spartakosBanner2

NBA - Τελικοί: Ισοφάρισαν σε 2-2 οι Μπακς τους Σανς με ηγέτες τους Γιάννη και Μίντλετον | Τα Highlights (video)

Οι τελικοί του ΝΒΑ αρχίζουν από την… αρχή, καθώς οι Μπακς επικράτησαν 109-103 των Σανς και έκαναν το 2-2, με πρωταγωνιστές

Γιάννη Αντετοκούνμπο και Κρις Μίντλετον.

Οι Μπακς αξιοποίησαν στο έπακρο τη δύναμη του Fiserv Forum και νικώντας ξανά τους Σανς, αυτή τη φορά πολύ δύσκολα με 109-103, έκαναν το 2-2 στους τελικούς του ΝΒΑ.

Η παρέα του Γιάννη Αντετοκούνμπο βρέθηκε στο -9 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, αλλά δεν τα παράτησε και με τον ίδιο και τον Κρις Μίντλετον σε μεγάλη βραδιά, έφτασε στην ανατροπή και την πολύ σημαντική νίκη.

Ο Greek Freak είχε 26 πόντους (4/8 βολές, 11/17 δίποντα, 0/2 τρίποντα), 14 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 τάπες (εκ των οποίων μία καθοριστική) και μόλις 1 λάθος σε 43 λεπτά. Ο Μίντλετον είχε 40 πόντους (15/33 σουτ) και πολλά μεγάλα καλάθια στο τέλος.

Ο Ντέβιν Μπούκερ με 42 πόντους (17/28 σουτ) κουβάλησε τους Σανς παίζοντας με πρόβλημα φάουλ για μεγάλο μέρος του αγώνα. Μοιραίος ο Κρις Πολ που έμεινε στους 10 πόντους (5/13 σουτ) έχοντας και 5 λάθη, ένα εξ αυτών σε κρίσιμο σημείο.

Το Game 5 θα γίνει ξημερώματα της Κυριακής στο Φίνιξ (4:00 π.μ.).

Το ματς

Οι Μπακς έκαναν άσχημο ξεκίνημα και δεχόμενοι ένα 10-0 βρέθηκαν να κυνηγούν στο σκορ (4-12). Οι Σανς όρθωσαν ένα τείχος απέναντι στον Γιάννη Αντετοκούνμπο, που πήρε μόλις τέσσερα σουτ (τα δύο τρίποντα), αλλά παρότι οι γηπεδούχοι σούταραν μόνο 32% έκλεισαν την πρώτη περίοδο μόλις στο -3. Με τον Μίντλετον ορεξάτο και τον Greek Freak να ανεβάζει στροφές, το Μιλγουόκι κατάφερε στο δεύτερο δωδεκάλεπτο να πάρει το πρώτο του προβάδισμα (37-33). Ωστόσο ο Μπούκερ ήταν «καυτός» και με 20 πόντους (8/15) οδήγησε την ομάδα του στο ημίχρονο στην ισοπαλία. Στο διάστημα αυτό ο ηγέτης των «ελαφιών» είχε 12 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Ο Μπούκερ έφτασε τους 30 πόντους και οι Σανς στο +7 (56-63) στα μισά της τρίτης περιόδου, αλλά συμπληρώνοντας τέσσερα φάουλ αποσύρθηκε στον πάγκο. Οι Μπακς πήραν προσωρινά το προβάδισμα (70-69), αλλά ο Μπούκερ επέστρεψε και κλείνοντας το δωδεκάλεπτο με 18 πόντους έφερε την ομάδα του στο +6 (76-82). Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν και στο +9 στις αρχές της τελευταίας περιόδου (76-85), αλλά το γρήγορο πέμπτο φάουλ του Μπούκερ έδωσε ανάσα στους Μπακς που πλησίασαν στο καλάθι με τα καρφώματα του Γιάννη ((88-90), επτά λεπτά πριν το τέλος. Οι διαιτητές κράτησαν κακώς στο ματς τον Μπούκερ μην καταλογίζοντας καθαρό φάουλ στον Χόλιντεϊ, αλλά τα «ελάφια» πλησίασαν κι άλλο, 94-95, με τριάμισι λεπτά να απομένουν. Το τρίποντο του Κόνατον έδωσε και προβάδισμα στους γηπεδούχους (97-95). Ο Μίντλετον έβαλε δύο μεγάλα σουτ και μια φοβερή τάπα του Γιάννη στον Έιτον έφερε τους Μπακς κοντά στη νίκη. Το λάθος του Πολ έδωσε εύκολο καλάθι στο ανοιχτό γήπεδο στον Μίντλετον για το 103-99 στα 27,2’’ για το τέλος. Το άστοχο λέι απ του Μπούκερ στην επόμενη κατοχή σήμανε και το τέλος των ελπίδων των Σανς, με τον Μίντλετον να καθαρίζει το ματς από τη γραμμή (105-99).

Δωδεκάλεπτα: 20-23, 52-52, 76-82, 109-103