιμοι.

Η ομάδα του Κρόκου κυριάρχησε μέσα στον αγωνιστικό χώρο τόσο στο πρώτο ημίχρονο, όσο και στο δεύτερο, δείχνοντας πως ήθελε περισσότερη αυτή τη νίκη. Οι παίχτες του κύριου Τσιρέκα έχασαν πολλές κλασσικές ευκαιρίες για γκολ, αφού το σκορ θα μπορούσε να ήταν και πολύ μεγαλύτερο. «Λυτρωτής» για τον Α.Ο. Κρόκου ήταν ο Ρούσης, αφού άνοιξε το σκορ στο 61ο λεπτό, λύνοντας τον «γόρδιο» δεσμό για την ομάδα του, ενώ ο Δελλόπουλος έβαλε το «κερασάκι στην τούρτα» στο 89ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Από την άλλη η ομάδα του Μικροβάλτου δεν μπόρεσε να κάνει και πολλά μέσα στο παιχνίδι της, όσο και να πάλεψε με τον αντίπαλο. Χαρακτηριστικό ήταν πως απείλησε μόλις τέσσερις φορές την αντίπαλη εστία, σε αντίθεση με τον Κρόκο όπου δημιούργησε έντεκα τελικές προσπάθειες. Οι παίχτες του κύριου Σταθόπουλου δεν μπόρεσαν να γίνουν απειλητικοί σε κανένα σημείο της αναμέτρησης και έτσι μοιραία ηττήθηκαν. Το μοναδικό που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στο 92’ σε 2-1 με τον Μίχο.

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Μικροβάλτου απείλησε πρώτη, με τον Μαντζή να κάνει από κοντά την προβολή στην μπάλα και τον Καρανάνο να αποκρούει. Έξι λεπτά αργότερο ο Κρόκος απάντησε στην ευκαιρία του αντιπάλου, με τον Γιαπράκα να κάνει ψηλοκρεμαστό σουτ και τον Σαραφίδη να μπλοκάρει την μπάλα.

Στο 17ο λεπτό ήρθε ακόμα μία ευκαιρία για τον Αίαντα Μικροβάλτου, με τον Μπελίτση να κάνει το δυνατό σουτ και τον Καρανάνο να αποκρούει. Από εκεί και πέρα ακολούθησε «μπαράζ» ευκαιριών για τον Α.Ο. Κρόκου. Συγκεκριμένα στο 20ο λεπτό ο Μανώλας θα κάνει το σουτ μέσα από την περιοχή με την μπάλα να χτυπάει στο δοκάρι, ενώ στην επαναφορά ο Καραθανάσης θα σουτάρει και αυτός με την σειρά του με τον Σαραφίδη να αποκρούει την μπάλα.

Δύο λεπτά αργότερα έπειτα από κόρνερ του Καρανάνου, ο Γιαπράκας θα πιάσει την κεφαλιά με τον αμυντικούς να διώχνουν πάνω στη γραμμή. Ένα λεπτό αργότερα ο Καρανάνος θα δοκιμάσει το πόδι σου από μακρινή απόσταση, αλλά ο Σαραφίδης θα αποκρούσει την μπάλα. Στο 33ο λεπτό μετά από λάθος γύρισμα αμυντικού του Μικροβάλτου, ο Καραθανάσης θα βγει τετ α τετ θα σουτάρει αλλά ο Σαραφίδης θα αποκρούσει εντυπωσιακά την  μπάλα.

