Δύσκολη νίκη για τον Μακεδονικό Κοζάνης απέναντι στην Γαλατινή (φωτογραφίες)

Νίκη με σκορ 2-1 πήρε ο Μακεδονικός Κοζάνης με αντίπαλο την ομάδα της Γαλατινής στο Στρατιωτικό γήπεδο στο πλαίσιο της 4ης Αγωνιστικής

στο πρωτάθλημα του Α' Τοπικού Ε.Π.Σ. Κοζάνης. Στο παιχνίδι κρατήθηκε και ενός λεπτού σιγή για τον αδικοχαμένο φίλαθλο, Κώστα Κατσούλη.

Ένα παιχνίδι όπου δεν παίχτηκε μπάλα, αλλά ξεχώρισαν τα δυνατά μαρκαρίσματα και οι τραυματισμοί. Αγκωνιές, δυνατά τάκλιν και πολλοί τσακωμοί είναι αυτά που ξεχώρισαν στο ματς. Κακός πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο διαιτητής Τσιγγενης, ο οποίος επέτρεψε να γίνει το παιχνίδι ροντέο, αφού περιορίστηκε μόνο σε μία κόκκινη κάρτα. Λίγο έλειψε να πιαστούν και στα χέρια οι φίλαθλοι των δύο ομάδων με όλα αυτά που γινόντουσαν μέσα στον αγωνιστικό χώρο, με τους ψυχραιμότερους να ηρεμούν την κατάσταση.

Στα αγωνιστικά, ο Μακεδονικός Κοζάνης άνοιξε το σκορ με τον Αραγιά να εκτελεί φάουλ και τον Αντωνόπουλο να βρίσκει λίγο την μπάλα, στέλνοντας την στα δύχτια μόλις στο 4'. Στο 31' ο Παπανώντας ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους με σουτ. Το τελικό 2-1 για τον Μακεδονικό έγινε στο 65' με τον Κωτούλα να σκοράρει με κεφαλιά και έτσι να δίνει τους τρείς πόντους στην ομάδα του.

Η εξέλιξη του παιχνιδιού:

(1ο ημίχρονο)

4’ (ΓΚΟΛ) Ο Μακεδονικός κέρδισε φάουλ, ο Αραγιάς το εκτέλεσε με τον Αντωνόπουλο να βρίσκει λίγο την μπάλα στέλνοντάς την στα δίχτυα του Μακρή. 1-0

13’ Ο Κωτούλας έκανε δυνατό σουτ με τον Μακρή να διώχνει την μπάλα κόρνερ.

17’ Και πάλι ο Κωτούλας έκανε σουτ με την μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι.

18’ Πρώτη ευκαιρία για την ομάδα της Γαλατινής με τον Τσαφή μετά από ατομική ενέργεια να κάνει το σουτ με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ.

27’ Δεύτερη ευκαιρία για την Γαλατινή αυτή την φορά με τον Παπανώντα να κάνει κεφαλιά με την μπάλα να περνάει άουτ.

29’ Ο Ρότσκος θα αντικρίσει την δεύτερη κίτρινη κάρτα και θα αφήσει την ομάδα του με δέκα παίχτες μόλις στο μισάωρο του παιχνιδιού.

31’ (ΓΚΟΛ) Η Γαλατινή έστω και με δέκα παίχτες θα ισοφαρίσει με σουτ του Παπανώντα. 1-1

45’ Η τελευταία ευκαιρία του πρώτο μέρους έγινε από τον Μακεδονικό με τον Πιλικίδη να σουτάρει και την μπάλα να περνάει κόρνερ.

(2ο ημίχρονο)

58’ Ο Νικολάου μετά από ατομική προσπάθεια έκανε το σουτ αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ για τους φιλοξενούμενους.

65’ (ΓΚΟΛ) Ο Κωτούλας έκανε το 2-1 για τον Μακεδονικό με κοντινή κεφαλιά, μετά από σέντρα του Τσαμπούρη. 2-1

69’ Ο Νικολάου επιχείρησε σουτ από τα πλάγια αλλά δεν είχε καλή τύχη

78’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Μακεδονικό Κοζάνης να τελειώσει το παιχνίδι με τον Νικολάου να χάνει τετ α τετ.

Το παιχνίδι από εκεί και πέρα δεν είχε άλλες ευκαιρίες, αφού μέσα στον αγωνιστικό χώρο έπεφταν κλωτσιές μεταξύ των ποδοσφαιριστών σε μία κακοποίηση του ποδοσφαίρου. Κάποιοι παίχτες δεν κοιτούσαν δυστυχώς να παίξουν μπάλα, αλλά να χτυπήσουν συναθλητές τους και αυτό είναι θλιβερό να συμβαίνει σε ένα παιχνίδι ποδοσφαίρου.