Γ' Εθνική: Αναγέννηση Άρτας - Κτηνοτροφικός Αστέρας Καληράχης Γρεβενών 0-0 (φωτογραφίες)

Ισόπαλο χωρίς τέρματα, έληξε το παιχνίδι, ανάμεσα στην Αναγέννηση, και τον Κτηνοτροφικό Αστέρα, για την 9η αγωνιστική

του 5ου ομίλου της Γ' Εθνικής. Οι δύο ομάδες είχαν λιγοστές φάσεις για γκολ, με την Αναγέννηση, όσο περνούσε η ώρα να δείχνει περισσότερη διάθεση να ψάξει το γκολ, όμως τη μεγαλύτερη φάση να ανήκει στους φιλοξενούμενους στο πρώτο μέρος. Το αποτέλεσμα αυτό, σε συνδυασμό με τη νέα νίκη του Αμβρακικού Λουτρού, δίνει άλλο ενδιαφέρον στο αναβληθέν ματς της Αναγέννησης, με τον Παναγρινιακό, με ένα θετικό αποτέλεσμα να μοιάζει μονόδρομος, για να αποφευχθούν δυσάρεστες εκπλήξεις για την ιστορική ομάδα της πόλης μας.

Το πρώτο 20λεπτο του παιχνιδιού, κύλησε χωρίς την παραμικρή φάση μπροστά στις δύο εστίες, με μια ένταση στον πάγκο των φιλοξενούμενων με την εξέδρα να είναι η πρώτη "σπίθα" στο ματς, που έδειξε ότι υπάρχει σφυγμός. Η πρώτη ευκαιρία και μάλιστα πολύ μεγάλη, ήρθε στο 25ο λεπτό, και ανήκε στους φιλοξενούμενους, με τον Τσακνάκη, μετά από ωραία εναλλαγή της μπάλας, να πιάνει δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής, το Μήτσιο να βγάζει δύσκολα, το Σάλλα να παίρνει την κεφαλιά, προς την κενή εστία, όμως το Μήτσιο να προλαβαίνει να σηκώνεται και να κάνει πολύ μεγάλη επέμβαση με τη βοήθεια του δοκαριού, γλυτώνοντας την Αναγέννηση από το 0-1, για να απομακρύνει στη συνέχεια ο Σχισμένος! Η αρτινή ομάδα, από τη μεριά της, δυσκολευόταν να φανεί επιθετικά, και η μοναδική καλή της στιγμή, ήρθε σε στημένη μπάλα, στο 32ο λεπτό, όταν μετά από κόρνερ, η μπάλα στρώθηκε στο Μαργώνη έξω από την περιοχή, που σούταρε, η μπάλα βρήκε στον Μπότσαρη, που λίγο πριν τελειώσει τη φάση από τη μικρή περιοχή, είδε το Βίδρα να του παίρνει την "μπουκιά από το στόμα".

Στην επανάληψη, η Αναγέννηση έκανε αισθητή την παρουσία της, στην περιοχή του Αστέρα, στο 50ο λεπτό, με τον Μπαλαδήμα να σεντράρει, το Χούσο να παίρνει την κεφαλιά, όμως να δυσκολεύεται να βάλει δύναμη στη σχετικά αδύναμη μπαλιά, και το Βίδρα να μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα. Στο 56ο λεπτό, η "Α" απείλησε και πάλι, με τον Μπότσαρη, μετά από στημένη φάση, να επωφελείται και να σουτάρει από το ύψος της περιοχής λίγο άουτ, για να έχει την πρώτη της τελική στο δεύτερο μέρος, η φιλοξενούμενη ομάδα, με ένα αδύναμο σουτ του Σάλλα. Οι φιλοξενούμενοι χρειάστηκε να φτάσουμε στο 76ο λεπτό, για να φανούν στο δεύτερο μέρος, όταν βρήκαν χώρο στην κόντρα, ο Κωτσούλας έκανε το γύρισμα, όμως ο Τσελά, με επικίνδυνη προβολή παραχώρησε κόρνερ. Η Αναγέννηση στο 78ο λεπτό, πάτησε στην περιοχή του Αστέρα, ο Βίδρας έδιωξε προ του Κολιού, ενώ στη συνέχεια ο Χούσος, δοκίμασε μακρινό σουτ, που κόντραρε, για να διώξει και πάλι ο Βίδρας. Η αρτινή ομάδα όσο περνούσε η ώρα, έψαχνε παρά την κούραση ένα γκολ, με το Χούσο με νέο μακρινό σουτ στο 82' να σουτάρει άουτ, και το Σιδηρόπουλο ένα λεπτό αργότερα, να σημαδεύει το Βίδρα από το ημικύκλιο. Στο 84ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν πολύ χώρο στην κόντρα, ο Κωτσούλας θα μπορούσε να φύγει στο τετ α τετ με το Μήτσιο, όμως προτίμησε να σπάσει παράλληλα στο Ματούλα, που κόπηκε τελευταία στιγμή πριν πλασάρει, από τον Τσελά, ενώ στη συνέχεια της φάσης, ο Ματούλας υποδέχτηκε κάθετη πάσα, σούταρε όμως αδύναμα, και ο Μήτσιος έπεσε και μπλόκαρε χωρίς πρόβλημα. Στο 87ο λεπτό, μακρινό φάουλ του Παπαρούνη, έφερε μια γυριστή κεφαλιά του Κολιού, που μπλόκαρε και πάλι ο Βίδρας, ενώ δύο λεπτά μετά, ο ίδιος παίκτης σούταρε υπό δύσκολες συνθήκες, με γυρισμένη την πλάτη, από κοντά, ψηλά άουτ. Οι καθυστερήσεις κύλησαν με κάποιες στημένες μπάλες για την "Α", που εξουδετέρωσε η άμυνα του Κτηνοτροφικού Αστέρα, με την ισοπαλία να μοιάζει δίκαιο αποτέλεσμα.

Διαιτητής: Σιντόρης (Θεσπρωτίας)  Βοηθοί: Παπαλαζάρου (Θεσπρωτίας) - Λιαμίρας (Θεσπρωτίας)  Παρατηρητής: Θάνος (Ηπείρου)

Αναγέννηση Άρτας (Νταλάκας) : Μήτσιος, Χεμπέγια (46' Τσελά), Βλάχος, Σχισμένος (73' Κολιός), Παπαρούνης, Γούλας, Μαργώνης (46' Μπαλαδήμας - 87' Σιλιόγκας), Χούσος, Σιδηρόπουλος, Κραμπής, Μπότσαρης (61' Σκανδάλης)

Κτηνοτροφικός Αστέρας Καληράχης (Βλάχος) : Βίδρας, Τσακνάκης, Μπόζιαρης, Δημητριάδης (46' Αλεξανδρής), Σάλλα, Στεργιόπουλος, Μπαλίτσας (86' Λιάκος), Ρούσης (74' Ματούλας), Αποστόλου (66' Κωτσούλας), Κοτζατίσογλου, Φουρλατάρας (74' Γράβαλος)