Ο Αίαντας Μικροβάλτου θα απειλήσει μετά από αρκετή ώρα. Στο 39ο λεπτό μετά από σέντρα του Haka, ο Μίχος θα σουτάρει από κοντά με την μπάλα να καταλήγει ελάχιστα έξω. Στο 42ο λεπτό θα έρθει και άλλα λάθος γύρισμα αμυντικού προς τα πίσω, με τον Ρούση να το εκμεταλλεύεται κάνοντας δυνατό σουτ, αλλά η μπάλα θα χτυπήσει στο οριζόντιο δοκάρι, μία φάση που ήταν και η τελευταία του πρώτου μέρους, με το αποτέλεσμα να είναι 0-0.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε λιγότερες ευκαιρίες, παρ’ όλα αυτά ο φίλαθλος κόσμος είδες συνολικά τρία γκολ από τις ομάδες. Στο 56ο λεπτό ο Κρόκος θα απειλήσει και πάλι, με το σουτ του Ρούση να περνάει άουτ. Ο Τερζανίδης που είχε περάσει ως αλλαγή, θα δοκιμάσει και αυτός το πόδι του από μακρινή απόσταση, υποχρεώνοντας τον Σαραφίδη με γροθιές να στείλει την μπάλα κόρνερ στο 58ο λεπτό.

Τρία λεπτά μετά, ήρθε το γκολ για τον Α.Ο. Κρόκου, όπου δίκαια άνοιξε το σκορ, έπειτα από σωρό ευκαιριών που είχε χάσει νωρίτερα. Συγκεκριμένα ο Μανώλας θα τροφοδοτήσει με πανέμορφη μπαλιά τον Ρούση, ο οποίος θα κάνει κούρσα από το κέντρο, θα φτάσει στην περιοχή και με ψηλοκρεμαστό σουτ θα γράψει το 1-0 για την ομάδα του μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς και ενώ οι κερκίδα διαμαρτυρήθηκε έντονα για οφ-σαιντ στον επόπτη.

Από εκεί και πέρα το ματς περιορίστηκε στο χώρο της μεσαίας γραμμής, αφού κανείς από τους δύο αντιπάλους δεν μπόρεσε να δημιουργήσει κάποια αξιόλογη φάση. Έτσι στο 89ο λεπτό η αναμέτρηση έλαβε «τέλος», αφού ο Δελλόπουλος με απευθείας εκτέλεση φάουλ θα τελειώσει όσες ελπίδες είχαν μείνει στον Αίαντα Μικροβάλτου, γράφοντας το 2-0 για τον Κρόκο. Στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης ο Μίχος θα βγει τετ α τετ, θα πλασάρει τον Καρανάνο ο οποίος θα αποκρούσει σε πρώτο χρόνο, αλλά ο επιθετικός του Μικροβάλτου θα επιμένει στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1.

Το τελευταίο σφύριγμα από τον κύριο Κουτσώνα, έδωσε να έναυσμα για τους πανηγυρισμούς του Α.Ο. Κρόκου, αφού τη νέα χρονιά θα αγωνίζεται στο Β Τοπικό Ε.Π.Σ. Κοζάνης. Οι παίχτες των δύο ομάδων αντάλλαξαν χειραψίες, με τον Κρόκο να είναι δίκαιος νικητής, έπειτα από την παρουσία των ομάδων μέσα τον αγωνιστικό χώρο.

Αίαντας Μικροβάλτου: (Σταθόπουλος) Σαραφίδης, Χαρισόπουλος, Μαρκόπουλος(69’ Καραμήτρος), Μαντζής, Κύρινας, Βλαχάβας, Haka, Μπελίτσης, Δεληβανόπουλος, Μίχος, Θεοδουλίδης(54’ Καπρίνης)

Α.Ο. Κρόκου: (Τσιρέκας) Καρανάνος, Μανώλας, Καρατζέτζος, Γιαπράκας, Μανώλας Α., Δελλόπουλος, Ρούσης, Καραθανάσης(88’ Τσιάρας), Πλιάτσος(46’ Τερζανίδης), Τσιάρας, Καρανάνος(65’ Τίγκας)

Διαιτητής: Κουτσώνας

Βοηθοί: Τσιαμπάζης – Κουτζιακουτζίδης

Γιατρός: Ποτουγλίδης

Παρατηρητής: Σαλτσίδης

Δείτε το 2-0 για την ομάδα ρου Κρόκου με τον Δελλόπουλο να εκτελεί απευθείας το φάουλ: